Okładka wydania

Niezwykła Księga Owadów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Niezwykła Księga Owadów | Autor: Bart RosselMedy Oberendorff

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

OWADY - latające, pełzające, skaczące i chodzące stworzenia, które otaczają nas niemalże z każdej strony, budząc czasami nas zachwyt, czasami obojętność, a niekiedy i frustrację. Co by jednak nie powiedzieć, świat owadów stanowi jedno z najbardziej intrygujących, tajemniczych, najpiękniejszych i najniezwyklejszych obliczy naszej planety. A o tym, że tak właśnie jest, przekonuje nas dobitnie swoją lekturą wspaniała książka pt. "Niezwykła księga owadów", której autor - Bart Rossel, odkrywa przed nami piękno tych małych stworzeń... Pozycja ta ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia!

 

Jako słowo się rzekło, o owadach rzecz ta traktuje. O ich budowie, wyglądzie, naturze i roli, jaką pełnią one w ekosystemie przyrody. Mrówki, żuki, chrząszcze, gąsienice, muchy, trzmiele, motyle, czy też jakże specyficzna  i nielubiana przez nas wesz w parze z  pchłą - oto bohaterowie tej pięknej, fascynującej i bogato ilustrowanej książki, która mówi nam o tych stworzeniach wszystko to, co tylko na tą chwilę o nich wiemy. Co ważne, informacje te podane są nam tutaj w bardzo przystępny, w pełni zrozumiały i intrygujący sposób, dzięki czemu także i główny adresat tej pozycji - dziecięcy czytelnik, odnajdzie się w jej lekturze bez najmniejszych przeszkód. Całości pozytywnego wrażenia dopełnia także świetny humor, którego również tu nie zabrakło.

 

Pierwszym, co rzuca się w oczy podczas spotkania z ta pozycją, to jej wydanie... Piękne, okazałe, imponujące w każdym względzie, czyli począwszy od ogromnego formatu, poprzez twardą okładkę i doskonałej jakości papier, a skończywszy na znakomitych ilustracjach i ich cudownych kolorach... Ta książka jest piękną w każdym calu, dzięki czemu też spotkanie z nią jest niezwykłym, magicznym i niezapomnianym doznaniem. Oczywiście, równie wielkie wrażenie wywiera tu nas zwartość tematyczna tej książki, która przedstawia nam obraz i codzienność życia owadów w tak barwny sposób, jak chyba dotąd nie zrobiła tego żadna inna książka...

 

Pomysł na tę książkę wydaje się być niezwykle prostym, ale też i ze wszech miar genialnym. Oto bowiem mamy tu do czynienia z ciekawie zatytułowanymi rozdziałami, poświęconymi danej grupie owadów - począwszy od tych najbardziej zaskakujących nas swoim kształtem, poprzez te potrafiące się idealnie kamuflować i bronić, a kończąc na owadach kojarzonych z miłością... I tak poznajemy ich budowę, fizjonomię, sposób życia, czy też chociażby niezwykle intrygujące umiejętności, które pozwalają im przetrwać w owadzim świecie. Zachwyca nas podana tu mnogość faktów, informacji i ciekawostek, które fascynują nas podczas tej lektury. 

 

Nie da się jednak ukryć, iż to zawarte tu wspaniałe rysunki i ilustracje, skradają nasze serca w największym stopniu. To bardzo duże w swym formacie, niezwykle wyraziste, szczegółowe w przekazie oraz wypełnione pięknymi kolorami, ilustracje owadów, które stworzyła tu dla nas  pani Medy Obendorff. Patrząc na te rysunki nie sposób nie czuć się bowiem tak, jakbyśmy spoglądali na najprawdziwsze i żywe owady, co już samo w sobie świadczy o ich wielkiej klasie i jakości. Myślę, że każdy czytelnik - tak dziecko, jak i dorosły, będzie zachwycony i oczarowany tą ilustracyjną szatą, gdyż inaczej po prostu być nie może!

 

Niniejsze książka, a w zasadzie album, łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Oto bowiem z jednej strony dane jest nam doskonale bawić się przy spotkaniu z tą niezwykłą opowieścią o owadach, która to nas intryguje, cieszy, a nierzadko i skłania do śmiechu na cały głos... Z drugiej strony zaś lektura ta niesie nam sobą moc wiedzy na temat tych małych, ale jakże pięknych i ważnych dla naszego świata, stworzeń. To znakomita lekcja biologii i przyrody, którą docenią zarówno znawcy poruszanych tu tematów - np. nauczyciele, jak i też zwyczajni czytelnicy, złaknieni wiedzy o naszej planecie i toczącym się na niej życiu...

 

Podsumowując - książka "Niezwykła księga owadów", to jedno z najciekawszych, najpiękniejszych w swej wizualnej formie i najlepszych literackich dzieł, jakie to zostały poświęcone owadom. To pozycja przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży, ale tak naprawdę może sięgnąć po nią absolutnie każdy czytelnik, którego interesuje poruszana tu tematyka. Ze swej strony oczywiście gorąco polecam i rekomenduję zakupienie tej pozycji - tym bardziej, że może okazać się ona wspaniałym prezentem z okazji zbliżających się Świąt. Polecam - naprawdę warto!

Literanka

Zdobywanie książek przez Internet ma tą swoją niezwykłą zaletę, że otrzymana przesyłka zawsze może nas zaskoczyć. Tak właśnie stało się w przypadku „Niezwykłej księgi owadów” Barta Rossela i Medy Oberrndorff, wydanej przez Naszą Księgarnię, która to pozycja zaskoczyła mnie przede wszystkim rozmiarem, a co za tym idzie – rozmachem i pięknem. Książka jest OGROMNA, a jednocześnie przecudnie narysowana, zilustrowana i graficznie doskonała. Zachwyciła mnie od okładki po okładkę.

 

Na wielkich stronicach tego albumu możemy zobaczyć szczegółowe, wspaniałe, realistyczne ilustracje wykonane przez Medy Oberendorff, dzięki którym możemy podziwiać w całej okazałości najbardziej pospolite, jak również rzadko spotykane owady naszej planety. Książka wcale nie pretenduje do tego, aby skatalogować wszystkie owady występujące na świecie, czy też w jakimś węższym, ściśle określonym środowisku. To wybór żyjątek, które po prostu autorzy najbardziej polubili, które ich najbardziej zadziwiły, niekoniecznie stosując się do obowiązującej systematyki, którą mimo wszystko również graficznie zaprezentowali.

 

Zanim jednak będziemy mogli dowiedzieć się czegoś o konkretnych gatunkach, autorzy wprowadzają nas w wiedzę ogólną, dotyczącą biologii tej grupy zwierząt. Przedstawiają informacje o budowie ich ciał, różnych podziałach, jakie można stosować w obrębie grupy, opowiadają o rozmnażaniu, przeobrażaniu, wreszcie rozmiarach, poczynając od najmniejszych, do rekordzistów osiągających rozmiary ludzkiej dłoni. Wiele też możemy dowiedzieć się o sposobach na przetrwanie – technikach obrony przed drapieżnikami albo sposobach kamuflażu, upodabniania się do groźnych gatunków, hałasowaniem, wydzielaniem różnych toksycznych lub tylko odstraszających substancji- płynów i gazów.

 

Kolejne rozdziały dotyczą już poszczególnych gatunków, które mają zadziwiające zdolności, właściwości i zwyczaje. Poznamy więc mrówki, które tworzą swoje systemy społeczne, tak bardzo podobne do ludzkich, potrafią się porozumiewać za pomocą zapachów, wspólnie pracują dla dobra całej kolonii.

 

W następnych rozdziałach autorzy udowadniają, że obserwowanie przyrody może nam dostarczyć takich samych emocji, jak wiele dreszczowców. Bo oto możemy poznać wilka w owczej skórze, czyli larwę złotooka, która potrafi nakłaść sobie na grzbiet wełnę z wełnowca i całkowicie się do niego upodobnić po to, aby móc zjadać ich larwy. Inne żarłoczne larwy umieją zastawiać pułapki na swoje pożywienie, a osy szmaragdowe upolowaną ofiarę zjadają stopniowo, cały czas utrzymując przy życiu, aby jak najdłużej była świeża. Chyba jednak nie jesteśmy najbardziej okrutnym gatunkiem na świecie.

 

Jest też część dotycząca owadziej miłości i rozmnażania. Tutaj być może nie doświadczymy żadnych porywających emocji, chociaż zdobędziemy na pewno wiele zaskakujących informacji. Równie ciekawe okazują się rozdziały dotyczące środowiska, w jakich żyją owady oraz ich mieszkań. Na pierwszą myśl wydaje się, że nie ma owadów żyjących pod wodą, ale jednak znajdą się przykłady, i to niemało. Innym, dość zadziwiającym i nieprawdopodobnym miejscem do życia są odchody innych zwierząt, które upodobały sobie całe setki gatunków owadów.

 

Mamy też grupę owadów, które, choć obrzydliwe i uciążliwe, bywają pożyteczne. Poczynając od much, które rozkładają martwe organizmy, po jedwabniki, których kokony wykorzystujemy do tkania delikatnych materiałów. Mamy też w końcu wszy i pchły, które tylko na nas pasożytują. Pozostaje jeszcze mieć nadzieję, że uda się namówić niektóre owady na dietę składającą się z plastiku, bo i takie są możliwości.

 

Podsumowując, miałam okazję przejrzeć przepiękną i ciekawą książkę, napisaną w taki sposób, który inspiruje do dalszych poszukiwań, bo po prostu rozbudza ciekawość. Rysunki są fantastyczne, a całość warta swojej ceny. „Niezwykła księga owadów” to wartościowa, estetyczna i inspirująca pozycja, którą szczerze polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto