Ptaki Kwiaty Kobiety / Flowers Birds Women

Autor: Magda Słomska

Okładka wydania

Ptaki Kwiaty Kobiety / Flowers Birds Women


Dodatkowe informacje

 • Autor: Magda Słomska
 • Gatunek: Albumy
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 84
 • Rok Wydania: 2018
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 235x225 mm
 • ISBN: 9788394714314
 • Wydawca: Mimochodem
 • Oprawa: Miękka
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Niesamowite wizje przyrody, bogactwo ornamentów i wzory przywodzące na myśl fantazyjne malarstwo secesyjne- takie właśnie są obrazy pochodzącej z Lublina Magdy Słomskiej zebrane w kolekcjonerskim albumie pt. „Ptaki. Kwiaty. Kobiety”. W dobie, gdzie na nowo odkrywa się własne więzi z naturą, obrazy przedstawione przez autorkę nabierają zupełnie innego znaczenia. Wymiar estetyczny w połączeniu z głębszymi przemyśleniami, jakie nasuwają się podczas oglądania, dają niezwykle pozytywny odbiór albumu.

 

Bohaterami obrazów Magdy Słomskiej są m.in. baśniowe ptaki przypominające żurawie, czaple i egzotyczne flamingi. Zostały przedstawione w ujęciach jakie spotyka się na fotografiach przyrodniczych: stada ptaków wygrzewające się lub baraszkujące na brzegach jezior, w koronach drzew i na trawie. Zaprezentowane w różnej konfiguracji ruchu ptaki to wznoszą głowy do nieba, to rozkładają skrzydła do lotu, by na kolejnych obrazach znów puszyć się w pełnej krasie z dumą godną pawia. Długość ich nóg, szyi i dziobów jest doprawdy imponująca, podobnie, jak barwy i wspaniałe wzory zdobiące ciała zwierząt.

 

Malarstwo Magdy Słomskiej to również niezwykłe kobiety o szczupłych, giętkich, specyficznie wydłużonych kształtach. Artystka przedstawia kobiece piękno, jednocześnie ukazując związek człowieka z ze światem przyrody. Czasem ma się wrażenie, jakby sama matka natura przybrała kobiecą postać i pozwoliła na to, by uwiecznić ją na papierze. Postacie o rozmarzonych, zamyślonych twarzach z przymkniętymi oczami i trudnymi do odgadnięcia emocjami unoszą się z fal kwiatów lub pojawiają w burzy pnących się po ich sukniach liści. Samotne lub w grupie stoją na obrazach w pełnej krasie, dosłownie kwitnąc i tętniąc życiem. Biel kobiecych karnacji doskonale kontrastuje z przepychem strojów ozdobionych motywami roślinnymi w postaci liści, kwiatów oraz splecionych, falistych łodyg. Pawie oczka, fale, stylizowane zakręty cieszą oko i zachęcają do puszczenia wodzy własnej wyobraźni. Opracowane przez Magdę Słomską motywy dekoracyjne wielokrotnie powtarzają się na jej obrazach, co daje pewną spójność i unikalność całej twórczości. Oprócz ptaków i kobiet na obrazach Magdy Słomskiej znalazły swoje miejsce również kwiaty. Rosnące rzędy przebiśniegów, żonkili czy krokusów, mimo zastosowania odrealnionej kolorystyki, wyglądają zupełnie jak żywe. Obok nich barwnie prezentują się inne bajeczne rośliny. W albumie znajduje się również kilka scenek rodzajowych, będących ilustracjami do książek wydanych przez Wydawnictwo Mimochodem, z którym od wielu lat autorka współpracuje.

 

Prace Magdy Słomskiej charakteryzuje dokładność przy przedstawieniu detalu. Liczne elementy dekoracyjne tworzą ze sobą zgraną, dopracowaną całość. Warto zwrócić uwagę na delikatność linii, która prowadzona jest przez artystkę z jednoczesną pewnością. Wśród barw, które najczęściej pojawiają się na obrazach artystki, dominują brązy, odcienie szarości i niebieskiego, ciemna zieleń, a także biel wypełniająca swoją plamą chociażby wspominane już twarze namalowanych kobiet. Tłem swoich obrazów autorka czyni, w przeważającej mierze, jednobarwną przestrzeń, w której istotną rolę gra dobór papieru. Barwne ilustracje wyróżniają się wśród brązów, bieli, żółci, odcieni szarości i niebieskiego. Co ciekawe, reprodukcje przedstawione zostały wraz z oprawą, dobraną w taki sposób, aby podkreślały wartość i eksponowały obraz.

 

W przypadku albumu „Ptaki. Kwiaty. Kobiety” postawiono na eleganckie wydanie o kredowym papierze i ciekawym formacie. Publikacja została opatrzona pięknym słowem wstępnym przez Joannę Figułę-Czech i Agnieszkę Zawadzką. Dodatkowym atutem jest dwujęzyczność wydania, co czyni książkę atrakcyjną również dla wielbicieli sztuki posługujących się językiem angielskim.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!