Okładka wydania

Grisza Tom 2 Oblężenie I Nawałnica

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:


Podziel się!

Grisza Tom 2 Oblężenie I Nawałnica | Autor: Leigh Bardugo

Wybierz opinię:

Airel

„Oblężenie i Nawałnica” to drugi tom z trylogii Griszów autorstwa Leigh Bardugo. Ostatni tom („Zniszczenie i odnowa”) został wydany we wrześniu 2019, a zatem całość jest już dostępna w języku polskim. Zobaczcie sobie, jak ślicznie te książki są wydane! Jeśli cenicie sobie piękne okładki i wygląd książek na półce, to z pewnością ta trylogia nadaje się na ozdobę domu.

 

Z przyjemnością przeczytałam drugi tom bezpośrednio po pierwszym („Cień i kość”). O ile akcja pierwszej części rozwijała się przez większość książki raczej spokojnie i dość sztampowo, a dopiero w drugiej połowie nastąpił gwałtowny zwrot akcji, tak „Oblężenie i Nawałnica” trzyma tę akcję na równym, szybkim poziomie. Niemal cały czas dużo się dzieje, zmiany wartko następują po sobie, a atmosfera jest raczej nerwowa. Książka trzyma poziom poprzedniej części, przy czym wielu osobom może odpowiadać bardziej dynamiczna akcja oraz nowy bohater wkraczający do gry, zadziorny i bardzo charakterystyczny; nie rozstajemy się też z dobrze poznanymi bohaterami pierwszej części, a pierwsze skrzypce, jak zawsze, gra Alina.

 

Przez to nieustające napięcie czasami można mieć wrażenie, że akcja dzieje się w kilka dni (no, może tygodni), choć uwagi w tekście wyraźnie sygnalizują upływ czasu. Jest się jednak bardziej o nim powiadomionym, niż się go odczuwa i najchętniej przeredagowałabym niektóre fragmenty, żeby lepiej poczuć mijający czas. Jednak lektura jest tak szybka i płynna, że (jak sądzę) większość czytelników nie zwróci na tę niezgodność większej uwagi – albo po prostu przyjmie do wiadomości informację od autora o tym, ile czasu między wydarzeniami upływa. Ponadto zdarzają się drobne wpadki tu i ówdzie, które wydaje się, że umknęły uwadze oryginalnej redakcji angielskojęzycznego wydania (ale może to tylko moje wrażenie), nie przeszkadzają jednak w ogólnym odbiorze tekstu. Chociaż zawsze mi smutno, jak widzę takie nieścisłości, których można było uniknąć.

 

Jak już wspomniałam, akcja toczy się płynnie i rozwój sytuacji śledziłam z dużym zainteresowaniem. Jedynie wątki romatyczne wywołują we mnie od czasu do czasu uczucie zażenowania. Nie odstają jednak od podobnych romansów z innych książek z tej kategorii – chyba wszystkie wydają mi się nieco żenujące i dziwaczne, a czasem zbyt na siłę są wykorzystywane do tego, by popchnąć akcję do przodu. Tutaj nie ma zaskoczenia, romantyczne relacje bohaterów wiją się dobrze znanymi zakolami. Mnie jednak bardziej interesował wewnętrzny rozwój Aliny oraz jej nastawienie do obrazu siebie samej w społeczeństwie, co ewidentnie będzie jeszcze ważniejsze w ostatnim, trzecim tomie.

 

Drugi tom spodoba się każdemu, komu pierwszy tom trylogii przypadł do gustu. Ale tych czytelników z pewnością i tak nie trzeba przekonywać, by sięgnęli po kolejne tomy. Natomiast czytelnikom, którzy nie są pewni co do dalszej lektury, bo pierwszy tom pozostawił u nich jakiś niedosyt, polecam jednak spróbować i sięgnąć po „Oblężenie i Nawałnicę”. Nowa postać i wartki nurt akcji może nadrobić poprzednio zauważone braki w „Cieniu i kości”. Nie jest też to zbyt długa pozycja, więc raczej nie grozi nam znacząca strata czasu. Miłośnikom „Szóstki Wron” drugi tom prawdopodobnie również spodoba się bardziej niż pierwszy (widzę pewne podobieństwa wśród niektórych postaci), dowiedzą się też więcej na temat ulubionego uniwersum.

 

Podsumowując, ta pięknie wydana książka jest przyjemną lekturą dla fanów młodzieżowej fantastyki. Nie jest to pozycja wyjątkowo odkrywcza czy zmieniająca dotychczasowe standardy gatunku (choć oczywiście samo uniwersum griszów jest ciekawe i ma swoje unikatowe właściwości), ale jest solidną pozycją, po której wiadomo, czego można się spodziewać – przyjemnej, szybkiej lektury, wartkiej akcji, dość sztampowych wątków romantycznych i miło spędzonej soboty.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial