Okładka wydania

Skandal Za Skandalem

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Skandal Za Skandalem | Autor: Manfred Lütz

Wybierz opinię:

Pani M

"Manfred Lütz przedstawia dzieje chrześcijaństwo, bo jak sam mówi „historia staje się żywa, jeśli się ją opowiada”. Razem z Autorem podróżujemy w czasoprzestrzeni od pierwszej wspólnoty judeochrześcijańskiej, przez rolę krzyżowców, inkwizycję, epokę oświecenia, emancypację kobiet aż po czasy II wojny światowej. Zgłębiamy znaczenie praw człowieka w chrześcijaństwie na przestrzeni wieków, jego stosunek wobec rewolucji seksualnej czy postawę wobec Holokaustu. Lütz krok po kroku, współpracując ze znanym historykiem Kościoła prof. Arnoldem Angenendentem, autorytetem w tej dziedzinie, mierzy się z mitami i przekłamaniami, by dotrzeć do prawdy. Jak sam pisze: „Ukazywanie historii chrześcijaństwa i Kościoła jako skandalicznej jest skandalem. Dowodzi tego przedstawiany w tej książce stan międzynarodowych badań naukowych, które starannie i z sukcesem uwalniały i uwalniają chrześcijaństwo z pokrywy błota, jakim je obrzucano przez całe wieki”.

 

Ostatnimi czasy wokół Kościoła katolickiego sporo się dzieje i to niekoniecznie dobrych rzeczy. Dlatego zdecydowałam się na lekturę tej książki. Chciałam przekonać się, co jej autor będzie miał mi do powiedzenia na temat religii, w której zostałam wychowana.

 

Miałam kilka podejść do tej książki. Nie umiałam się w nią wczuć. Styl autora na początku średnio mi podszedł, ale w końcu przekonałam się do dokończenia tej publikacji i uważam, że była ona potrzebna, chociaż bałam się tego, w jaki sposób autor podejdzie do tematu. Jednak nie mogę mu zarzucić tego, że szukał taniej sensacji, wyssanej z palca, co na pewno by się sprzedało. Wszystko, o czym mówił, miało swoje uzasadnienie i dawało do myślenia.

 

Nieco obawiałam się tego, że autor będzie patrzeć na opisywane przez siebie wydarzenia przez pryzmat obecnych czasów, co byłoby pójściem po linii najmniejszego oporu. Nam łatwo jest po wiekach powiedzieć, że czegoś byśmy nie zrobili, ale przecież mamy zupełnie inną mentalność niż nasi przodkowie i nie żyjemy w ich czasach. Na szczęście o każdym wydarzeniu autor mówił w kontekście czasów, w jakich się odbywało. Dzięki temu łatwiej to wszystko ogarnąć.

 

Czy musicie obawiać się tego, że autor zanudzi was faktami na temat religii? Powiem tak - dla mnie jakoś bardzo porywająco nie było, ale nie nużyło mnie czytanie tej publikacji, więc pod tym względem nie mam na co narzekać.

 

Kościół katolicki ma na swoim koncie sporo niechlubnych faktów, o których mówi autor tej publikacji. Warto tu wspomnieć między innymi o krucjatach. Wypominamy innym wojny religijne, a sami mamy na koncie krucjatę dziecięcą, która moim zdaniem była największą zbrodnią Kościoła i nic nie jest w stanie jej wytłumaczyć. Do tej pory nie mieści mi się w głowie, że ktoś uznał to za dobry pomysł. Poza tym autor pochylił się również nad tym, jak głowa Kościoła podeszła do tego, co działo się w trakcie II wojny światowej. To kolejna bardzo czarna plama na honorze chrześcijan.
Myślę, że tę książkę powinien przeczytać każdy, kto deklaruje się, że jest katolikiem. Tak na dobrą sprawę nie znamy historii naszej religii. Wciska się nam często, że jest taka pokojowa i tolerancyjna, podczas gdy prawda jest zupełnie inna. Tylko ostrzegam, że jeśli dacie tę książkę do czytania starszym osobom, to może się źle skończyć. Popełniłam ten błąd i nasłuchałam się, że jestem pomiotem szatana, że takie rzeczy czytam. A myślałam, że dobrze rogi i ogon schowałam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto