Okładka wydania

Dropie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dropie | Autor: Natalka Suszczyńska

Wybierz opinię:

Groteska

„Masz szczęście, że żyjesz w takich czasach, my jak byliśmy młodzi nie mieliśmy takich możliwości jakie są teraz” – powiedział każdy rodzic do dziecka urodzonego w epoce Internetu. Ach ten dwudziesty pierwszy wiek! Wielofunkcyjne urządzenie rodem z science fiction w kieszeni każdego z nas. Dostępność kulinarnych frykasów z drugiego końca świata w osiedlowym sklepiku. Żyć nie umierać? Niekoniecznie. Bo z drugiej strony pojawia się problem przeludnienia, bezrobocia czy czekającej nas, według najnowszych ustaleń w ciągu dwunastu lat, ekologicznej katastrofy. Utrapienia polskich millenialsów przedstawia, nie stroniąc od humoru, Natalka Suszczyńska w swoim debiucie zatytułowanym „Dropie”.

 

Mała różowa książeczka skrywa cztery historie utrzymane w bardzo przyjemnym stylu, balansującym na granicy realizmu magicznego i absurdalnej satyry. W pierwszej poznajemy freelancerkę zmagającą się z problemem znalezienia mieszkania i godziwego źródła dochodu. Początkowo pomieszkuje w psiej budzie, mając za współlokatora sympatycznego labradora. Następnie wprowadza się do śmietnika, który dzieli wraz z imigrantami z krajów Beneluksu. Kolejną stancją staje się piwnica, z której jednak zmuszona jest się wynieść i ostatecznie zamieszkać w kiosku. Los uśmiecha się do naszej bohaterki, kiedy odkrywa, że jej własny chomik potrafi przewidywać przyszłość. Druga historia opowiada o wielkiej przyjaźni bezimiennej dziewczyny z tajemniczym Pankracym. Trzecia – o publicznej debacie, jaką wywołało pojawienie się w kraju wpływowych ptaków, tytułowych dropi. Na końcu autorka częstuje nas krótką gorzką historią o stagnacji i poczuciu pustki, które wielu z nas doskonale zna.

 

Na początku lektury można naprawdę parsknąć śmiechem – szczególnie jeśli lubimy absurdalne poczucie humoru. Jednak im dalej, tym robi się bardziej refleksyjnie. Niemal w każdym zdaniu wyczuwalna jest smutna prawda na temat świata, w jakim żyjemy. Z bohaterkami opowiadań utożsami się każdy, kto choć raz widział kuriozalną dysproporcję pomiędzy ceną, a standardem typowego mieszkania w dużym mieście. Znajome są również: poczucie zagubienia, daremne szukanie ukojenia w naturze, wieczna pogoń za sukcesem zawodowym i satysfakcjonującym poziomem życia. W opowiadaniu „Pankracy” autorka w niepowtarzalny sposób porusza temat mechanizmów obronnych wykształconych w dzieciństwie, utrudniających funkcjonowanie w dorosłym życiu. Z kolei historię przedstawioną w „Dropiach” można rozumieć na wielu płaszczyznach. Dla części z nas może być to opowieść o chorej fascynacji, dla innych – o intensywnej przygodzie miłosnej.

 

Oprócz pokaźnego zbioru egzystencjalnych przemyśleń, autorka przedstawia nam bardzo intrygującą rzeczywistość. Absurd i groteska przywodzą na myśl „Mistrza i Małgorzatę”, podczas gdy bohaterki opowiadań mają w sobie coś z filmowej „Amelii”. Otrzymujemy więc postać marzycielki w całkowicie irracjonalnych, a mimo to do złudzenia przypominających prawdziwe, realiach. Picie wina z gadającymi ptakami, wypluwanie banknotów w skutek przeziębienia, zakrapiany wieczór w towarzystwie żywej frotowej skarpetki i inne niebywałe czynności przeplatają się z prozaicznymi zajęciami. Natalka Suszczyńska to prawdziwa wirtuozka słowa o nieograniczonej wyobraźni. Spojrzenie na szarą rzeczywistość jej oczami to przeżycie jednocześnie zabawne, jak i skłaniające do zadumy, które gorąco polecam każdemu.
„Dropie” to kwintesencja życia, to fabularyzowane eseje, to problemy, z jakimi zmaga się dziś proletariat, a jednocześnie szalona zabawa z rzeczywistością. Natalka Suszczyńska stawia swoje pierwsze kroki w literackim świecie, a już zaskakuje, prezentując naprawdę wysoki poziom. Mam nadzieję, że groteskowy świat tej młodej autorki trafi do dużego grona odbiorców, którzy nagrodzą go zasłużonymi brawami.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial