Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Krzyżacy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Henryk Sienkiewicz
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 592
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 175x250 mm
 • ISBN: 9788375179101
 • Wydawca: Greg
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Krzyżacy | Autor: Henryk Sienkiewicz

Wybierz opinię:

Michał Mazik

Recenzowanie dzieł powszechnie znanych i cenionych nie należy do zadań szczególnie łatwych – ciężko napisać coś odkrywczego, ocenić książkę ocenianą x-razy i przerabianą w szkołach przez wiele pokoleń. Jednocześnie trzeba ustrzec się przed truizmami i banałami. Do sprawy trzeba podejść w sposób nowatorski i w większej mierze skupić się na nowym (w tym wypadku atrakcyjnym) wydaniu niż na samej kultowej treści. Do takiej grupy należy powieść „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza wydana nakładem wydawnictwa GREG.

 

Któż nie zna słynnych słów „Mój ci jest!”, które wygłosiła Danusia ratując Zbyszka przed karą śmierci czy „Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła.” wypowiedzianych przez króla Władysława Jagiełłę? Wiele cytatów i scen (zekranizowanych) weszło już na stałe w arkana kultury a sam Henryk Sienkiewicz jest znany jaki pisarz tworzący dzieła ku pokrzepieniu serc. „Krzyżacy” to wzruszająca powieść, momentami smutna, chociaż kończy się zwycięstwem Polski. Pokazuje, że liczy się dobro ogółu a nie szczęście jednostek. Sceny odbicia Danusi przez Zbyszka a potem choroby i śmierci nie da się jednakże łatwo zapomnieć. To zostaje w człowieku na długo.

 

Przygodami Zbyszka i Maćka z Bogdańca, Juranda ze Spychowa czy Hlawy Głowacza zachwycają się czytelnicy z kilkudziesięciu krajów. Początkowo w latach 1897-1900 powieść ukazywała się w częściach w „Tygodniku Ilustrowanym”, później wprowadzono wydania książkowe. Od tego czasu na przestrzeni dekad różnorodne wydawnictwa chętnie stawiały na tą pozycję jako pewnik sprzedaży. Najczęściej były to tanie, ale słabe jakościowo wydawania należące do cyklu „lektur szkolnych”. Miały czysto funkcjonalną formę – a często poza prozą Sienkiewicza zawierały również opracowania. Pozycja wydana nakładem wydawnictwa GREG (bez streszczenia) różni się od nich pod każdym względem.

 

Nowe wydanie „Krzyżaków” wchodzące w skład „Kolorowej Klasyki” zostało dopracowane z wszelkimi detalami. Okładka zaprojektowana przez Aleksandrę Zimoch przedstawia rycerza w kolczudze na ciemnym, granatowo-szaro-czarnym tle. Podobną kolorystykę (i zdobienia) wprowadzono na stronach okładkowych. Oprawa jest twarda, mocna, solidna a książka szyta. Duże wrażenie robi także wnętrze „Krzyżaków”. W wydaniu użyto szlachetnego papieru. Na każdej stronie znajdują się barwne zdobienia na marginesach. Oprócz tego powieść okraszono ilustracjami Stanisława Kaczora-Batowskiego z początku XX wieku. Świetna oprawa graficzna nawiązująca do średniowiecza i ksiąg ręcznie zdobionych jest niekwestionowanym atutem książki wydanej w wydawnictwie GREG. Jej autorską jest Aleksandra Michalska-Szwagierczak. Powieść ma jednak swoją wagę (ponad 1kg), co zmniejsza wygodę czytania w niektórych pozycjach. Wpływa na to umieszczenie dwóch tomów w jednym a także twarda oprawa. Dlatego nie jest to wydanie kieszonkowe, raczej wydanie kolekcjonerskie. Dla miłośników klasyki i literatury Henryka Sienkiewicza.

 

Mając do wyboru „Krzyżaków” - pierwsze lepsze wydanie szkolne a „Krzyżaków” od wydawnictwa GREG, bez zastanowienia wybiorę to drugie. Co prawda głównym atutem przy zakupie/pozyskiwaniu książek jest autor i treści przez niego tworzone, jednak estetyka i jakość wydania mają również bardzo duże znaczenie. W „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza popełniono „grzech” pięknego, szczegółowego wydania. Przy słabej książce byłby to może przerost formy nad treścią, tutaj jest to hołd dla wspaniałego pisarza i dostosowanie poziomu wydania do jego dzieła. Jednocześnie będzie to ozdoba każdej biblioteczki!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial