Teheran O Zmierzchu

Autor: Salar Abdoh

Okładka wydania

Teheran O Zmierzchu


Dodatkowe informacje

 • Autor: Salar Abdoh
 • Tytuł Oryginału: Tehran At Twilight
 • Gatunek: Psychologiczne
 • Język Oryginału: Angielski
 • Liczba Stron: 252
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 143x205 mm
 • ISBN: 9788381107013
 • Wydawca: Sonia Draga
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Katowice
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

„Jest rok 2008. Reza Malek wiedzie skromne, ale całkiem znośne życie – mieszka w niewielkim lokum w Harlemie, na miejscowym uniwersytecie naucza kreatywnego reportażu, ma szczęście pozostawać daleko od krwawych konfliktów w Iraku i Afganistanie, gdzie występował jako reporter, tłumacz, a od czasu do czasu także kochanek dziennikarki celebrytki, już dawno zainteresowanej zresztą innymi mężczyznami. Po krótkiej, lapidarnej rozmowie telefonicznej z Siną Vafą, swoim najlepszym przyjacielem mieszkającym w Iranie, Reza z niechęcią powraca do Teheranu. Po przybyciu na miejsce odkrywa, że jest gorzej, niż się spodziewał: miasto znajduje się na skraju rewolucji, jego przyjaciel Sina ma związki z bojówkami szyickimi, a zaginiona matka Rezy, która podobno uciekła z kochankiem przed rewolucją, żyje i ma się dobrze. Co gorsza, ktoś nastaje również na życie Rezy”.

 

Miałam z tą książką ogromny problem. Tematyka konfliktów zbrojnych na terenach, gdzie dzieje się akcja książki, z jednej strony mnie przeraża, ale z drugiej intryguje i sięgam po opisującą ją literaturę. Tyle że ta powieść nie od początku przypadła mi do gustu i kilka razy odkładałam ją na półkę, żeby zabrać się za coś innego. Trochę przytłaczała mnie tematyka i nie umiałam się wczuć w klimat. Potrzebowałam czasu, by wgryźć się w tę opowieść.

 

Główny bohater mnie dość mocno irytował. Jakoś nie potrafiłam się do niego przekonać i w sumie nie umiem określić jednoznacznie moich odczuć w stosunku do niego. Raczej mnie od siebie odtrącał i było mi właściwie wszystko jedno, co się z nim stanie.

 

To nie była łatwa książka. Zdecydowanie odradzam czytanie jej do poduszki. Sama popełniłam ten błąd i zasypiałam już po przeczytaniu paru stron. To książka, która wymaga od czytelnika pełnego zaangażowania, w przeciwnym wypadku można szybko pogubić się, co się dzieje. Sama po takim przyśnięciu musiałam przypominać sobie, co się stało.

 

Mamy tutaj wiele wątków, nie skupiamy się wyłącznie na konflikcie zbrojnym. Czy wszystkie z nich wybrzmiały? Moim zdaniem autor poradził sobie z ich poprowadzeniem i nie mam co do tego większych zastrzeżeń. Ku mojemu zaskoczeniu pojawia się tutaj nawet polski akcent. Nie spodziewałam się czegoś takiego. W zagranicznych książkach bardzo rzadko się wspomina o naszym kraju. Za to dla autora z mojej strony duży plus.

 

Gdybym miała powiedzieć, dla kogo będzie to książka, miałabym z tym problem. Jeśli orientujecie się mniej więcej, o co chodzi w konflikcie na Bliskim Wschodzie, myślę, że będzie to książka dla was. Czy odkryjecie tu coś nowego? Nie mnie to oceniać. Sama nie siedzę w tym temacie, więc mną ta powieść wstrząsnęła i łapałam się za głowę, gdy widziałam, w jakich czasach przyszło żyć niektórym ludziom. W głowie mi się nie mieści, że takie rzeczy wciąż dzieją się w XXI wieku.

 

Nie chcę nikomu odradzać sięgania po tę książkę, ale nie wiem, czy to nie jest raczej typ „męskiej literatury”. Nie wiem, czy kobiety nie będą omijały tej powieści ze względu na poruszaną w niej tematykę, ale nie ma żadnych przeszkód, by po nią sięgnęły. Ostrzegam tylko, że nie jest to łatwa książka. I nie zrozumcie przez to, że uważam, że jest zła i trzeba przeprosić drzewa ścięte na jej wydrukowanie. Nic z tych rzeczy. Chodzi mi o jej klimat.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!