Z Wierszykami Przez Świat

Autor: Marzena Szczepańska

Okładka wydania

Z Wierszykami Przez Świat


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sylfana

Mikroskopijny tomik poezji dla dzieci o tytule „Z wierszykami przez świat” Marzeny Szczepańskiej to bardzo miła lektura, szczególnie jeśli ma się w domu „małych ludzi” właśnie. Mój prawie czteroletni syn zachwyca się tekstami autorki, nie ma praktycznie dnia, w którym razem nie oddajemy się wieczornej lekturze. Czytamy przynajmniej jeden lub dwa wiersze, które rozbawiają, uczą, tłumaczą wiele spraw, które mogą intrygować malucha. Autorka nie szczędzi również opisów przyrodniczych, nawiązuje do kilku miejsc i krajobrazów Polski, a dzięki temu uczy poniekąd miłości do świata natury, ale także i ojczyzny. Wiersze te wydają się być praktycznie na każdą okazję – czy w obliczu pojawiającej się w domu choroby, czy dla określonych członków rodziny (np. dla mamy). Poezja Szczepańskiej odwołuje się także do uczuć, tłumaczy czym jest miłość do innych, także do naszych braci mniejszych, do ludzi, pokazuje także, do czego może doprowadzić samolubność i egocentryzm. Na różnych przykładach, dzieci mogą się uczyć odpowiednich zachowań, dzięki lirykom mogą także ustrzec się przez negatywnymi emocjami i odczuciami. Innymi słowy, tomik tejże polskiej autorki jest pewnego rodzaju literaturą terapeutyczną oraz edukacyjną, jednak z akcentem na zabawę, zarówno znaczeniami, jak i słowem.

 

Najbardziej utkwił mi w pamięci wiersz o pozornie pięknej róży, która uważała się za najcudowniejszy kwiat w ogrodzie. Była święcie przekonana o tym, że nie ma równie niesamowitej rośliny w przestrzeni domu gospodyni. Jak się później okazuje, piękno róży jest bezdyskusyjnie względne. Dla samej siebie róża jest wyjątkowa, jednak dla innych może być nieatrakcyjna – przecież ma kolce, zasłania promienie słoneczne, które nie docierają do innych kwiatów. Prawdę o pięknie przekazuje jej mały chłopiec, a róża w podsumowaniu zaczyna rozumieć, na czym polegał jej błąd w konstruowaniu definicji piękna. Ta wierszowana anegdotka jest też pewnego rodzaju alegorią i symbolem pychy oraz arogancji. Pokazuje, do czego te dwa negatywne odczucia mogą doprowadzić, jak potrafią zaburzyć obraz prawdziwego świata.

 

Słowa oraz sformułowania w utworach są jednocześnie proste i zrozumiałe oraz metaforyczne. Można je czytać na dwa sposoby, jednak myślę, że dziecko cztero -, czy pięcioletnie spokojnie poradzi sobie z rozszyfrowaniem fabuły. Jeśli dodamy do tego wspomniane wcześniej gry słowne, szarżowanie „szeleszczącymi” polskimi wyrażeniami, to mamy nie lada gratkę dla przedszkolaka. Odnoszę wrażenie, że liryki Szczepańskiej nie są wymuszone, napisane na siłę. Mają swoje przesłanie, są zdecydowanie dopracowane do ostatniej linijki. O funkcji edukacyjnej świadczy także umieszczony na samym końcu dodatek do tomiku, określony jako „praktyczne zadania ortograficzne”. Zostają tu przywołane skonstruowane wyrażenia oraz zdania, które mogłyby stanowić materiał do dyktanda. Oczywiście załącznik ten dyktowany jest dla starszych dzieci, uczęszczających już do szkoły, choć można próbować bawić się tymi sformułowaniami wcześniej – np. uczyć się ich na pamięć, ćwiczyć dykcję i poprawność językową.

 

Polecam ten mały tomik wszystkim rodzicom, którzy wprowadzają swoje dzieci w świat literatury, a przede wszystkim liryki. Należy pokazywać maluchom, że wiersz też może być ciekawy, także może zachęcać do poznawania świata, rozwija wyobraźnię oraz motywację do działania oraz nauki. Nie bagatelizujmy poezji współczesnej, która tak samo jak klasyka, może przynieść ogrom radości i satysfakcji. Szczepańska pokazała, że nasz język ojczysty jest wielowymiarowy i przestrzenny, piękny, a jednocześnie bardzo frywolny i nieokiełznany. Polecam jeszcze raz!

Uleczkaa38

Poezja dziecięca to jeden z najpiękniejszych, najwspanialszych, ale też i chyba najbardziej niedocenionych, literackich gatunków. Oczywiście, niedocenionych jak najbardziej niesłusznie, gdyż nie ma lepszego środka do spotkania z dziecięcym odbiorcą, aniżeli właśnie literacki wiersz. Wiersz, wypełniony pięknymi emocjami, ciepłem, dobrą energią, humorem i opowieścią o tym, jak niezwykły jest świat. I właśnie takie wiersze wypełniają sobą znakomitą książeczkę pt. "Z wierszykami przez świat", autorstwa Marzeny Szczepańskiej.

 

Jako słowo się rzekło, tomik tej tworzą bajkowe, przezabawne i niezwykle ciekawe wiersze o otaczającym nas świecie, jego pięknie oraz tajemnicach z jednej strony, z drugiej zaś o rodzinie, przyjaźni i miłości. Wierszy tych jest osiemnaście, zaś każdy z nich podejmuje sobą inną tematykę - począwszy od pięknej historii o kochanej mamie, poprzez kontemplację natury w postaci zwierząt i roślin, a skończywszy chociażby na podstępnej anginie. Każdy z tych wierszy tworzy tu sobą wspaniałą mini opowieść, która może zachwycić czytelnika i porwać sobą bez reszty, niczym najbardziej efektowna bajka. 

 

Wiersze są piękne, wspaniale zrymowane, zbudowane z ciekawych, ale też i przystępnych dla dziecka, zdań. Dzięki temu też najmłodszy czytelnik (który oczywiście posiada już umiejętność czytania) może bez trudu zatopić się w tej lekturze, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Oczywiście, także i najmłodsi odbiorcy mogą korzystać z tej pozycji, wsłuchując się np. w głos mamy, babci, bądź starszego rodzeństwa. A historie te są interesujące, przezabawne, a do tego też i wzbogacone w cenny wychowawczo, morał. Wybór jest przebogaty, dzięki czemu każdy czytelnik znajdzie tu coś go szczególnie zachwycającego. Moje serce skradł tu m.in. niezwykle śmieszny wiersz o krowie szykującej się na bal; kolejno nostalgiczna opowieść o pragnącym dalekich podróży - bocianie; czy też przepełniony miłością wiersz o wspaniałym dziadku...

 

Wierszy tych dopełnia tu nie mniej intrygująca szata ilustracyjna, którą to opracował tu pan Piotr Górski. To bardzo bajkowe, niezwykle klimatyczne, wypełnione pięknymi kolorami i pociągnięte lekką kreską rysunki, które idealnie oddają charakter, klimat i przesłanie każdego z wierszy. Myślę, że pomysł na zawarcie w tej książeczce owych ilustracji, okazał się "strzałem w dziesiątkę". Nie od dziś bowiem wiemy, że dzieci kochają książkowe obrazki, a że tych tu nie brakuje, to tym samym i spotkanie z tą pozycją będzie dla nich jeszcze ciekawszym i przyjemniejszym.

 

Nie sposób nie docenić walorów edukacyjnych, jakie płyną z lektury tych wierszy. Mam tu na myśli rozwijanie wyobraźni czytelnika, poszerzanie jego wiedzy o świecie i życiu, czy też chociażby niezwykle cenne nauczanie tego, jak ważnym są przyjaźń, miłość do najbliższych, troska o zwierzęta i przyrodę, czy też chociażby czynienie dobra. Co więcej, teksty te stanowią także znakomitą naukę poprawnej polszczyzny - w przypadku starszych czytelników - na polu pisowni, zaś młodszych w kontekście wymawiania trudniejszych wyrazów. Całości pozytywnego efektu dopełnia zaś zawarty na końcu zestaw "praktycznych zdań ortograficznych", które zachwycą tu każdego nauczyciela polskiego języka!

 

Reasumując - niniejsze dzieło Marzeny Szczepańskiej pt. "Z wierszykami przez świat", stanowi sobą bardzo ciekawą, ważną i wielce przydatną pozycję w zakresie wychowywania i edukacji dziecka. Jednocześnie książeczka ta gwarantuje sobą także wspaniałą zabawę, moc radości i uśmiechu, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym. Tym samym też nie pozostaje mi już nic innego, aniżeli gorąco zachęcić do sięgnięcia po ten tytuł, co też i niniejszym czynię!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!