Okładka wydania

Kaganek Oświaty Czy Kopcący Ogarek?

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Kaganek Oświaty Czy Kopcący Ogarek? | Autor: Zygmunt Zieliński

Wybierz opinię:

Pani M

Ks. prof. Zygmunt Zieliński w swojej publikacji pochyla się nad problemem polskiej edukacji. Nie ukrywajmy, dzieje się w niej bardzo źle. I nie, nie chcę uderzać tutaj w nauczycieli, daleka od tego jestem. Nasz system edukacji jest w tragicznym stanie. Pisane na kolanie reformy, nieprzemyślane, wprowadzone, bo coś robić trzeba, przeładowany program, którego nie sposób w szkole zrealizować. Zastanówcie się, ile pamiętacie ze szkoły. Ja niewiele. Nie wykorzystuję zdobytej wiedzy i zniknęła gdzieś w zakamarkach mojej pamięci albo usunęłam ją z premedytacją, bo byłam świadoma, że do niczego ona mi się nie przyda. Zamiast pokazywać dzieciom praktykę, karmi się je nieprzydatną do niczego teorią. A chemia czy fizyka mogą być ciekawe.

 

Autor publikacji mówi o tym, że w polskiej szkole źle się dzieje. Pokazuje, co można zrobić, by zmienić ten stan rzeczy. Nie ze wszystki, o czym powiedział, się zgadzam, ale nie mogę mu nie przyznać racji w wielu kwestiach. Choćby tych dotyczących matury. Co ona znaczy w dzisiejszych czasach? Nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś. Świadectwo maturalne to kolejny świstek, który po latach traci swoją wartość.

 

Ks. prof. Zygmunt Zieliński porusza też kwestię dotyczącą lektur szkolnych. W tym momencie nie wiem, co się przerabia w szkole, wypadłam z obiegu. Za moich czasów wałkowało się Sienkiewicza i Mickiewicza. I muszę przyznać, że tego pierwszego przez szkołę szczerze znienawidziłam. Nie rozumiemy już języka, jakim posługiwali się dawni autorzy. Jest dla nas archaiczny. Zwraca na to uwagę autor. Jak się pewnie domyślacie, nie jest zadowolony z takiego stanu rzeczy. Mam w tej kwestii mieszane uczucia. Jestem za wprowadzeniem do szkoły książek, w których pojawia się mitologia słowiańska, halo, nie możemy zapominać o naszych korzeniach, ale z tym rozumieniem dawnych powieści różnie bywa. Dzieci, nie mając pewnej wiedzy historycznej, mogą się odbić od Ogniem i mieczem. Ja sama nie przebrnęłam przez tę książkę w wieku 10 lat, a to była moja lektura szkolna. Uważam też, że w szkole za mało uwagi poświęca się współczesnej literaturze. I to nie jest tak, że całkiem chcę wyrzucić z kanonu wspomnianych przeze mnie autorów, ale może warto więcej mówić o tym, co aktualnie pojawia się na rynku wydawniczym? Także jeśli chodzi o to, co dzieci czytają, mam mieszane uczucia i nie umiem się zgodzić z autorem. Myślę, że ile osób będzie się w tej kwestii wypowiadało, tyle opinii na ten temat będzie.

 

Uważam, że ta publikacja zasługuje na uwagę. Jak już wspomniałam, nie ze wszystkimi kwestiami poruszonymi przez autora się zgadzam i myślę, że temat dotyczący LGBT może niektórych zdenerwować. To drażliwy temat i uważam, że nie powinien się tutaj znaleźć.

 

Jeśli chcecie przekonać się, co autor ma do powiedzenia na temat polskiej edukacji, odsyłam was do lektury. Niektóre kwestie są może i archaiczne, ale dają do myślenia. A to, czy ktoś się z autorem zgodzi, czy nie, to już zupełnie inna sprawa. Ja w każdym razie cieszę się, że ta publikacja powstała. Może dotrze do kogoś, kto w końcu zrobi porządek z polskim systemem nauczania, bo jest z nim naprawdę źle. Czas to jak najszybciej zmienić. Byle z głową.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto