Okładka wydania

Piechotą Do Źródeł Orinoko

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Wojciech Cejrowski
 • Gatunek: Podróżnicze
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 408
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x212 mm
 • ISBN: 9788381273510
 • Wydawca: Bernardinum
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Pelplin
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Piechotą Do Źródeł Orinoko | Autor: Wojciech Cejrowski

Wybierz opinię:

Sylfana

Tym razem Wojciech Cejrowski zabiera nas w podróż do źródeł Orinoko, które skrywają prawdziwe dzikie, nieokiełznane, tajemnicze życie Indian, którzy nie zostali w żaden sposób dotknięci cywilizacją. O tej podróży dane było nam już czytać dobre kilka lat temu, jednak wspomniany podróżnik pokusił się o uzupełnienie swojej relacji reportażowej o przemyślenia, które w odrobinę inny sposób komentują tamtejszy skrawek rzeczywistości. Uzupełnienia te i drobne uwagi dotyczą także kwestii związanych z pozyskiwaniem i dysponowaniem diamentów – o czym, ze względu na przedawnienie sprawy, Cejrowski mógł teraz pisać już bez ogródek.

 

Cejrowski, jak to Cejrowski, pisze ciekawie, zabawnie, sypie anegdotami jak z rękawa, przy czym swoje podróże relacjonuje z perspektywy osoby, która zna zwyczaje ludzi, ich kulturę, religię, sposób egzystencji. W poznawaniu ludzi pomaga mu wcielanie się w określone role – raz jest antropologiem, badającym nieodkryte lądy i ludy, czasem jest tzw. gringo, obcym, przybyszem, który uważnie słucha swoich kompanów w podróży, a jeszcze innym razem pokazuje się swoim czytelnikom jako Antonio, czyli odkrywa swoje osobiste karty, naturę i osobowość. To, jaką rolę przybiera, zależy od sytuacji i okoliczności, jednak zawsze wie, jak powinien się zachować i czego oczekują od niego inni.

 

Narracja „Piechotą do źródeł Orinoko” jest wartka, ciekawa i nienużąca. Jest także, a może nawet przede wszystkim, specyficzna, ze względu na styl – jest to poniekąd rodzaj formy mówionej, dlatego też całość czyta się szybko i sprawnie. Czytając Cejrowskiego ma się wrażenie, że się go słucha lub ogląda jeden z jego programów telewizyjnych. Czuć mocno i głęboko, że wspomniana powieść podróżnicza jest na wskroś jego, jest skrawkiem jego intymnych, najważniejszych wspomnień, zarówno zawodowych, hobbistycznych, jak i prywatnych. U Cejrowskiego jest momentami zabawnie, śmiesznie, czasami także refleksyjnie, nostalgicznie… i romantycznie. Bezwzględnie wychodzi z niego natura romantyka, który w podróżach upatruje szansę na znalezienie ukojenia, spokoju i szczęścia.

 

Choć autor nie dociera do źródeł Orinoko, to i tak doświadcza wielu „egzotycznych” sytuacji. Poznaje od środka życie Indian, który egzystują na pograniczu dżungli i cywilizacji, uczy się mądrości życiowej i prostych prawd od ludzi, którzy nie wiedzą, czym są dobra materialne, pieniądze, czy władza. Podróżnik poniekąd dociera do serca prostej i odwiecznej prawdy – uświadamia sobie, że to nie rzeczy, nie pieniądze, czy pozycja społeczna decyduje o tym, czy prowadzimy wartościowe życie, tylko to, ile dajemy z siebie innym i ile jesteśmy w stanie z innych wyciągnąć dla siebie. Życie w dżungli, choć trudne i mozolone, opiera się na prostych zasadach, gwarantujących osiągnięcie szczęścia. Prostota egzystencji Indianina, lub też człowieka „dzikiego”, polega na zapewnieniu sobie najprostszych zasobów materialnych, koniecznych do życia – resztę energii należy spożytkować na odpoczynek, zabawę, relaks.

 

Zdaje się, że Cejrowski upatruje się w tych prostych zasadach życiowych uniwersalnej recepty na satysfakcjonującą egzystencję. Ma świadomość, że nie każdy mógłby żyć tak jak on, podróżować po nieraz bardzo niebezpiecznych rejonach świata. Jednak czuje on wewnętrzne przekonanie o słuszności takich, a nie innych wyborów.

 

Książki tego podróżnika warto czytać, nie tylko ze względu na zawarte w nich zasoby wiedzy o świecie, ale także dlatego, że zaliczają się one do literatury refleksyjno – filozoficznej. Z poglądami Cejrowskiego można się nie zgadzać, jednak nie można zabrać mu kompetencji, czy też zdolności do opowiadania, gawędzenia, rozważania – w tym jest bezapelacyjnie mistrzem. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto