Okładka wydania

Wigilia Pełna Duchów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wigilia Pełna Duchów | Autor: J.H. RiddellAndrew HaggardG.B. BurginElizabeth GaskellF. Marion CrawfordArthur Conan DoyleEdith WhartonM. R. JamesEmily ArnoldIsabella F. Romer

Wybierz opinię:

Michał Lipka

DUCHY ŚWIĄT

 

Wydawnictwo Zysk i S-ka powraca z kolejną świąteczną propozycją. Po udanym zbiorze klasycznych kryminałów „Cicha noc” i czwartym tomie „Opowieści wigilijnych” Charlesa Dickensa, pozostając w mrocznych, ale bożonarodzeniowych klimatach, wydawca serwuje nam „Wigilię pełną duchów”. Co to za dzieło? Kolejna antologia wiktoriańskich opowiadań – tym razem grozy – różnorodnych, ale połączonych wspólną tematyką. Gotowi na jeszcze jedną porcję mocnych, świątecznych wrażeń?

 

Wigilia, choinka, pierwsza gwiazdka, wieczerza, rodzinna atmosfera, padający śnieg… i coś czające się w mroku. W najkrótszy dzień roku, kiedy następuje przesilenie zimowe, a to, co niezwykłe może stać się możliwe, natknąć się na ducha wcale nie jest trudno. Pytanie jednak czy będzie to dusza dobra i pomocna dla nas, czy też taka, poszukująca zemsty? I co z takich spotkań może ostatecznie wyniknąć zarówno dla żywych, jak i zmarłych?

 

Jeżeli zastanawia Was, dlaczego po raz kolejny dostajemy zbiór opowiadań wiktoriańskich, a nie współczesnych, by poznać odpowiedź, musicie cofnąć się w czasie do polowy XIX wieku. A dokładniej do roku 1843, kiedy to pojawiła się „Opowieść wigilijna” Dickensa. To niepozorne, doskonale wszystkim znane dzieło, okazało się prawdziwym fenomenem i czytelnicy zapragnęli więcej podobnych historii: typowych ghost stories osadzonych w czasie Bożego Narodzenia. Pomagał w tym fakt, że w dobie wkraczania w nowe czasy, ludzie zwracali się ku przeszłości i niezwykłości. Wydawcy nie zamierzali próżnować i tak oto w okresie Świąt regularnie zaczęły pojawiać się takie właśnie historie pisane przez najróżniejszych autorów, co stało się coroczną tradycją.

 

I tak docieramy do naszych czasów, gdzie możemy cieszyć się wyborem tego typu tekstów z okresu ich największej popularności. Może nieco inaczej, niż wiktoriańscy odbiorcy, którzy poznawali je w blasku świec bądź płonącego w kominku ognia, co tworzyło niezapomnianą atmosferę, ale nadal to nastrojowa, czasem ciepła, czasem mroczna lektura, o jakiej szybko się nie zapomina. „Wigilia pełna duchów”, antologia, której trudno nie zestawić choćby z „The Valancourt Book of Victorian Christmas Ghost Stories”, zapewnia nam treściwą i różnorodną rozrywkę. Jedne teksty są lepsze, inne gorsze, niektóre się zestarzały, inne przetrwały próbę czasu…. Bywa, że mamy tu poważne historie, bywa że trafi się coś zabawnego. Zawsze jednak dostajemy coś dobrego. Dobrze napisanego (w większości przypadków), nastrojowego i mającego swój urok.

 

Ale co się dziwić, skoro za opowiadania odpowiadają takie legendy, jak „ojciec” Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle, autorka biografii Charlotte Brontë, nagrodzona Pulitzerem i wielokrotnie nominowana do nagrody Nobla Edith Wharton czy uwielbiany przez H.P. Lovecrfta M. R. James. Ich prace składają się na różnorodny, imponujący tom, który warto poznać jeśli lubicie opowieści z dreszczykiem i świąteczny klimat. Dla miłośników klasycznych horrorów to idealna lektura na Boże Narodzenie. Polecam.

Inka92

Noc rozciągająca swą aksamitną zasłonę nad światem, niepokojący blask księżyca, wypływający zza chmur, cisza nocna, światło rzucane przez zapalone świece, wydobywające zewsząd dziwne cienie i postacie, krąg ludzi i one... opowieści o duchach ! Choć od epoki wiktoriańskiej minął kawał czasu to historie budzące niepokój, grozę i dreszcz strachu na plecach ciągle są w modzie. Bądź, co bądź lubimy się bać 😉 a świat pozaziemski, pozagrobowy nadal wzbudza zainteresowanie.

 

Dawkę dobrej literatury z epoki wiktoriańskiej oferuje czytelnikom Zysk i S-ka Wydawnictwo w formie zbioru najbardziej interesujących opowiadań o duchach, pt." Wigilia pełna duchów".
Jeśli ktoś daje wiarę w istnienie życia pozagrobowego, jeśli wierzy, że dusze zmarłych poszukują kontaktu z żywymi, gdy mają niezałatwione sprawy tu, na ziemi, czy gdy chcą kogoś przestrzec przed czymś czy uratować czy nawet zemścić się, jeśli ktoś jest wrażliwy na sprawy ponadzmysłowe, a świat spirytystyki go intryguje, powinien sięgnąć po ten fascynujący zbiór opowieści o duchach.

 

W antologii tej odnajdziemy dwanaście opowiadań. Są to dzieła stanowiące mieszankę motywów i stylów, sławnych pisarzy, takich jak, m.in.: M.R.James, Elizabeth Gaskell, F. Marion Crawford, Edith Wharton czy sir Arthur Conan Doyle.

 

Opowieści te wyróżniają się wspaniałym stylem literackim, wybitną umiejętnością budowania napięcia i grozy przez autorów, a także niosącym ze sobą przesłaniem dla czytelników. Opowiadania te nie tylko budzą dreszcz niepokoju, ale także czarują, wciągając czytelnika w swój tajemniczy i nadnaturalny świat.

 

Odnajdziemy tu dusze szukające pomocy, szukające zemsty i sprawiedliwości, tęskniące i wołające za swą utraconą miłością, poznamy tu historię pewnej lalki i krzyczącej czaszki, wyruszymy w rejs "Gwiazdą Polarną", a także przeczytamy o niepokojących wydarzeniach w kabinie 105 parowca "Kamczatka", odkryjemy tajemnice pewnego jesionu, nieużywanej studni, odnajdziemy wraz z bohaterami jednego z opowiadań zaginiony skarb Hiszpanów, poznamy sekret pewnej panny młodej, przekonamy się by nie igrać ze światem duchów i czarną magią. Każde z tych dwunastu opowiadań zachwyciło mnie bogatym wachlarzem przeróżnych emocji. Niektóre mnie wzruszyły, niektóre przeraziły, niektóre wywołały uśmiech na twarzy, a wszystkie bez wyjątku zachwycają stylem i umiejętnością autorów przyciągnięcia uwagi czytelnika i trzymania go w niepewności aż do ostatnich stron opowieści. Opowieści te skrywają w sobie nie tylko grozę i niepokój, ale przede wszystkim mądre przesłania i mówią o najważniejszych wartościach, takich jak rodzina, miłość, przyjaźń, sprawiedliwość i prawda. Każda z tych historii skłania czytelnika do refleksji nad kruchością życia, a także nad tym, co jest w nim najważniejsze. Jest to nie tylko literatura grozy, ale również egzystencjalna.

 

"Wigilia pełna duchów" jest przepięknie wydanym tomikiem fascynujących historii o duchach. Książka zachwyca nastrojową okładką, a także klimatyczną oprawą. Czcionka jest bardzo przyjemna dla oka, a intrygujące opowiadania dzięki niej pochłania się jednym tchem.

 

Zbiór ten jest możliwością poznania klasyków wśród ghost stories. Jeśli ktoś, tak jak ja, znał epokę wiktoriańską tylko z " Opowieści wigilijnej" Charlesa Dickensa, ma okazję odkryć pomysłowość i fantazję pisarzy z tego okresu, sięgając po ten właśnie zbiór.

 

"Wigilia pełna duchów" oczarowuje czytelnika, skłania do przemyśleń nad życiem, a także zapewnia rozsądną dawkę grozy i dreszczy niepokoju na ciele w jakże wykwintnym i wyrafinowanym stylu. Polecam ! Moja ocena to mocna 6 !

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial