Międzyrzecze Cena Przetrwania

Autor: Marcin Ogdowski

Okładka wydania

Międzyrzecze Cena Przetrwania


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

"MIĘDZYRZECZE. CENA PRZETRWANIA" - pod tym tytułem kryje się najnowsza książka Marcina Ogdowskiego, która to stanowi sobą pełnokrwistą powieść wojenną. Powieść, ukazującą przebieg rosyjskiej inwazji na nasz kraj, jaka to następuje "tu i teraz", czyli w doskonale znanej nam rzeczywistości. I choć w ostatnim czasie książek o takowym konflikcie było sporo, to żadna z nich nie ukazała go w tak realistyczny sposób, jak ta niniejsza. Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Warbook.

 

Wojna, inwazja i polska obrona przed przeważającą siłą rosyjskich wojsk - oto kwintesencja tej opowieści. Obrona na podstawie taktycznego planu "Międzyrzecza", czyli oparciu głównych działań na linii Wisły, z jednoczesnymi uderzeniami wyprzedzającymi i kontratakującymi na obszary i tereny zajęte przez wroga. To główny, literacki krajobraz tej książki, obserwowany z pozycji głównodowodzących, zwykłych żołnierzy, agentów służb specjalnych i cywilów - po oby stronach konfliktu. Krajobraz, który wypełnia walka, przygoda, polityka i dramat bohaterów, którym przyjdzie poświęcić tu niejednokrotnie to, co najważniejsze...

 

Marcin Ogdowski zaprasza nas tą opowieścią do spotkania z najgorszym koszmarem, jaki mógłby spotkać nasz kraj i nas wszystkich w obecnym czasie. Koszmarem wojny z Rosją, koszmarem walki o przetrwanie i koszmarem bierności Zachodu, który nie chce prowokować wschodniego mocarstwa, by w ten sposób ów "lokalny" konflikt, nie przeobraził się w III wojnę światową... I trzeba przyznać, że udało się temu autorowi zafascynować nas tą wizją, ale też i równocześnie przerazić jej realizmem, który każe skłaniać się ku stwierdzeniu, że tak by to właśnie wyglądało. Niemniej, co by nie powiedzieć, pod względem literackim mamy tu do czynienia z bardzo udaną prozą gatunku, którą z pewnością docenią wszyscy miłośnicy wojenno-politycznej, literatury...

 

Fabuła książki przedstawia się bardzo udanie, ukazując nam kilku wątkową relację o przebiegu tego konfliktu, gdzie to mamy przyjemność poznać m.in. dowodzącego polską obroną generała, walczącego na pierwszej linii frontu kaprala, czy też obserwującego wydarzenia w kraju z perspektywy Waszyngtonu, polskiego dziennikarza. To właśnie u ich boku przyjdzie nam walczyć, podejmować strategiczne decyzje, brać udział w swoistej grze polityczno-wywiadowczej, jak i też obserwować postępujece zniszczenia Polski. To mocna, dynamiczna, nacechowana akcją i logiką, relacja, która trzyma nas w wielkim napięciu od pierwszej, do ostatniej strony. Całość wieńczy zaś bardzo efektowny, jak i też nieprzewidywalny, finał.

 

Nie możemy mieć żadnych uwag względem kreacji bohaterów, przedstawionej tu rzeczywistości tej opowieści, jak i też chociażby rzeczy niezwykle istotnej - scen walki. Co do postaci, to te są niezwykle barwne, charakterne i realistyczne, wobec czego wierzymy im i tym samym czujemy m.in. napięcie dowodzącego obroną kraju, dzielimy strach i wojenne szaleństwo żołnierza na froncie, jak i też chociażby rozumiemy zagubienie cywilów, którzy nie są w stanie objąć swoim rozumem szaleństwa chaosu, jaki nastał. Nie mniej efektownie jawi się realizm współczesnej wojny, która toczy się zarówno na froncie, ale też i w politycznych gabinetach, gdzie to powstają odważne plany, ryzykowne założenia i mniej lub bardziej trwałe, sojusze. I wreszcie sama walka, czyli porywające sceny z udziałem najnowszego sprzętu i żołnierzy po obu stronach konfliktu, wśród których są zarówno dobrzy, jak i ci spod najciemniejszej gwiazdy. To też realizm współczesnego konfliktu zbrojnego, w którym to broń konwencjonalna jest dominującą, ale i strategiczne środki, także odgrywają ważną rolę.

 

Sama lektura niniejszej powieści upływa nam w błyskawicznym tempie, porywając od pierwszych stroną swoją akcją, przygodą i dramatycznymi scenami. Znakomicie czyta się nam o odważnej walce polskich żołnierzy, pomysłowej strategii i sukcesach, ale też i o porażkach, jakie - na całe szczęście, też mają tu miejsce. Na szczęście, gdyż patriotyzm jest ważnym elementem życia, ale logika, prawda i inteligencja literackiej relacji, są nie mniej istotne. Myślę, że każdy miłośnik wojennej opowieści sygnowanej uznaną marką Wydawnictwa Warbook, będzie jak najbardziej usatysfakcjonowany spotkaniem z tym tytułem, do którego to ze swej strony gorąco zachęcam. To dobra, mocna i napisana w świetnym stylu, wojenna książka!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!