Skok Na Polskę

Autor: Eugeniusz Możejko

Okładka wydania

Skok Na Polskę


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Literanka

Ostatnie dziesięciolecie w historii Polski to czas wielkich sporów politycznych, których w takim natężeniu nie byliśmy świadkami od czasów transformacji (moja pamięć nie sięga dalej, więc tej tezy nie będę bronić, gdyby ktoś chciał polemizować). W każdym razie zaznaczyły się podziały, które jedynie są pogłębiane, co doprowadzić może do niczego innego, jak kolejnych konfliktów. Wydaje się, że tym przełomem, który wiele pozmieniał w polskim społeczeństwie, była katastrofa smoleńska, która dodatkowo obrosła w mity, spory, wzajemne oskarżenia zwaśnionych stron, a która też stała się fundamentem, na którym obecna władza zbudowała swoje poparcie. Gorący spór polityczny i mnogość zadziwiających zdarzeń i decyzji władz stały się dobrym tematem do komentarzy zawartych w książce „Skok na Polskę” Eugeniusza Możejki. Próbując dowiedzieć się czegoś o autorze, trafiłam tylko na jego profil na znanym portalu społecznościowym, gdzie publikował swoje eseje i komentarze oraz skąpe informacje o współpracy z pismem „Życie gospodarcze” i portalem społecznym wiadomosci24.pl. Wydał też w postaci elektronicznej zbiór felietonów pod tytułem „Widmo prawdy krąży nad Polską”, w którym odnosi się głównie do polskiej polityki wschodniej.

 

Czytając felietony zawarte w zbiorze „Skok na Polskę” można jeszcze raz przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia, spory, wypowiedzi znanych ludzi, wszystkie wydarzenia, które rozpalały dyskusje osób zainteresowanych polityką. Wszystkie one zostały skomentowane w sposób wyważony, pozbawiony emocji, z wielką erudycją i odrobiną poczucia humoru i ironii. Trafne spostrzeżenia, bezkompromisowość, a także, obecnie zapomniana, bezstronność, to cechy, które można w tych tekstach rozpoznać już na pierwszy rzut oka.

 

Eugeniusz Możejko komentuje i ocenia wszystkie afery, których tak dużo ujawniono w ostatnich czasach, wszystkie kontrowersyjne wypowiedzi osób piastujących ważne urzędy w Polsce, których nie brakowało w okresie przekazania władzy z rąk Platformy Obywatelskiej na ręce przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Odnosi się często do kondycji moralnej polityków, stanu polskiej demokracji, znaczenia, jakie poszczególne słowa czy wydarzenia nabierały dla całego państwa. Dużo miejsca poświęca katastrofie smoleńskiej i jej skutkom – comiesięcznym obchodom związanym z jej upamiętnieniem, wypowiedziom Jarosława Kaczyńskiego, całej mitologii narosłej wokół tego wydarzenia i badaniom przyczyn tego tragicznego wypadku. Przez autora przemawia również troska o praworządność, unicestwiony Trybunał Konstytucyjny, pogarszające się stosunki z Unią Europejską i upadek ciężko wypracowanej pozycji na arenie międzynarodowej. Nie pomija też relacji ze wschodnimi sąsiadami, które od dawna leżały w najbliższym kręgu jego zainteresowań. Skupia się przede wszystkim na polityce zagranicznej wobec Litwy i Ukrainy, bo historyczne zaszłości z tymi dwoma krajami powodują nadal najwięcej tarć i wzajemnych pretensji. Interes państwa nie pozwala też pominąć kwestii związanych z naszą aktywnością w Unii Europejskiej, w której władze naszego kraju stają okoniem, prowadząc politykę „wstawania z kolan”.

 

W moim przekonaniu książka „Skok na Polskę” jest bardzo potrzebna, jako kompendium wiedzy o najnowszej historii kraju w wymiarze wewnętrznym, jak i zagranicznym. Warto ją mieć, pamiętać o wszystkim, co działo się w ostatnich latach w polityce wewnętrznej, zarówno w obozie rządzącym, jak i po stronie opozycji. To wnikliwy i wszechstronny obraz przemian, konfliktów, przekonań i kierunków polityki, jakich w ostatnich latach jesteśmy świadkami. Nie jest to może lektura na jeden wieczór, ze względu na objętość, ale łatwość jej przyswajania, przystępny język i obiektywizm sprawiają, że otwiera umysł i rysuje realistyczny obraz Polski pod rządami PiS.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!