Okładka wydania

Konstytucja I Melancholia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Konstytucja I Melancholia | Autor: Maciej Konrad Borowicz

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Polska, Polacy i nasza tożsamość... - to temat rzeka, który nie ma końca, jak i który to znajduje tyleż różnych odniesień, ile żyje nas w kraju nad Wisłą... Nie oznacza to jednak, że nie warto poznawać tych oto głosów, które mają nam do przekazania w tej kwestii coś ważnego, inteligentnego i intrygującego, a właśnie takim wydaje się głos Macieja Konrada Borowicza w jego książce pt. "Konstytucja i melancholia", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res.

 

Na pozycję tę składają się eseje autora o dziejach naszego kraju i ich niebywałego wpływu na to, kim dziś jesteśmy. To swoista podróż przez historię Polski - od czasów królewskich, do współczesności, która dotyka sobą także kultury, sztuki, filozofii, jak i oczywiście rzeczy niezbędnej w kontekście tego tematu - polityki. Autor dzieli się tu z nami własnymi przemyśleniami, stawia pytania i udziela odpowiedzi na to, kim jesteśmy, jacy jesteśmy i dlaczego akurat tak wygląda nasza rzeczywistość. Sporo miejsca poświecono tu także roli i pozycji Polski we współczesnym świecie, a konkretnie w Unii Europejskiej, co wiąże się siłą rzeczy, także i z poglądami politycznymi autora, jak i też rozprawie nad nasza Konstytucją.

 

Na wstępie pragnę powiedzieć, że nie zgadzam się z wieloma tezami pana Macieja - m.in. w kontekście naszej "drugoplanowej" roli w Unii Europejskiej, co w mej ocenie łączy się nazbyt wyraźnie z obowiązującymi obecnie poglądami prawicowymi, które w mojej opinii, są anachronizmem, by nie rzec - rakiem, nowoczesności. Niemniej, szanuje te poglądy i poznaję je z wielką przyjemnością, gdyż książkę tę cechuje niezwykła kultura wypowiedzi, ogromna inteligencja autora oraz rozsądne spojrzenie na nasz kraj i naszą tożsamość, z którym możemy się zgodzić lub nie, ale które poznaje się w naprawdę przyjemny sposób.

 

O czym pisze autor tych felietonów...? Ano chociażby o czasie rozbiorów i traumie, jaka powstała za ich sprawą i jaka wciąż nam towarzyszy, na wskutek pozbawienie nas ojczyzny na ponad wiek. Mówi tu również o pierwszej polskiej Konstytucji - także w odniesieniu do tej obecnej, jak i problemów z nią związanych, a tym samym też i o prawie, jakie nam przyświeca. Nie zabrakło tu także odniesień do przemian po 1989 roku, które w dużej mierze zadecydowały o tym, jak kształtuje się dziś nasza narodowa tożsamość. To ciekawe kwestie, które być może charakteryzuje nieco chaotyczne przedstawianie..., ale z pewnością potrafią nas one sobą zainteresować i skłonić do wzięcia udziału w swoistej polemice, z autorem tej publikacji.

 

Lektura niniejszej książki jest z pewnością ciekawą, ale mimo wszystko też i nie najłatwiejszą. Nie najłatwiejszą z tej przyczyny, że wymaga ona od nas dużego zaangażowania, mimo wszystko znajomości - przynajmniej na podstawowym poziomie, historii naszego kraju, jak i współczesnych realiów politycznych. Wówczas bowiem mamy szansę zrozumieć przekaz autora, ale też i odnieść się do stawianych tu tez. Jeśli jednak już na to się zdecydujemy, to wówczas czeka nas arcyciekawe spotkania z literackim esejem na bardzo wysokim poziomie.

 

Reasumując - książka Macieja Konrada Borowicza pt. "Konstytucja i melancholia", to ciekawe, inteligentne i skłaniające do ważnych przemyśleń, literackie spojrzenie na nasz kraj, jego konstytucję, prawo, ale też i to, czym jest dziś polska tożsamość narodowa. Odpowiedź na to pytanie - z którą możecie się zgodzić lub nie, poznacie sami za sprawą lektury tej krótkiej książki, do której to zresztą jak najbardziej was zachęcam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto