Chilli

Autor: Pola Rewako

Okładka wydania

Chilli


Dodatkowe informacje

 • Autor: Pola Rewako
 • Gatunek: Dziecięce I Młodzieżowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 300
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x200 mm
 • ISBN: 9788376867304
 • Wydawca: Jaguar
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Koralina

Jak bardzo jesteśmy wstanie nagiąć zasady rządzące naszym światem? Czy zabijanie lub bicie da się racjonalnie wytłumaczyć? Skąd biorą się w nas pokłady takiego zwierzęcego zachowania, w którym wygrywa ten, kto jest silniejszy? Jak zwykły człowiek może stać się współczesnym psychopatą i to z racjonalnych względów, to wszystko przedstawia ta książka.

 

Pola Rewako to debiutująca autorka na polskim rynku. Jednak swoją pierwszą powieścią "Chilli" dała się poznać jako bardzo dobra obserwatorka rzeczywistości. Jej książka jest tego bardzo dobrym przykładem. Po przeczytaniu "Chilli" wyłania nam się spójny i zawiły obraz dzisiejszego świata i młodych ludzi, którzy w nim mieszkają.

 

"Chilli" to historia Mei, studentki pierwszego roku psychologii. Główna bohaterka jest sfrustrowana obrazem rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Ludzi, którzy gonią tylko na tym co materialne i ulotne. Dlatego razem z grupą innych młodych ludzi, przepełnionych ideałami, postanawia stworzyć świat od nowa. Niestety nie wszystko idzie po jej myśli, a rzeczywistość nie chce się poddać przebudowie. Wszystko to powoli, ale nieubłaganie, doprowadza do katastrofy, która okazuje się początkiem.

 

Bardzo podobało mi się to, jak autorka przedstawiła świat. O ile nie znam dobrze Gdańska, tak ludzie, którzy tam żyją mogliby żyć w każdym dowolnym miejscu na świecie, ponieważ przedstawiają ogólny obraz współczesnej społeczności. Każdy pogrążony we własnych myślach, nie interesujący się światem dookoła. Meia jest jednak jedną z niewielu osób, które wychodzą poza ten schemat. Dziewczyna widzi fałsz, który otacza wszystkich dookoła, dlatego postanawia zmienić świat, oczywiście w miarę swoich możliwości. Główna bohaterka pełna młodzieńczych, wręcz romantycznych ideałów wyrusza w podróż, która nie tylko zmienia jej życie, ale i wielu innych osób. Ciekawym zabiegiem było pokazanie jak jednostka, mały trybik w wielkiej machinie, dokonuje zmian, które bardzo często wymagają olbrzymiego wysiłku i jeszcze większego zaangażowania wielu ludzi. Mea jednak, jestem osobą, która przygotowywała się na taką rewolucję od dawna i nie cofnie się przed niczym. Dlatego książkę "Chilli" czyta się bardzo szybko. Fabuła, która na początku jest trochę niechronologiczna, szybko zmienia się w rwący nurt wydarzeń.

 

Bardzo interesującym motywem całej książki jest lista piosenek, które towarzyszą głównej bohaterce w różnych momentach. Tutaj należy jednak zwrócić uwagę, że Pola Rewako wybrała dość młody repertuar, który nie wszystkim może być znany. Jednak osoby, których młodość przypadła na rok 2000 -2010, nie będą miały problemu z odtworzeniem w głowie odpowiedniej piosenki. Są to utwory mocne i dynamiczne, dzięki temu fabuła "Chilli" przypomina trochę rockowy teledysk. Oznacza to delikatne skakanie po fabule, ale również niezwykłą szybkość i ekspresję wyrazu. Słowem – coś niesamowicie wciągającego.

 

Ta książka to bardzo ciekawy obraz tego, jak wygląda współczesne społeczeństwo, do czego dąży i czego pragnie. Jednak trzeba pamiętać też o tym, że główna bohaterka jest bardzo młoda i nie widzi wszystkiego pod odpowiednim kątem. Chociaż aspekt wieku jest tutaj jak najbardziej na korzyść książki, ponieważ starsi czytelnicy mogą zobaczyć i poczuć, czym kierują się dzisiejsi młodzi ludzie. Uważam jednak, że książka "Chilli" to bardzo ciekawa pozycja, dla wszystkich, którzy szukają czegoś nietuzinkowego i odbiegającego od codziennych lektur.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!