Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Matrix III Rzeczypospolitej Pozory Wolności

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Ewa Stankiewicz
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 220
 • Rok Wydania: 2015
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 140x202 mm
 • ISBN: 9788375959734
 • Wydawca: M
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  3/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Matrix III Rzeczypospolitej Pozory Wolności | Autor: Ewa Stankiewicz

Wybierz opinię:

Don Centauro

Co może łączyć Matrix, czyli iluzję świata, w której żyjemy wykreowaną przez maszyny (i sfilmowaną przez braci Wachowskich) z jak najbardziej realną polską polityką? Okazuje się, iż zaskakująco wiele, choć oczywiście tytułowy „Matrix” należy potraktować jako przenośnię, dzięki której łatwiej zrozumieć pewne sprawy. Ewa Stankiewicz postanowiła w długim, zajmującym zdecydowaną większość tej książki wywiadzie przedstawić brudny świat polityki takim, jaki jest naprawdę, a nie jakim nam jest przedstawiany. I jest to rozmowa momentami mocno szokująca. Okres III Rzeczypospolitej to nieodległy czas, w którym odzyskaliśmy niepodległość i wyzwoliliśmy się z władzy Sowietów. Ale czy na pewno, czy też owo wyzwolenie to tylko iluzja?

 

Autorka książki to absolwentka kierunku reżyserii na filmówce w Łodzi. W książce sporo opowiada o swojej pracy – kilkunastomiesięcznej przygodzie, jaką była praca stewardessy, trudnych początkach pracy reporterskiej w Paryżu i sukcesach, które pojawiły się po nakręceniu „Trzech kumpli” - wstrząsającego reportażu, obnażającego obłudę III RP, choć dotyczącego zdarzenia, które miało miejsce trzydzieści lat przed jego powstaniem, czyli śmierci Stanisława Pyjasa. Trzech kumpli – jeden zginął, drugi rozpaczał i starał się dojść prawdy, trzeci na nich donosił. Model doskonale znany z czasów komuny. Ale nie tylko.

 

Bo na tym przykładzie (między innymi) autorka opiera swój wywód. Nie rozstaliśmy się z komuną, tylko dobrze ją ukryliśmy i wybieliliśmy. Donosiciel z filmu „Trzech kumpli” nie został ukarany, nie spotkał się z ostracyzmem – został redaktorem w ogólnopolskim dzienniku. Podobnie jego przełożeni uniknęli sądu, bo nawet ludzi ze szczytu ówczesnej władzy nie dosięgnęła kara. Pod przykrywką opozycji, która wygrała wybory, komunistyczni dygnitarze spokojnie dożyli starości. Polska, opisywana przez Ewę Stankiewicz, to kraj, w którym nadal rządzą osoby o nieciekawej przeszłości czy reputacji, to miejsce, gdzie splatają się niejasne interesy byłych i obecnych elit.

 

Jako przykład współczesnej niewyjaśnionej zbrodni autorka wielokrotnie omawia tragiczną katastrofę lotniczą w Smoleńsku. Wbrew jednak wersji oficjalnej dla Ewy Stankiewicz smoleńska tragedia nadal pełna jest niejasności i niedopowiedzeń. I choć sporo z argumentów przedstawionych w książce już się zdezaktualizowało (wywiad powstał w roku 2014), to wiele nadal budzi sporo wątpliwości wśród osób zgromadzonych wokół stowarzyszenia Solidarni 2010. którego założycielem i prezesem jest Ewa Stankiewicz.

 

W wywiadzie nie zabrakło również wspomnień związanych z dzieciństwem autorki oraz historii jej rodziców. Rzuca ona nieco światła na to, skąd u Ewy Stankiewicz takie a nie inne poglądy. Świat opisany w książce momentami jest wręcz czarno biały, gdzie Oni – to elity, resortowe dzieci, które dorwały się do władzy by chronić byłych zbrodniarzy epoki komunizmu i powiększać swe majątki, tworząc elitarną grupę niedostępną dla zwykłego zjadacza chleba. I My, którzy zachłysnęliśmy się odzyskaniem niepodległości nie zauważając, że wpadliśmy z deszczu pod rynnę.

 

„Niewiedza to rozkosz” - to zdanie, wypowiedziane przez Cyphera znają chyba wszyscy fani filmu braci Wachowskich. Czasami lepiej jest nie wiedzieć, ale jeśli jeśli ktoś chce poznać zasady, rządzące polską (i nie tylko) polityką, powinien sięgnąć po tę książkę. Bo czasy się zmieniły, zmieniła się władza, opozycja i władza zamienili się miejscami, a trudno nie donieść wrażenia, iż poza nazwiskami niewiele się tak naprawdę zmieniło. Choć autorka opisuje poprzedni obóz rządzący, również obecny dopasował się do jej wniosków. I to jest przerażające. Nieważne, kto jest u władzy, pewne rzeczy pozostaną na stałe, a sklonowany agent Smith dopilnuje, byśmy w tej iluzji trwali i nie podejrzewali że tuż obok nas jest zupełnie inny świat, do którego dostęp mają tylko wybrani.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial