Okładka wydania

Ryba Piła

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Paweł Leski
 • Gatunek: Satyra
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 102
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788381194846
 • Wydawca: Psychoskok
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Konin
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Ryba Piła | Autor: Paweł Leski

Wybierz opinię:

Pani M

Jak zapewnia nas wydawca, ta książka to: "Doskonała lektura dla tych, którzy lubią satyryczne podejście do tematu. Paweł Leski w dość zabawny i absurdalny sposób przedstawia pewne sytuacje, z którymi w jakiś sposób zderzamy się na co dzień. Oczywistością jest, że większość tych negatywnych cech prezentowanych zarówno w opowiadaniach, jak i utworach poetyckich, jest przerysowana, ale dzięki temu wysuwają się na pierwszy plan".

 

Muszę przyznać, że mam ogromny problem z tą książką i nie wiem, co mam myśleć na jej temat. Napisanie dobrej satyry to bardzo trudne zadanie. Niewielu autorom udaje się je wykonać. Moim zdaniem Paweł Leski nie do końca mu podołał.

 

Nie mogę powiedzieć, że ta książka jest zła i macie spalić wszystkie jej egzemplarze. Nie, nie o to mi chodzi. W kilku kwestiach trzeba przyznać autorowi rację. Potrafi zwrócić uwagę na ważne sprawy i opowiedzieć o nich tak, byśmy się nad nimi zastanowili. Czy może faktycznie jest tak, jak mówi autor, a my tego z jakiegoś powodu nie dostrzegamy albo nie chcemy widzieć, bo tak jest nam wygodniej. Nie mam zasadniczo nic do zarzucenia tekstom pisanym prozą. Je czytało się przyjemnie i po lekturze faktycznie przemyślałam to, o czym napisał Paweł Leski. I wszystko byłoby pięknie, gdyby na prozie autor poprzestał.

 

Niestety, w publikacji pojawiły się rymowane teksty. I tu już tak kolorowo nie było. Nie lubię rymowanych wierszy od kiedy tylko pamiętam (a studia polonistyczne zabiły we mnie resztki pozytywnych uczuć do nich). Większość z nich wydaje mi się infantylna, a rymy czasem są szukane na siłę. W tym przypadku odniosłam wrażenie, że rymy pozbawiły treść jej ciężkości, wybijało mnie to z rytmu czytania po wcześniejszej prozie. Nie były infantylne, ale straciły dla mnie moc przekazu. Łapałam się na tym, że w trakcie ich czytania myślę o wszystkim, ale nie o treści wierszy. Ani jeden z rymowanych utworów nie przypadł mi do gustu i nie zmusił do tego, żebym zastanowiła się nad słowami autora.

 

Paweł Leski ma lekkie pióro, nie można mu tego odmówić. Tyle że moim zdaniem zdecydowanie lepiej odnajduje się w prozie, a nie w poezji. Uważam, że takie pomieszanie nie wyszło książce na dobre. Napisanie rymowanej satyry, która poruszy czytelnika, to nie lada wyzwanie. Uważam, że autorowi nie udało się mu podołać. Albo inaczej - mnie swoją poetycką formą wypowiedzi nie przekonał. Może znajdzie się ktoś, kto pomyśli, że jemu właśnie wiersze bardziej odpowiadają.

 

Dla mnie ta książka była nierówna. Połączenia prozy i poezji nie zawsze się udają. Tu nie wszystko mi zagrało, ale nie uważam, że Paweł Leski nie zasługuje na uwagę. Jak powiedziałam, mądrze mówi, trafia swoimi słowami w punkt, daje do myślenia. Może i nie były to satyry idealne, ale całkiem nieźle się je czytało.

 

Całość uzupełniają ilustracje, które dopowiadają do satyr pewne rzeczy. Uśmiałam się, widząc niektóre z nich. Już sama okładka przykuła moją uwagę.

 

Reasumując, jeśli lubicie satyry, możecie przekonać się, czy sposób wypowiedzi Pawła Leskiego wam odpowiada. Ja mam mieszane uczucia, ale trzymam za autora kciuki, wierząc, że jeszcze mnie kiedyś czymś zaskoczy. Ma potencjał i życzę mu, żeby wykorzystał go w swojej kolejnej publikacji.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial