Okładka wydania

Buddyzm Dla Bystrzaków

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Buddyzm Dla Bystrzaków | Autor: Jonathan LandaStephan BodiaGudrun Bühnemann

Wybierz opinię:

Zdzisław Prygiel

Twórcy tej książki mają w swym dorobku wieloletnią praktykę i związek z tym, co ogólnie nazywane jest buddyzmem. Mają w swym dorobku wieloletnie pobieranie nauk buddyjskich u najlepszych nauczycieli, praktykowanie zasad, czytanie ksiąg, pogłębianie siły swojej wiary i praktyki za pomocą medytacji. Wspólnie postanowili podzielić się nagromadzoną wiedzą i doświadczeniem w praktykowaniu nauk buddyjskich, aby przybliżyć i przystępnie opowiedzieć czytelnikom, czym jest a czym nie jest buddyzm. Chronologiczne przedstawienie zagadnień pozwala na swobodne i przystępne zgłębienie opisywanych tematów. „Buddyzm dla bystrzaków” jest z całą pewnością dla bystrzaków ze względu na ilość przedstawionych tematów, zawartych w kolejnych rozdziałach książki, jak i ze względu na mnóstwo nowych terminów i nazw potrzebnych do poznania i odróżniania poszczególnych nurtów i odłamów buddyzmu.

 

Na początku przedstawiony zostaje okres rodzenia się ruchu społecznego, później nazwanego buddyzmem. Jego podwalin, tego, co było przyczyną tak dynamicznego rozwoju. Buddyzm przedstawiany jest często w kategoriach religijnych. Prowadzone rozważania maja nam pomóc jasno zdefiniować, jest czy nie jest religią?. Dostrzegam pewien dysonans, ponieważ na początku książki jest przedstawiany, jako nie religia, lecz dalej w kolejnych rozdziałach nazywany jest religią. Podstawy buddyzmu koncentrują się na pracy człowieka, jako jednostki z umysłem, jako najważniejszym organem, odpowiedzialnym za wszystkie dobre i złe uczynki. Umysł człowieka kreuje wydarzenia, które pojawiają się w jego życiu, zarówno te kojarzone z radością i dobrem jak również złe przynoszące cierpienie. Buddysta jawi się, jako człowiek miłujący dobro, szerzący miłosierdzie, dbający o swój rozwój duchowy, szanujący wszystkie czujące istoty na ziemi, respektujący wszystkie ich prawa.

 

Jako założyciela buddyzmu, datowanego od około 2500 do dzisiaj, historycznego Buddy przekazy podają mężczyznę nazywanego Gautama lub Siakjamuni. Książę Siakjamuni pochodził z dobrze sytuowanej królewskiej rodziny, dobrze wykształcony i przygotowywany przez swojego ojca do przejęcia rządów i kierowania państwem. Podobno zdążył się ożenić i spłodzić syna, tyle ludzkich osiągnięć przypisuje przyszłemu buddzie przekaz historyczny. Książę Siakjamuni wychowywany był przez swego nadopiekuńczego ojca w ekstremalnie nieprawdziwych warunkach, znacznie odbiegających od codziennej egzystencji zwykłego człowieka. Ojciec księcia sprawił, że do syna nigdy nie docierały jakiekolwiek negatywne wiadomości i przekazy zza murów pałacu królewskiego. Nie znał z autopsji cierpienia, dramatów, krzywd, chorób i jakichkolwiek plag dręczących w tamtych czasach zwykłych ludzi. Wszystko się zmieniło i zasypało w gruzach dotychczasowe życie, gdy Książę Siakjamuni w tajemnicy przed strażami królewskimi wymknął się z zamkowych komnat i niespodziewanie za murami twierdzy natknął się na ludzi cierpiących. Poznał ludzi chorych, głodnych, biednych i prześladowanych. Doznał wstrząsu i jednocześnie olśnienia, postanowił porzucić swoje dotychczasowe bogate życie. Oddalił się ze swojego królestwa i osiadł w lesie, samotnie w ciszy. Oddał się długoletniej kontemplacji i prowadził długotrwałą głodówkę. Wieloletnia medytacja sprawiła, że pewnego cudownego dnia Książę Siakjamuni doznał według wierzeń buddystów przebudzenia, albo oświecenia i zaczął głosić swoje nauki. Od tego momentu liczony jest i wielki rozkwit buddyzmu. Budda Siakjamuni postawił sobie za cel swojej misji uwolnienie wszystkich istot czujących od cierpienia.

 

Wiedza o powstaniu i początkach buddyzmu pochodziła najpierw z przekazów ustnych a następnie kilkaset lat po jego śmierci spisana została w księgach. Tak samo było z naukami i całą spuścizną intelektualną stworzoną i pozostawioną przez legendarnego Buddę. Aby zachować tradycję przekazu swojego mistrza duchowego buddyści stosują się do zapisanych w księgach dekalogu, powszechnie uznanych zasad prostego, pełnego wiary i czci życia. Starają się żyć, aby godnie wypełniać dekalog i zawarte w nim przykazania. W skład codziennych rytuałów wchodzi kilka podstawowych czynności jak czytanie świętych ksiąg, modlitwa, recytacja z pamięci sutr, wielokrotne powtarzanie mantr, oddawania pokłonów oraz medytacja. Medytacja oraz różne jej warianty i metody są podstawą praktyki każdego buddysty. Chociaż jak podkreślają sami buddyści nie ma w ich praktyce czegoś na podobieństwo miłującego lub zsyłającego kary na ludzi Boga, ale jest pewien ważny, opisywany w książce aspekt nauk buddyjskich, który ma na celu gromadzenie dobrych i złych uczynków człowieka, w trakcie jego życia. Nazywany jest karma. Natura karmy polega w dużym uproszeniu na odpłacaniu człowiekowi tą samą lub podobną monetą za dobre lub złe uczynki. W myśl zasady, „co dajesz to dostajesz”. Jednak sama interpretacja działania karmy wymaga pewnego zrozumienia buddyjskich nauk.

 

Jak podają starożytne przekazy, buddyzm powstał na subkontynencie indyjskim, tam się rozwijał, ale też z biegiem lat schylił się ku upadkowi. Jednocześnie zaczął się rozprzestrzeniać na ościenne państwa azjatyckie. Poprzez ruchy migracyjne i wielorakie ścieżki handlowe jego zasięg znacznie się powiększał. Pierwotne założenia buddyzmu po śmierci pierwszego Buddy w wyniku różnych zawirowań, synodu, schizmy, podziałów i innych wydarzeń zostały poddane różnego rodzaju modyfikacjom, z czego powstały nowe nurty, zwane ścieżkami nauki buddyzmu. Chociaż z pozoru wyglądało to na podział oraz przewrót ideowy, jak twierdzą sami buddyści było to tylko inne spojrzenie na to samo zagadnienie. Buddyzm powstawał, rozwijał się i kultywowany był głownie w krajach azjatyckich, z czasem z dużą siłą zaczął być aktywny w państwach zachodu. Stał się na początku modą, aby później zostać silnym ruchem powstającego kultu religijnego z cała infrastrukturą i zapleczem sił do nauczania nauk buddyjskich, kapłanów, mnichów, nauczycieli, mistrzów buddyzmu. Wszyscy buddyści, świeccy czy mnisi żyją według ustalonych od pradawnych lat reguł. Bardziej rygorystycznie wygląda życie codzienne mnichów, którzy całkowicie porzucili stan świecki i wyrzekli się życia rodzinnego. Oprócz wyznaczonych na wszystkie dni rytuałów przestrzegają również ściśle zaleceń dotyczących surowych reżimów dietetycznych, czasu przeznaczonego na pracę na rzecz wspólnoty i klasztoru. Mnisi buddyjscy mają całkowity zakaz operowania w jakikolwiek pieniędzmi, nie wolno im ich dotykać. Utrzymują się z datków pieniężnych i darów żywności od osób świeckich, którzy ich obdarowują. W zamian ludność świecka otrzymuje w razie potrzeby wsparcie duchowe od mnichów.

 

Książka „Buddyzm dla bystrzaków„ jest doskonałym kompendium wiedzy o podstawowych zagadnieniach dotyczących buddyzmu. Możemy poznać podwaliny buddyzmu, które zostawił pierwszy, nazywany historycznym Budda. Poznajemy historię buddyzmu, początki jego powstania, rozwój i później podział. Mamy okazję dowiedzieć się, czym właściwie jest buddyzm? Co zostało z jego nauk do czasów teraźniejszych? Jakie informacje, które do nas docierają na temat buddyzmu są prawdziwe a jakie są mitami? Dla osób zaineresowanych wkroczyć na ścieżkę rozwoju duchowego w duchu buddyjskim jest tutaj dużo cennych i merytorycznych wskazówek. Książka jest doskonale napisana, przejrzysta i klarowna. W ciekawych, opisanych przykładach przybliża wiadomości i podstawy wiedzy o jednym z ważniejszych nurtów dziedzictwa duchowego świata. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym czytelnikom. Pozycja z całą pewnością może być zaliczona do poszerzających horyzonty myślenia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial