Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Terra Ignota Tom 1 Do Błyskawicy Podobne

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Terra Ignota Tom 1 Do Błyskawicy Podobne | Autor: Ada Palmer

Wybierz opinię:

Sylfana

Debiut pisarski Ady Palmer to majstersztyk w każdym calu. Dawno nie przeczytałam powieści SF, która budowałaby tak rozległy i skomplikowany świat przyszłości, a także obraz ludzkości. Rzeczywistość fabularna osadzona w roku 2454 to swoista metafora i prognoza tego, co rzeczywiście może nas czekać za te czterysta lat. Autorka, opierając się w jakiejś mierze na postulatach dzisiejszych aktywistów społecznych i politycznych, wedle ich marzeń, tworzy świat bez religii, wierzeń i podziałów państwowych. Panuje swoista demokracja, dobrobyt – istny raj na ziemi, który okazuje się być jedynie bardzo kruchą, na szybko pokolorowaną fasadą. Co właściwie Palmer chciała przekazać, kreując taką przestrzeń egzystencjonalną? Czy chciała nam pokazać, że nawet największe idee zawsze muszą zderzyć się z betonem mentalności i natury ludzkiej?

 

Dochodzi do tego motyw religii, dosyć mocno zaakcentowany. Ludzkość u Palmer zapomniała o Bogu, nie wierzy w niego, nie chce zawracać sobie głowy przeszłościowymi naleciałościami dotyczącymi tego tematu. Pojawia się jednak ktoś, kto może zaburzyć ich racjonalną filozofię życia, na kogo nie można stworzyć sensownego kontrargumentu, kogo nie można po prostu zneutralizować i być na niego obojętnym. Twórczyni pod przykrywką genialnej powieści wyobrażeniowej stawia mocne, filozoficzne i egzystencjalne pytania o to, co jest prawdą, co fikcją, w co należy wierzyć, a czego należy się wystrzegać. Nie mówi jednak o tych ciężkich problemach brutalnie, czy gwałtownie, a bardzo subtelnie i umiejętnie. Nie nudzi czytelnika, ale zmusza go do myślenia o przyszłości człowieka jako takiego. Zdecydowanie nie dziwię się, że ta powieść otrzymała tyle prestiżowych nagród literackich. Ewidentnie na to zasługuje. 

 

Choć zdecydowanie nie ma się do czego przyczepić, to jednak żeby wdrożyć się w strukturę książki, to trzeba mocno wbić się w tekst, wyciszyć na świat zewnętrzny. Kilkanaście pierwszych stron służy właściwie tylko temu, żeby zapoznać się z dziwnym językiem i całym szeregiem wyrażeń stworzonych na rzecz świata przedstawionego. Początkowo jest to więc trudna, specyficzna lektura, która może odrobinę zrazić – sama miałam taki moment, że chciałam tę książkę odłożyć na półkę i dać jej „ostygnąć”, jednak zmusiłam się do kontynuowania czytania i wcale tego nie żałuję. Palmer trzyma poziom od pierwszego do ostatniego zdania, nie daje czytelnikowi wytchnienia i taryfy ulgowej. Jeśli, kochany Czytelniku, czegoś nie rozumiesz, to wróć do początku, bo autorka nie będzie Cię delikatnie wprowadzać w fabułę – robi od razu mocne i stanowcze „bum”. Albo to przełkniesz, albo zrób sobie długą przerwę i wróć przygotowany mentalnie. 

 

Niezwykle złapały mnie za serce nawiązania do okresu Oświecenia, filozofii przełamania stereotypów, odnalezienia metaforycznego złotego wieku ludzkości. Świat Palmer także jest złoty, choć odrobinę na inny sposób – jest raczej utopijny, dziwny, wieloznaczny, odrobinę mało realistyczny, choć bazujący na potrzebach i marzeniach ludzi już dzisiaj przebywających na Ziemi. Myślę, że w przypadku tej powieści, motywacją do jej napisania było pytanie: a co by było gdyby marzenia ludzi o dobrym świecie, w ich mniemaniu, spełniły się w stu procentach…? Czy nadal byłby on dobry, czy jednak nasze dążenia do swoistej perfekcyjności zaprowadziłby nas na manowce? Tak czy inaczej, filozofia egzystencjonalna wiedze tutaj ujarzmiony prym.

 

Warstwa treściowa też jest więcej niż poprawna, ze względu na stworzony świat akcji i intrygi. Bohaterowie są tutaj bardzo kolorowi, ich profile psychologiczne są mocno rozbudowane, co oznacza, że autorka rzeczywiście stworzyła świat otwarty, wielowarstwowy i przestrzenny. Nic tu nie jest zaniedbane i zostawione same sobie. Czytelnik nie będzie się nudzić, nawet jeśli odrzucić wspomniane wcześniej wątki doktrynalne, polityczne i religijne. Polecam gorąco!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial