Okładka wydania

Skorpion I Koń Dziąsło

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Ewa Nowak
 • Gatunek: Dziecięce I Młodzieżowe
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 96
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788375178241
 • Wydawca: Greg
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Skorpion I Koń Dziąsło | Autor: Ewa Nowak

Wybierz opinię:

Pani M

Marta i Emil są bliźniętami, ale nie żyją ze sobą w zgodzie. Ciągle się ze sobą sprzeczają i rywalizują. Emil kocha skorpiony, a Marta konie. Kiedy na urodziny dostaje od babci zielonego konia zrobionego na szydełku, zakłada się z bratem, że koń jest w życiu bardziej przydatny niż skorpion. Co może wyniknąć z tego niecodziennego zakładu rodzeństwa? Do czego może się przydać koń Dziąsło i skąd wzięło się jego imię?

 

Swoje lata już mam i tego typu książki niekoniecznie trafiają w mój gust. Troszkę już z nich wyrosłam, ale mam w rodzinie chłopca, który ma tyle lat, co Marta i Emil, więc po tym, jak ja zapoznałam się z tą książeczką, podarowałam mu ją, by powiedział, co na ten temat myśli. Oczywiście stronniczy chłopak stanął po stronie Emila i uważał, że jego siostra jest irytująca jak nikt inny. Ja miałam zupełnie inne zdanie, ale no cóż, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Podejrzewam, że ilu będzie czytelników, tyle będzie opinii na temat rodzeństwa.

 

To nie tylko opowieść o zakładzie dwójki dzieciaków, który nam, ludziom dorosłym, wydaje się nieco z czapy wzięty. Ale hej, przecież wszyscy kiedyś chodziliśmy do podstawówki i zakładaliśmy się o różne dziwne rzeczy. To historia o tym, jak dzieci postrzegają świat, jakie mają problemy, z czym muszą się mierzyć.

 

Ta książeczka to zbiór historyjek tworzących jedną całość. Czyta się ją bardzo szybko. Czy można czytać poszczególne rozdziały na wyrywki? Nie powiedziałabym. Lepiej czytać je po kolei. Wtedy będzie łatwiej pewne rzeczy zrozumieć. Zdecydowanie lepiej tę książkę odbiorą dzieci. Nam, dorosłym, życie odbiera swojego rodzaju prostotę postrzegania niektórych rzeczy. Widzimy je zupełnie inaczej niż dzieci.

 

Czasem żałuję, że to we mnie gdzieś się zgubiło w trakcie dorastania.
Opisane w książce dzieci nie są może jakoś przesadnie grzeczne, ale raczej nie musicie obawiać się tego, że wasze pociechy po lekturze wyrosną na łobuziaki. Marta i Emil są mimo wszystko w byciu urwisami uroczy. A że przy okazji drą ze sobą koty? Wiele rodzeństw przez taki etap przechodzi. Najpierw jest rywalizacja, a miłość i to, że jedno za drugim w ogień wskoczy, przychodzi z czasem.

 

To lekka książka, która na pewno spodoba się uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Marta i Emil są w końcu w ich wieku, więc będą w stanie zrozumieć ich problemy. Kto wie, może sami się z takimi borykają. Podejrzewam, że wielu z nas miało podobne, ale z czasem po prostu o nich zapomnieliśmy i dorosłe życie przyniosło nowe, poważniejsze zmartwienia. Czy to znaczy, że nie trzeba przejmować się tym, co przeżywają dzieciaki? W żadnym wypadku. Ich problemy są po prostu adekwatne do tego, w jakim są wieku. Nie chodzą do pracy, nie mają męża czy żony, więc muszą mierzyć się z rodzicami, nauczycielami, rówieśnikami i rodzeństwem. Patrząc na Martę i Emila, zaczęłam zastanawiać się, jak udało mi się przetrwać dzieciństwo...

 

Całość uzupełniają ilustracje Kasi Śliwińskiej. Zabawne, idealnie uzupełniają treść książeczki. Bez niej zdecydowanie czegoś by brakowało. Jeśli znacie dzieciaki w wieku podobnym do Marty i Emila, myślę, że ta książka powinna się im spodobać. W końcu opowiada o losach ich rówieśników.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto