Okładka wydania

Lenin

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Lenin | Autor: Antoni Ferdynand Ossendowski

Wybierz opinię:

Tomasz Niedziela

Kiedy dawno temu po raz pierwszy czytałem tę książkę byłem zupełnie zaskoczony jej treścią. Muszę przyznać, że szkoły ukończyłem "za komuny", gdzie wódz rewolucji był zawsze przedstawiony w samych superlatywach (w przeciwieństwie do Stalina). Dopiero ponowna lektura tej książki pozwoliła mi docenić ją w pełni. Bo to przecież opowieść o jednym z największych tyranów na świecie. Tylko przedwczesna śmierć nie pozwoliła w pełni ujawnić jego zamierzeń i planów. Następcy dali radę!

 

Autor doskonale ujawnił skalę zbrodniczości komunizmu, z wszelkimi jego chorymi teoriami i przede wszystkim z permanentnym terrorem. Wiele swoich planów Lenin ujawnia (w książce) w trakcie rozmów z różnymi znajomymi - to ciekawy zabieg artystyczny , bardziej uwypuklający zamiary wodza. Nie można przecież odmówić Leninowi przenikliwości i pomysłowości, kiedy na początku rzucił robotnikom hasło "grabcie zagrabione", później kiedy dosięgła ich jeszcze większa nędza namawiał do pracy "w imię rewolucji", która lada chwila zwycięży, potem został już tylko terror. Ciekawy jest jego stosunek do chłopów. Obawiał się ich chyba bardziej niż arystokracji i burżuazji, ze względu na ich liczebność i przywiązanie do ziemi (czyli własności prywatnej).

 

Powieść Ossendowskiego to nie tylko świetny styl, wartka akcja, odpowiednia forma, to nie tylko zwykła biografia, ale także przemyślenia na temat perfidii zbrodniczego systemu, który stworzyli bolszewicy z Leninem na czele. Nie można odmówić wodzowi rewolucji stanowczości i uporu w dążeniu do celu, co niestety udało się jego następcy i na dziesiątki lat i nas pogrążyło w urokach komunizmu.

 

Nie dziwię się, że książka ta była bestsellerem okresu międzywojennego w całej Europie szkoda tylko, że tak niewielu chciało się zrozumieć jej przesłanie. Nie wszyscy uwierzyli, że Lenin i komunizm są aż tak zbrodniczy. Mnóstwo "pożytecznych idiotów" sławiło raj robotników i chłopów. A Lenin zgadzał się na wszelkie układy, rozejmy czy kompromisy z pełną świadomością, że nigdy ich nie dotrzyma, były dla niego warte mniej niż papier, na którym były spisane.

 

Permanentnie rewolucja wymagała ofiar począwszy od rodziny carskiej, arystokracji, burżuazji, oficerów na zwykłych ludziach kończąc. Zabijając cara wraz z rodziną dał jasny sygnał swoim towarzyszom: albo zwyciężymy, albo zginiemy, nie ma miejsca na kompromisy. Przypomina mi się taka scena z filmu "Piraci" Polańskiego: kiedy piraci mieli zaatakować większy statek ich kapitan oddał salwę armatnią w swój okręt, który musiał zatonąć - piraci mieli tylko jedno wyjście: zdobyć nowy statek bądź zginąć. To dość skuteczny doping.

 

Warto obecnie czytać tę pozycję by zastanowić się na perfidią i okrucieństwem systemu, pod którym i nam zdarzyło się żyć. Na szczęście nie dane było nam doświadczyć jego najgorszej formy i największego terroru. Dzięki temu nauczyliśmy się o wiele więcej niż obywatele Zachodu, chociaż powoli zapominamy o tych doświadczeniach. Lewica nie chce obecnie rewolucji, ich plan to "marsz przez instytucje", który powoli wcielają w życie. Dobrze, że książka Ossendowskiego wraca do czytelniczego obiegu, może otrzeźwi niektórych apologetów zbyt lewicowego sposobu myślenia?

 

Ossendowski miał być całkowicie zapomniany, to przecież osobisty wróg towarzysza Lenina! Powoli inne jego powieści znowu zyskują czytelników, a jest co czytać! Ta książka jest warta wielokrotnego czytania. Nigdy nie można zapomnieć tych zbrodni, bo ku naszemu nieszczęściu historia lubi się powtarzać, a wielu lokalnych "wodzów rewolucji" w różnych krajach usiłowało (z niemałym sukcesem) powtarzać drogę Lenina. Nie chcielibyśmy chyba, żeby ponownie coś takiego udało się na większą skalę?!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial