Okładka wydania

Dropie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dropie | Autor: Natalka Suszczyńska

Wybierz opinię:

Groteska

„Masz szczęście, że żyjesz w takich czasach, my jak byliśmy młodzi nie mieliśmy takich możliwości jakie są teraz” – powiedział każdy rodzic do dziecka urodzonego w epoce Internetu. Ach ten dwudziesty pierwszy wiek! Wielofunkcyjne urządzenie rodem z science fiction w kieszeni każdego z nas. Dostępność kulinarnych frykasów z drugiego końca świata w osiedlowym sklepiku. Żyć nie umierać? Niekoniecznie. Bo z drugiej strony pojawia się problem przeludnienia, bezrobocia czy czekającej nas, według najnowszych ustaleń w ciągu dwunastu lat, ekologicznej katastrofy. Utrapienia polskich millenialsów przedstawia, nie stroniąc od humoru, Natalka Suszczyńska w swoim debiucie zatytułowanym „Dropie”.

 

Mała różowa książeczka skrywa cztery historie utrzymane w bardzo przyjemnym stylu, balansującym na granicy realizmu magicznego i absurdalnej satyry. W pierwszej poznajemy freelancerkę zmagającą się z problemem znalezienia mieszkania i godziwego źródła dochodu. Początkowo pomieszkuje w psiej budzie, mając za współlokatora sympatycznego labradora. Następnie wprowadza się do śmietnika, który dzieli wraz z imigrantami z krajów Beneluksu. Kolejną stancją staje się piwnica, z której jednak zmuszona jest się wynieść i ostatecznie zamieszkać w kiosku. Los uśmiecha się do naszej bohaterki, kiedy odkrywa, że jej własny chomik potrafi przewidywać przyszłość. Druga historia opowiada o wielkiej przyjaźni bezimiennej dziewczyny z tajemniczym Pankracym. Trzecia – o publicznej debacie, jaką wywołało pojawienie się w kraju wpływowych ptaków, tytułowych dropi. Na końcu autorka częstuje nas krótką gorzką historią o stagnacji i poczuciu pustki, które wielu z nas doskonale zna.

 

Na początku lektury można naprawdę parsknąć śmiechem – szczególnie jeśli lubimy absurdalne poczucie humoru. Jednak im dalej, tym robi się bardziej refleksyjnie. Niemal w każdym zdaniu wyczuwalna jest smutna prawda na temat świata, w jakim żyjemy. Z bohaterkami opowiadań utożsami się każdy, kto choć raz widział kuriozalną dysproporcję pomiędzy ceną, a standardem typowego mieszkania w dużym mieście. Znajome są również: poczucie zagubienia, daremne szukanie ukojenia w naturze, wieczna pogoń za sukcesem zawodowym i satysfakcjonującym poziomem życia. W opowiadaniu „Pankracy” autorka w niepowtarzalny sposób porusza temat mechanizmów obronnych wykształconych w dzieciństwie, utrudniających funkcjonowanie w dorosłym życiu. Z kolei historię przedstawioną w „Dropiach” można rozumieć na wielu płaszczyznach. Dla części z nas może być to opowieść o chorej fascynacji, dla innych – o intensywnej przygodzie miłosnej.

 

Oprócz pokaźnego zbioru egzystencjalnych przemyśleń, autorka przedstawia nam bardzo intrygującą rzeczywistość. Absurd i groteska przywodzą na myśl „Mistrza i Małgorzatę”, podczas gdy bohaterki opowiadań mają w sobie coś z filmowej „Amelii”. Otrzymujemy więc postać marzycielki w całkowicie irracjonalnych, a mimo to do złudzenia przypominających prawdziwe, realiach. Picie wina z gadającymi ptakami, wypluwanie banknotów w skutek przeziębienia, zakrapiany wieczór w towarzystwie żywej frotowej skarpetki i inne niebywałe czynności przeplatają się z prozaicznymi zajęciami. Natalka Suszczyńska to prawdziwa wirtuozka słowa o nieograniczonej wyobraźni. Spojrzenie na szarą rzeczywistość jej oczami to przeżycie jednocześnie zabawne, jak i skłaniające do zadumy, które gorąco polecam każdemu.
„Dropie” to kwintesencja życia, to fabularyzowane eseje, to problemy, z jakimi zmaga się dziś proletariat, a jednocześnie szalona zabawa z rzeczywistością. Natalka Suszczyńska stawia swoje pierwsze kroki w literackim świecie, a już zaskakuje, prezentując naprawdę wysoki poziom. Mam nadzieję, że groteskowy świat tej młodej autorki trafi do dużego grona odbiorców, którzy nagrodzą go zasłużonymi brawami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto