Okładka wydania

SKAM Sezon 2: Noora

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

SKAM Sezon 2: Noora | Autor: Julie Andem

Wybierz opinię:

Morrigan

Nigdy nie należałam do osób pozytywnie oceniających wyłącznie te książki, których główny bohater (albo główna bohaterka) budzi sympatię, ale oczywiście z niekłamaną przyjemnością śledzę losy postaci, które lubię. Dlatego z wielkim zapałem sięgnęłam po drugą część scenariuszy do norweskiego serialu "SKAM", koncentrującą się na życiu Noory - nastolatki, która dała się poznać jako inteligentna, rozsądna i opanowana dziewczyna, bardzo dojrzała w porównaniu z większością bohaterów tej produkcji.

 

Noora chciała podnieść na duchu przygnębioną Vilde, więc skłoniła Williama do przeprosin (ci, którzy czytali pierwszą część, wiedzą, o co chodzi), ale teraz chłopak oczekuje czegoś w zamian. Zaczyna coraz intensywniej zabiegać o względy Noory, bombardować ją SMS-ami, pojawiać się w tych samych miejscach co ona. Czy to tylko kaprys zepsutego nastolatka czy prawdziwe uczucie? I co na to powie Vilde?
Scenariusze zawarte w drugim tomie czyta się nie gorzej niż te z sezonu pierwszego - wprawdzie zabawnych dopisków Julie Andem jest tu jakby mniej, ale za to akcja wydaje się bardziej dynamiczna. Jak już wspomniałam, autorka skupia się na przedstawieniu życia Noory, ale nie znaczy to, że problemy Evy czy Isaka zostają zepchnięte na margines. Zwłaszcza Isak zasługuje na uwagę, bo jego postać rozwija się w bardzo ciekawy sposób - dowiadujemy się znacznie więcej o jego skomplikowanej sytuacji rodzinnej i obserwujemy, jak zmaga się z samym sobą, nie chcąc spojrzeć prawdzie w oczy. To niezwykle interesujący bohater i ogromnie się cieszę, że kolejny tom serii poświęcono właśnie jemu - nie mogę się doczekać lepszego wglądu w jego historię, która zapowiada się doskonale.

 

Drugi sezon "SKAM" to nie tylko realistyczne rozmowy nastolatków o szkole, seksie i związkach, ale też cenny głos w takich sprawach jak przemoc seksualna czy stosunek do uchodźców. Bohaterowie mierzą się z problemami, które mogą dotknąć każdego nastolatka i każdą nastolatkę - lektura może wskazać młodym czytelnikom światełko w tunelu, pomóc w sytuacjach, z których, jak się okazuje, tylko pozornie nie ma dobrego wyjścia.

 

Jeśli chodzi o słabe strony książki - cóż, właściwie mogę zgłosić tylko jedno zastrzeżenie. Podejrzewam, że wielu z Was się ze mną nie zgodzi, a ja doskonale to zrozumiem, bo to raczej kwestia indywidualnych, czytelniczych preferencji. Otóż bardzo mnie już znużył motyw popularnego przystojniaka, który zachowuje się jak palant, bo nosi w sobie poważną traumę. Ten typ postaci nigdy nie należał do moich ulubionych, ale ostatnio z trudem go toleruję i w "SKAM" też okrutnie mnie denerwował. Widziałam to już tyle razy i wciąż nie potrafię się do tego przekonać.

 

Oczywiście nie można skreślać książki z powodu jednego nie całkiem strawnego wątku, zwłaszcza jeśli jej pozostałe elementy stoją na wysokim poziomie, toteż sądzę, że "SKAM. Sezon 2" to świetna pozycja, zwłaszcza dla licealistów, którzy na pewno odnajdą w niej coś z własnych rozterek. Scenariusze Julie Andem czyta się jednak naprawdę przyjemnie niezależnie od wieku - myślę, że mogę je polecić także nieco starszym czytelnikom, którzy chcą zajrzeć do świata współczesnych nastolatków i lepiej zrozumieć ich problemy, wcale nie tak błahe, jak mogłoby się wydawać. Drugi tom "SKAM" to niezbyt wymagająca, prosta, ale wartościowa lektura. Na pewno nie zmarnuje Waszego czasu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto