Hermeneutyka Od Sztuki Interpretacji Do Teorii I Filozofii Rozumienia

Autor: Andrzej Przyłębski

Okładka wydania

Hermeneutyka Od Sztuki Interpretacji Do Teorii I Filozofii Rozumienia


Dodatkowe informacje

 • Autor: Andrzej Przyłębski
 • Gatunek: Filozofia
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 368
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x195 mm
 • ISBN: 9788381166652
 • Wydawca: Zysk I S ka
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Szada

Zdolność rozumienia jest elementarną umiejętnością potrzebną do udanego życia w dzisiejszym świecie. Kultura, szczególnie popularna, stale bombarduje nas własnymi utworami. Seriale, filmy, książki, reklamy, moda. Kultura otacza nas a my zostajemy zmuszeni choć spróbować ją zrozumieć i zinterpretować na własny sposób. Sprawa sięga głębiej. Wiadomości i każda jednostka informacyjna przechodzi przez umysłową obróbkę. Interpretacja i próby zrozumienia, wraz z ich największymi błędami, szczególnie obecne są wśród zwyczajnych rozmów. Język to pokrętne narzędzie. Nie istnieje sam w sobie. Nie jest obiektywny. Nie odnosi się jedynie do tekstu, dosłownej wartości. Operuje na wielu poziomach. Przez jedno zdanie można rozumieć wiele rzeczy, a są one zależne od nadawcy, jak i odbiorcy jednostek komunikacyjnych. Rozumieniem oraz interpretacją, w sensie wąskim (wywodzącym się od egzegezy tekstów biblijnych) oraz szerokim (dotyczącym całej kultury człowieka oraz jego egzystencji i związków z rzeczywistością) zajmuje się dział filozofii zwany hermeneutyką (gr. ἑρμηνεύειν [hermeneuein] - co znaczy tyle co objaśniać, interpretować).

 

Profesor Andrzej Przyłębski jest jednym z istotniejszych polskich badaczy hermeneutyki. Działa zarówno na polu "prac osobistych" (publikuje własne artykuły i monografie), ale również w swojej karierze poświęcił wiele czasu i pracy na tłumaczenie prac zagranicznych badaczy. W swojej książce "Hermeneutyka. Od sztuki interpretacji do teorii i filozofii rozumienia" przedstawił rozwój tej nauki oraz krytykę wobec niej. Autor od początku zaznacza, że omawiana pozycja jest pracą naukową, lecz ze względu na jej encyklopedyczny i zarazem narracyjny charakter oraz przystępność języka (poza nielicznymi fragmentami wchodzącymi w polemikę dotyczącą hermeneutyki, np. z postmodernistami) stanowi interesującą lekturę również dla przeciętnego zjadacza chleba, nie zanurzonego po pas w narracje filozoficzne. Przy czytaniu książki przydaje się podstawowa wiedza na temat filozofii (np. rozpoznawanie podstawowych pojęć), ale nie jest wymagana.

 

Książka składa się z szeregu rozdziałów. Po Wstępie oraz Wprowadzeniu, gdzie opisano sylwetkę autora, jego prac oraz ogólną istotę hermeneutyki profesor filozofii zaprasza nas do poznania historii narodzin tej dziedziny wiedzy - począwszy od starożytności aż po teorię Schleiermachera z XVIII wieku. W drugim i trzecim rozdziale Przyłębski zapoznaje czytelników z czwórką wielkich filozofów (Dilthey, Heidegger, Gadamer, Ricoeur), którzy ukonstytuowali Filozofię Hermeneutyczną oraz charakteryzuje ich filozoficzne wizje z naciskiem na rozumienie. Następnie autor przedstawia systematyzację hermeneutyki i kontynuuje opis jej rozwoju, tym razem koncentrując się na wieku XXI. Rozdział szósty i siódmy konfrontuje hermeneutykę z klasycznymi dziedzinami filozofii (ontologia, metafizyka, epistemologia, etyka, antropologia filozoficzna, polityka, filozofia języka) oraz wyjaśnia pojęcia i zasady obecne w hermeneutyce. Następnie otrzymujemy stosunek reprezentantów postmodernizmu do Filozofii Hermeneutycznej oraz krytykę filozofów do hermeneutyki jako takiej. Kończymy wraz z dziesiątym rozdziałem, który charakteryzuje rozwój hermeneutyki w Polsce.

 

Jedną z większych zalet książki jest jej modułowy charakter. Poszczególne rozdziały można czytać osobno, nie ma między nimi ciągłości, dlatego zainteresowany książka nie musi czytać jej całej. Ani na raz, ani w ogóle. Ze względu na ten fakt Przyłębskiemu zdarza się powtarzać niektóre kwestie (nie w sposób irytujący), co dla początkującego w hermeneutyce będzie przydatne. Powtarzane informacje pogłębiają wiedzę poprzez jej lepsze zapamiętanie.

 

Na koniec warto powiedzieć parę słów o zgrabnie przygotowanej bibliografii, która została podzielona na dwie części. Pierwsza i krótsza jest spisem publikacji autora. Zawarte są w niej jego artykuły i monografie dotyczące hermeneutyki. W przypadku większych prac zostały również wyliczone te, które Przyłębski redagował, jak i również te, które przełożył na język polski. W drugiej części bibliografii, stosunkowo długiej (blisko dwadzieścia stron), przywołane są prace innych autorów na temat hermeneutyki w polskim, angielskim oraz niemieckim języku.

 

"Hermeneutyka. Od sztuki interpretacji do teorii i filozofii rozumienia" pozostaje dobrą, wartościową i przystępną pozycją dla początkujących a dla zaawansowanych w sztuce hermeneutyki jest pomocna w usystematyzowaniu wiedzy. Stanowi dobry łup dla każdego miłośnika wiedzy na temat interpretacji w kulturze, człowieku i postrzeganiu świata.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!