Okładka wydania

Nowy Świat

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Nowy Świat | Autor: Ałbena Grabowska

Wybierz opinię:

Radosna

Ałbena Grabowska jest autorką kilkunastu książek. Jedną jej powieść nawet zekranizowano, jednak ja dopiero jej twórczość poznałam za sprawą, jednej z jej nowszej powieści, w dorobku, pod tytułem ,,Nowy Świat”. Jak można zauważyć autorka pierwszy raz napisała książkę z gatunku fantasy, science fiction.

 

Fabuła osadzona jest w świecie, w którym przed laty doszło do wojny z maszynami. Ludziom udało się stłumić powstanie, wówczas zarysował się pewien widoczny podział na społeczeństwo żyjące na Wyżynach, gdzie niczego nie brakowało i mieszkańcy byli tam beztroscy oraz Niziny, gdzie pracowali zwykli robotnicy. Biedniejsza część społeczeństwa, której nie stać po wojnie było na Wyżyny i nie zasłużyli się podczas niej. Jest jeszcze Kolebka powstała po wojnie. To dom dziecka, w którym wychowywali się główni bohaterowie a zarazem z niego uciekli, jednak ich wolność była tylko pozorna. 

 

W książce ,,Nowy świat” jest naprawdę wielu postaci, ale większość z nich można uznać za bohatera zbiorowego, miedzy innymi Rodziców z Kolebki czy towarzyszy głównych bohaterów podczas misji. Co niestety jest małą wadą dla mnie, ponieważ niektórzy mieli potencjał, by być ciekawymi bohaterami, a ostatecznie nie zapadali w pamięci. Nie brakuje postaci, które kierują się dobrymi wartościami, ale i znajda się tacy co potrafią wykorzystać dzieci i sytuacje, by tylko polepszyć swoją pozycje

 

Pierwsza planowymi bohaterami jest trójka przyjaciół, którym autorka nie poświęca tyle czasu, ale każde wydaje się ważne.

 

Extra zaplanowała ich ucieczkę. Ma typowe cechy przywódcy a także dar czytania w myślach. Potrafi podejmować trudne decyzje przy tym nie odwracając się za siebie.

 

Sky przez większość książki czuje, że jest ciężarem dla innych, jednak jest bardzo istotny dla fabuły przez swoje dzieciństwo, które sam do końca nie pamięta i to nie z powodu upływu czasu. Jest też ważny i wyjątkowy, ponieważ potrafi przechowywać w swojej głowie duże ilości informacji.

 

Maroonowi autorka poświęciła najmniej czasu. Jest to postać, która wygląda na groźną, a tak naprawdę jest wrażliwsza i spokojniejsza niż wskazuje na to jej wygląd. Idealny przykład tego, że pozory mylą.
Przez znaczną część książki ,,Nowego świata”, w której była przedstawiana Kolebka, nie mogłam od siebie odsunąć skojarzeń do obozów koncentracyjnych budowanych podczas wojny, choć ich cel funkcjonowania był różny, go pewne działania były takie same. Dzieci w Kolebce były umieszczane głównie z łapanek. Również poddawane były one niebezpiecznym eksperymentom, które nie zawsze kończymy się sukcesem.

 

W tej powieści nie zabrakło również aluzji do choroby, z którą wielu ludzi współcześnie się zmaga, a wciąż świadomość o niej wydaje się niska. Autorka krótko nawiązała do depresji, ale zapadło mi to w pamięci. Zwraca również uwagę na odmienność, których zazwyczaj się boimy i oceniamy po pozorach. Te dwa wątki, choć nie są duże bardzo mi się spodobały. Autorka świetnie je przedstawiła i jeszcze lepiej podsumowała.

 

W książce Ałbeny Grabowskiej tempo akcji wzrasta wraz z rozwojem fabuły. W trakcie, której nie brakuje nagłych zwrotów akcji. Powieść napisana jest przystępnym i lekkim językiem. Opisy są ciekawe i oryginalne. Dialogi również są dobre, ale czasami brzmiały naiwnie i podczas czytania lekko przeszkadzały, a z drugiej strony można je usprawiedliwić. W końcu bohaterami tej historii są młodzi ludzie, będący w okresie, w którym uczucia do drugiej osoby zaczynają być silniejsze i bardziej pochłaniające uwagę.

 

Książka Ałbeny Grabowskiej to powieść o przyjaźni, wolności, walce a także o podejmowaniu trudnych decyzji. Nie napisze, że została ze mną na dłużej, bo tak nie było, ale jest to dalej dobra powieść, warta uwagi czytelników, zwłaszcza tych nieco młodszych.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto