Okładka wydania

Dawne Kotlarstwo

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 61.5% - 2 votes
Styl: 78.75% - 4 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 60.5% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dawne Kotlarstwo | Autor: Bernard Nowakowski

Wybierz opinię:

Michał Lipka

W ŚWIECIE KOTŁÓW, CZAJNIKÓW, WANIEN I NARZĘDZI

 

Nie jestem miłośnikiem kotlarstwa. I nie interesuje mnie zbytnio to, jak wytwarzało się przed laty omawiane w niniejszej pozycji rzeczy. Czasem jednak w życiu czytelnika czy recenzenta bywa tak, że niezależnie od powodu sięga się po pozycje, które w ogóle nie trafiają w nasz gust. W końcu istnieją tylko dobre, złe i nijakie książki, reszta nie ma znaczenia. Jeśli więc coś ma się spodobać odbiorcy, spodoba mimo wszystko – tak samo, jak najbardziej zdawałoby się odpowiednie dla danej osoby dzieła, gdy beznadziejne, za nic nie zdołają jej kupić. Czy zatem kupiło mnie „Dawne kotlarstwo”? Tego powiedzieć nie mogę, bo – jak wspominałem – to nie moja bajka, niemniej doceniam wykonanie i jakość całości, bo te stoją na naprawdę dobrym poziomie.

 

Kotlarstwo. Zapomniana sztuka. Czym właściwie jest? Czy ogranicza się tylko do produkcji kotłów, kociołków i podobnie bliskich nazwą przedmiotów? Absolutnie nie. Kotlarstwo i miedziennictwo, bo tak brzmi pełna nazwa profesji poruszanych w tej książce – a właściwie należałoby powiedzieć: albumie – to zajęcia obejmujące wytwarzanie wielu najróżniejszych rzeczy. Autor omawia tutaj zarówno te najbardziej oczywiste, jak np. garnki, rondle czy patelnie, mniej przychodzące na myśl, jak chochle, misy, miednice czy wanny aż po np. samowary, syfony, termosy i naczynia żydowskie. Jednocześnie twórca przedstawia nam tu całe zaplecze związane z pracą nad wyżej wymienionymi rzeczami. Dowiadujemy się więc wiele na temat metali i ich stopów wykorzystywanych do pracy, poznajemy technologię, przyglądamy się też najróżniejszym narzędziom: do mierzenia, do chwytania, unieruchamiania czy mocowania, do przycinania i obróbki, do nagrzewania, odlewania i lutowania. Itd. itd. itd.

 

Temat, jak sami widzicie, jest rozległy i to bardzo. Niby to tylko opracowanie skupione wokół wykonanych z metalu naczyń czy przedmiotów codziennego użytku, niby hermetyczna dziedzina, a jednak, jak pokazuje Bernard Nowakowski, można stworzyć liczącą ponad 330 stron pozycję i będzie o czym opowiadać. Owszem, jak wspominałem w poprzednim akapicie, to bardziej album, niż cokolwiek innego, a co za tym idzie, mnóstwo tutaj pełnoformatowych zdjęć, ale przecież tekstu też nie brakuje. Autor na dodatek nie przynudza. Swoje opowieści snuje w wersji dość skondensowanej. Dokładnej, kompleksowej, to należy mu oddać, a zarazem ograniczonej do niezbędnego minimum, które pozwala spełnić wszystkie założenia. I mi osobiście taka forma bardzo odpowiada.

 

Ale tak to już przecież bywa z dziełami zrodzonymi z prawdziwej pasji. „Bywa”, nie „jest”, bo przecież twory pokroju „Matrixa” czy „Pulp Ficiton” (filmy zrodzone z miłości do kina i – w tym pierwszym przypadku – także m.in fantastyki) trudno postawić obok np. „King Konga” Petera Jacksona. W tym wypadku zafascynowanie tematem przełożyło się na naprawdę udaną lekturę, która ową fascynację potrafi przekazać w całkiem dobry sposób. Bo stylistycznie całość jest prosta i trafiająca do czytelników. A jeszcze bardziej trafia samo wydanie. Jak na album przystało, rzecz wydrukowana została na dobrej jakości kredowym papierze, w dużym formacie, a wszystko to zamknięte w twardych oprawach. Środek zaś to bogactwo fotografii, dokładnie ilustrujących wszystkie aspekty tematu omawiane przez autora. Kto więc jest zainteresowany kotlarstwem i miedziennictwem, koniecznie powinien całość poznać, bo to naprawdę dobra książka. Nie wiem, co z innymi czytelnikami, ale nawet nieciekawi tematu mogą natrafić w niej na interesujące rzeczy. A w tym wypadku nic więcej nie trzeba.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial