Okładka wydania

Harcerz, Ułan, Kapłan Ksiądz Zdzisław Peszkowski 1918-2007

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Harcerz, Ułan, Kapłan Ksiądz Zdzisław Peszkowski 1918-2007 | Autor: Grzegorz Łęcicki

Wybierz opinię:

Inka92

Prawda historyczna to najważniejsza wartość w dziejach narodów, która powinna być głoszona, przekazywana następnym pokoleniom, o tę prawdę należy walczyć, nie pozwolić by nią manipulowaną, przekształcaną czy fałszowaną. Niestety do dziś różnie to bywa z tą prawdą o historii i zbrodniach hitlerowskich Niemiec czy sowieckiej ZSRR. Ciągle świat próbuje przeinaczać fakty, przekręcać, zmyślać, jak to było np. w przypadku używanego przez zagraniczne media zwrotu: " polskie obozy koncentracyjne"!? Takie rzeczy są niedopuszczalne, my jako Polacy mamy obowiązek głosić prawdę o losach swojej Ojczyzny i rodakach, którzy ponieśli śmierć w imię obrony kraju z rąk zaborców i okupantów, nie możemy dopuścić do tego by prawda historyczna była przeinaczana, a bezmyślne wypowiedzi czy artykuły redaktorów godziły w honor i dobre imię naszych przodków i nas samych.

 

Do takiego obowiązku - głoszenia prawdy i pamięci o krwawej historii Polski zachęcał nas i całym swoim życiem dawał przykład służenia prawdzie i poszukiwaniu jej, ks. Zdzisław Peszkowski.

 

Publikacja pana Grzegorza Łęcickiego, która jest formą książkową jego pracy doktorskiej przedstawia nam biografię księdza Zdzisława Peszkowskiego, harcerza, ułana, kapłana.

 

Książka dzieli się na cztery rozdziały, które omawiają: historię życia ks. Zdzisława, jego drogę od oficera, po harcmistrza, aż po powołanie kapłańskie, dążenie do odkrycia prawdy o zbrodni katyńskiej, któremu poświęcił całe swoje życie, a także nawoływanie do przebaczenia i pojednania; rolę księdza Zdzisława w najnowszych dziejach Kościoła w Polsce, współpracę i przyjaźń z Ks. Prymasem Stefanem Wyszyńskim i Świętym Papieżem Janem Pawłem II; zaangażowanie księdza w obronę prawdy historycznej poprzez mass media, publicystykę i dziennikarstwo, wypowiedzi publiczne czy działalność edytorską; a także upamiętnienia pamięci o księdzu Zdzisławie Peszkowskim poprzez nadawanie szkołom i harcerstwu jego imienia, kręcenia filmów na temat jego życia i jego batalii o prawdę katyńską, czy to jak stał się animatorem rajdów motocyklistów w miejsca kaźni polskich oficerów na terenach Rosji, tzw. Rajdy Katyńskie, a także motocyklowych pielgrzymek na Jasną Górę.

 

Publikacja zawiera bogatą bibliografię, wyczerpujące przypisy, a także dokumentację zdjęciową, zarówno czarno-białą jak i kolorową wkładkę pośrodku książki, co ubogaca jeszcze bardziej wartość tejże pozycji.

 

Autor pisze w przystępny sposób, choć biorąc pod uwagę, że jest to praca doktorska można spodziewać się wielu dat, nazwisk, a język jest typowy dla prac dyplomowych i doktorskich. Lektura tej pozycji wymaga skupienia i uwagi, ale temat i postać księdza Zdzisława Peszkowskiego są tego warci.

 

Dzięki tej publikacji mogłam poznać tę wybitną jednostkę, jaką bezsprzecznie był ks. Zdzisław Peszkowski. Poznałam jego losy, niełatwe doświadczenia wojenne, a także losy powojenne na obczyźnie, jego walkę o prawdę o Katyniu i zbrodni Związku Sowieckiego, dowiedziałam się o jego przyjaźni z Prymasem Wyszyńskim i Naszym Papieżem Polakiem, o jego działalności na rzecz Polonii i zachowaniu więzi łączącej Polaków na obczyźnie z Rodakami w kraju, poznałam jego zapał, wielkie serce dla dzieci, które ocalały ze Związku Sowieckiego, dla harcerzy i harcerstwa, które zawsze były bliskie jego sercu, jego wartości, ideały i postawę, które warto przekazywać dalej i naśladować.

 

Publikacja ta jest bardzo ważną pozycją dla młodych pokoleń, dla których okres wojny i komunizmu znany jest tylko jedynie z lekcji historii czy opowieści rodziców i dziadków, są to dla nich pojęcia abstrakcyjne, a ważne jest by znały prawdę, by tę prawdę przekazywały dalej innym, swoim dzieciom w przyszłości, by dbały o prawdziwość dziejów i ofiary, jaką ich przodkowie złożyli ze swojego życia, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, by nie dali zwieść się zakłamanym i raniących nas, Polaków wypowiedziom mediów zagranicznych, które tyle lat po wojnie ciągle próbują sfałszować historię, zataić prawdę lub ją przeinaczyć. Nie pozwólmy na to, czytajmy o prawdzie, pamiętajmy i przekazujmy ją dalej, głośmy gdzie się da i walczmy o nią, a przykładem niech nam świeci ks. Zdzisław Peszkowski. Pamiętajmy: Prawda nas wyzwoli! Polecam z całego serca tę książkę. Moja ocena to 6 !

Uleczkaa38

Ksiądz Zdzisław Peszkowski, to jedna z tych najwybitniejszych postaci w historii Polskiego Kościoła, ale też i dziejach polskiego harcerstwa oraz walki o historyczną prawdę. Postać, o której nigdy nie wolno zapomnieć. Nie wolno z uwagi na drogę tego człowieka, jego wkład w budową wolnej Polski, jak i przede wszystkim z uwagi na dobro, jakie sobą on niósł. I dlatego właśnie możemy cieszyć się z tego faktu, iż oto ukazało się kolejne już, nowe wydanie znakomitej książki Grzegorza Łęcickiego pt. "Harcerz, ułan, kapłan. Ksiądz Zdzisław Peszkowski 1918-2007". Pozycja ta ukazała się nakładem Oficyny Wydawniczej Rytm.

 

Ksiażka ta stanowi sobą kompletną, wyczerpującą temat i przede wszystkim dopracowaną w każdym względzie, biografię księdza Peszkowskiego. To właśnie za jej sprawą poznajemy dzieje życia tego człowieka, jego dzieciństwo i młodość, czas wojennej służby i okrucieństwa z pogromem Katyńskim na czele, jak i też okoliczności wyboru życiowej drogi - kapłaństwa. Z kolejnych rozdziałów poznajemy też największą po Bogu miłość księdza Peszkowskiego - Harcerstwo i jego dokonana na polu popularyzacji tej instytucji. I wreszcie oto książka ta odsłania przed nami piękno kapłańskiej posługi tej postaci, związanej m.in. z Prymasem Wyszyńskim, jak i też Ojcem Janem Pawłem II...

 

Lektura tej książki jest niezwykle ciekawą, gdyż ciekawym było życie bohatera tej pozycji. Otóż wraz ze spotkaniem z tym tytułem poznajemy nie tylko życiorys księdza Zdzisława Peszkowskiego, ale też i przemierzamy dzieje naszego kraju - od przedwojnia, poprzez czasie okupacji i powojenny okres komunizmu, a kończąc na czasie odzyskania naszej niepodległości i budowania silnej Polski. Ksiądz Peszkowski odegrał w tym zakresie bardzo wielką rolę, o czym tak doskonale uświadamia nas ta pozycja.  

 

Ważne jest także to, że autorowi udało się oddać tu nie tylko prawdę o dokonaniach, sukcesach i ciężkiej pracy księdza Peszkowskiego, ale też i ukazać tę postać jako wspaniałego człowieka. Człowieka, który wiele przeszedł w swoim życiu, jak i który poświęcił się dla dobra innych - czy to na polu duszpasterstwa, czy też działalności społecznej z harcerstwem, na czele. Dzięki tej książce możemy poznać osobę księdza Peszkowskiego, odkryć to, czym zjednywał on sobie tak wielu ludzi, jak i wreszcie zrozumieć jego pogląd na to, czym powinno być dobre i piękne życie.

 

Nie sposób nie wspomnieć tu o niezwykle efektowym wydaniu tej pozycji, które to objawia się m.in. dużym formatem, niezwykle wymowną i klimatyczną kładką, jak i też przejrzystym układem treści. Na szczególne słowa uznania zasługuje zaś ogromna ilość fotografii, które obrazują życie i działalność księdza Peszkowskiego. To zdjęcia, które ukazują nam zarówno społeczną i duchowną działalność księdza, jak i też chwile z jego prywatnego życia, często bardzo poruszające i wzruszające. To właśnie m.in. dzięki tym zdjęciem możemy poznać tę postać w o wiele bardziej bliski, namacalny i ludzki, sposób.

 

Słowem podsumowania - książka pt. "Harcerz, ułan, kapłan. Ksiądz Zdzisław Peszkowski 1918-2007", to niezwykle ciekawa, znakomicie skonstruowana i wyczerpująca temat, biografia księdza Peszkowskiego. To pozycja, która pozwala poznać nam lepiej tę postać, zrozumieć ją i wreszcie należycie docenić to, jak wiele wniosła ona w budowę dzisiejszej Polski. Dlatego też ze swej strony jak najbardziej polecam i zachęcam was do sięgnięcia po niniejsze dzieło Grzegorza Łęcickiego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial