Okładka wydania

Zdrowy Mózg Jak Za Pomocą Składników Odżywczych Pokonać Zaburzenia Behawioralne, ADHD, Autyzm, Depresję, Lęk, Schizofrenię I Chorobę Alzheimera

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zdrowy Mózg Jak Za Pomocą Składników Odżywczych Pokonać Zaburzenia Behawioralne, ADHD, Autyzm, Depresję, Lęk, Schizofrenię I Chorobę Alzheimera | Autor: William J. Walsh

Wybierz opinię:

Opis Wydawcy

Odkrycia współczesnej neurologii
Neurobiolodzy określili, które składniki odżywcze są niezbędne do syntezy neuroprzekaźników, regulacji genów oraz ochrony antyoksydacyjnej. Ich niedobór lub nadmiar powoduje poważne choroby psychiczne. Takie zaburzenia równowagi składników odżywczych można wykryć za pomocą badań krwi i moczu, a więc diagnostyka jest niezwykle prosta. Leczenie tych poważnych chorób przy zastosowaniu terapii biochemicznych przy wykorzystaniu naturalnych substancji chemicznych może wyrównać poziom kluczowych składników odżywczych w mózgu i wywrzeć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne.

 

Światowej sławy specjalista w dziedzinie zdrowia mózgu
Dr William J. Walsh to światowej sławy specjalista w dziedzinie leczenia za pomocą składników odżywczych. Jest prezesem działającego na zasadzie non profit Walsh Research Institute w stanie Illinois i prowadzi programy szkolenia lekarzy w Australii, Norwegii oraz innych krajach. Opracował terapie biochemiczne dla pacjentów z zaburzeniami behawioralnymi, ADHD, autyzmem, depresją, zaburzeniami lękowymi, schizofrenią oraz chorobą Alzheimera, stosowane obecnie przez lekarzy na całym świecie. Dzięki tej książce poznasz ich działanie, wyniki najnowszych badań oraz opisy konkretnych przypadków.

 

Zaburzenia psychiczne to brak lub nadmiar składników odżywczych w mózgu
Autor opisuje system naturalnej terapii biochemicznej, oparty na najnowszych badaniach naukowych mogący pomóc milionom osób, u których zdiagnozowano zaburzenia psychiczne. Bazuje on na założeniu, że większość ludzi cierpi na brak równowagi składników odżywczych spowodowany czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, a zaburzenia te mogą wyrządzić wiele szkód dla pracy mózgu.

 

Korzyści z terapii biochemicznej
W tej książce Autor podkreśla, że najważniejsze jest określenie biochemii każdego pacjenta i stworzenie indywidualnego programu leczenia, mającego na celu przywrócenie równowagi chemicznej w mózgu. Leczenie polega na terapeutycznym stosowaniu witamin, minerałów, aminokwasów i olejków eterycznych. Większość pacjentów odnosi korzyści z terapii biochemicznej wskutek:
– unormowania stężenia składników odżywczych potrzebnych do syntezy neuroprzekaźników,
– regulacji aktywności neuroprzekaźników za pomocą ukierunkowanej terapii składnikami odżywczymi,
– zredukowania stresu oksydacyjnego wywoływanego przez wolne rodniki.

 

Witamina B na drażliwość i depresję
Stężenie witaminy B6 w mózgu jest około 100 razy wyższe niż jej poziom we krwi i pełni ona ważną rolę w funkcjonowaniu umysłu. Poważny niedobór tego składnika odżywczego został powiązany z drażliwością, depresją, słabą pamięcią krótkotrwałą i psychozą. To nic zaskakującego, gdyż witamina B6 jest niezbędna do efektywnej syntezy serotoniny, dopaminy i GABA, trzech kluczowych neuroprzekaźników. Z książki dowiesz się, że terapia składnikami odżywczymi regulująca poziom witaminy B6 w mózgu może być bardzo skuteczna.

 

Niski poziom cynku może powodować autyzm i ADHD
Niedobór cynku jest najczęściej obserwowanym zaburzeniem biochemicznym w populacjach pacjentów cierpiących na problemy ze zdrowiem psychicznym. Autor podkreśla, że ponad 90% osób, u których zdiagnozowano depresję, zaburzenia behawioralne, ADHD, autyzm i schizofrenię wykazuje niski poziom cynku w osoczu krwi. Ten ciekawy fakt można wyjaśnić między innymi tym, że przy większości zaburzeń psychicznych występuje stres oksydacyjny, który obniża zapas cynku w organizmie.

 

Inne rodzaje zaburzeń równowagi składników odżywczych
Istnieje wiele innych składników odżywczych o dużym znaczeniu dla funkcjonowania mózgu. Selen, witamina C, witamina E oraz inne naturalne antyoksydanty zwalczają stany zapalne oraz wolne rodniki w mózgu i pośrednio zwiększają aktywność glutaminianu w receptorach NMDA. Niedobór witaminy D powiązano z depresją, schizofrenią, ADHD oraz innymi zaburzeniami psychicznymi. Autor wyjaśnia znaczenie witaminy D.

 

Przyczyną niedoborów składników odżywczych może być zespół złego wchłaniania
Istnieją trzy główne rodzaje problemów z wchłanianiem:
– problemy żołądkowe, w tym nadmierny lub niedostateczny poziom kwasu solnego,
– niepełne trawienie w jelicie cienkim,
– problemy z rąbkiem szczoteczkowym jelita, w którym większość składników odżywczych jest wchłaniana do układu wrotnego.

 

Dzięki tej książce poznasz możliwe konsekwencje. Głównie są to niedobory składników odżywczych, stan zapalny, kandydoza oraz wiele innych zaburzeń układu pokarmowego. Niepełny rozkład białek i tłuszczów może być przyczyną problemów fizycznych oraz wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Częstą przyczyną złego wchłaniania jest podwyższony stres oksydacyjny, który może niszczyć enzymy trawienne potrzebne do rozkładu białka. Duża liczba pacjentów z upośledzonym wchłanianiem ma uszkodzoną i tym samym nieskuteczną barierę jelitową, co pozwala metalom ciężkim oraz innym niepożądanym substancjom wniknąć do organizmu i dostać się do mózgu. Rodzaj leczenia zależy od tego, z jakim typem złego wchłaniania mamy do czynienia i może polegać na unormowaniu poziomu kwasu w żołądku, podaniu enzymów trawiennych, które przetrwają w kwasie żołądkowym, stosowaniu antyoksydantów oraz przyjęciu specjalnej diety.

 

Substancje odżywcze, które ochronią Twój mózg

 

Dr William J. Walsh to światowej sławy specjalista w dziedzinie leczenia za pomocą składników odżywczych. Jest prezesem działającego na zasadzie non profit Walsh Research Institute w stanie Illinois i prowadzi programy szkolenia lekarzy w Australii, Norwegii oraz innych krajach. Napisał ponad 200 artykułów naukowych oraz raportów i posiada pięć patentów. Przedstawił wyniki swoich badań w Amerykańskim Towarzystwie Psychiatrycznym, Senacie Stanów Zjednoczonych oraz amerykańskich Narodowych Instytutach Zdrowia i przemawiał na 28 konferencjach międzynarodowych. Po uzyskaniu dyplomów z Notre Dame i Uniwersytetu Michigan, dr Walsh otrzymał tytuł doktora inżynierii chemicznej na uniwersytecie Iowa State. Gdy w latach 70. pracował w Argonne National Laboratory, zorganizował w więzieniu program wolontariatu, który zaowocował badaniami nad przyczynami agresywnego zachowania. W ciągu kolejnych 30 lat opracował terapie biochemiczne dla pacjentów z zaburzeniami behawioralnymi, ADHD, autyzmem, depresją, zaburzeniami lękowymi, schizofrenią oraz chorobą Alzheimera, stosowane obecnie przez lekarzy na całym świecie.

Pani M

Dr William J. Walsh jest specjalistą w dziedzinie leczenia za pomocą składników odżywczych. Stworzył między innymi terapie biochemiczne dla pacjentów, którzy zmagają się z depresją, chorobą Alzheimera czy autyzmem. W swojej publikacji mówi o tym, że większość ludzi cierpi na zaburzenia równowagi składników odżywczych, które są spowodowane czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Nie pozostają one obojętne dla naszego mózgu.

 

Z tej publikacji dowiecie się między innymi dlaczego:
⦁ niski poziom cynku może spowodować autyzm i ADHD,
⦁ warto zredukować stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki,
⦁ tak istotne jest unormowanie składników odżywczych w organizmie i jak to należy zrobić,
⦁ terapia biochemiczna jest idealną alternatywą dla leków.

 

Publikacja jest podzielona na 10 rozdziałów. Każdy z nich pochyla się nad innym problemem dotyczącym mózgu. Możecie zatem poczytać o depresji, schizofrenii, chorobie Alzheimera czy przywołanych już przeze mnie autyzmie i ADHD. Poza tym znajdują się tutaj też aneksy dotyczące między innymi metylacji.

 

Kompletnie nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać po tej publikacji. Powiem więcej, obawiałam się tego, że niewiele z niej zrozumiem. Mózg ludzki jest skomplikowanym tworem, którego działanie pewnie jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy. Autor posługiwał się jednak w miarę zrozumiałym językiem. Plus dla niego, że na samym początku zaznaczył, że czytelnicy nie powinni się badać na podstawie tego, co tutaj przeczytają, tylko powinni to zrobić pod okiem specjalisty. Żeby odkryć niedobory witamin czy nadmiar szkodliwyh czynników, należy wykonać specjalistyczne badania krwi. To, że nam się wydaje, że coś nam dolega, nie oznacza, że mamy leczyć się na własną rękę. Także jeśli liczycie na to, że autor poda wam gotową receptę na dręczący was problem, to raczej muszę was mocno rozczarować. Lektura książki nie zastąpi wizyty u lekarza. I nie, to nie jest żaden zarzut w stosunku do tej publikacji. Wręcz przeciwnie. Jej autor jest człowiekiem, który ma głowę na karku i nie chce namawiać nikogo do leczenia się na własną rękę.

 

Uważam, że sporym plusem tej publikacji jest to, że każdy opisany w niej problem został poparty przykładem z życia wziętym. Nie lubię czytać suchych faktów. Zdecydowanie bardziej wolę, gdy przypadłości są opisywane za pomocą historii pacjentów. Łatwiej wtedy przyswajam to, co autor ma mi do powiedzenia. Tutaj najbardziej zaintrygował mnie eksperyment z 24 parami braci. Jeden z pary był grzecznym chłopcem, drugi miał na koncie kryminalne występki. Dlaczego tak się działo? Jakie czynniki miały na to wpływ? O tym przekonacie się, czytając tę książkę, ale muszę przyznać, że nie wpadłabym w tym przypadku na takie rozwiązanie. Ale ja nie jestem naukowcem, więc cudów po mnie się nie spodziewajcie.

 

Nie mnie oceniać to, czy metody leczenia opisane przez autora faktycznie się sprawdzają. Nie jestem lekarzem, więc w tej kwestii nie będę się wypowiadać. Ja co najwyżej mogę oceniać tę publikację pod kątem tego, czy dobrze mi się ją czytało i czy zainteresowała mnie. I w obu przypadkach moja odpowiedź jest twierdząca.

 

Zapytacie, dla kogo ta książka? Odpowiem, że dla lekarzy zajmujących się mózgiem ludzkim, ale też wszystkich czytelników, których ta kwestia interesuje. Owszem, niektóre kwestie mogą być trochę niezrozumiałe dla osób bez medycznego wykształcenia, ale w gruncie rzeczy to dobra lektura i moim zdaniem zasługuje na uwagę.

Aneta Grabowska

Odkąd pojawiły się u mnie problemy z tarczycą, a w zasadzie to odkąd zostały one w końcu zdiagnozowane, chcąc nie chcąc, zaczęłam interesować się tematyką zdrowego żywienia, bo musiałam zupełnie przeorganizować swój styl życia i pozbyć się niezdrowych nawyków. Pewnie, że wiedziałam, iż picie energetyków nie jest dla organizmu fajne, za to warzywa owszem, niemniej - jak to często z ludźmi bywa - póki nie masz na papierze, że coś ci szkodzi, to przymykasz na to oko. I tak właśnie zaczęła się moja przygoda z publikacjami, które traktują o tym, jaki wpływ mają składniki odżywcze na nasze organizmy, a w konsekwencji także na zdrowie i jakość życia. A że z zawodu jestem nauczycielem, to podtytuł tej książki, gdzie wymieniono różnego rodzaju zaburzenia, również mnie zaintrygował. "Zdrowy mózg" okazał się jednak książką nieco inną od tego, czego oczekiwałam.

 

Owszem, temat tego, jak określone składniki odżywcze, ich niedobór lub nadmiar, wpływają na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, mnie interesuje, ale nie sprawiło to, że nagle stałam się ekspertem w tej dziedzinie, rozumiejącym wszelkie medyczne terminy i tym podobne. Traktuję to raczej w kategorii ciekawostek, niewielkich wycinków wiedzy, które łatwo zapamiętać lub do nich wrócić, gdy chcemy tę wiedzę przełożyć na nasze życie codzienne. I właśnie takie publikacje lubię najbardziej - traktujące o tym wszystkim w sposób prosty, konkretny, z jasnym przekazem zrozumiałym także dla laika. Ta książka jest jednak napisana nieco bardziej fachowo. Może nie tak, żeby jej nie zrozumieć, ale zdarzały się fragmenty, z którymi - jako laik, co podkreślam - miałam problem. Nie do końca mi odpowiada taki styl, niemniej może książka jest po prostu stargetowana na czytelników o większym poziomie wiedzy niż moja.

 

Duży plus za to, że ważne informacje ujęto w różnego rodzaju ramki, przy dość dużym skomplikowaniu tekstu takie wypunktowania to naprawdę fajna sprawa. Kolejną zaletą są studia przypadków poszczególnych zaburzeń, co po pierwsze sprawia, że te wszystkie zawiłe kwestie stają się bardziej zrozumiałe, a po drugie uwiarygodnia przekaz. Ciekawe jest to, że znajdziemy tu całkiem sporo zaburzeń, coraz powszechniejszych w obecnych czasach, i że są one mocno zróżnicowane - od tych behawioralnych przez autyzm, depresję, schizofrenię po chorobę Alzheimera.

 

Podoba mi się także to, że już we wstępie autor książki podkreśla, że przed jakąkolwiek terapią należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, bo samodzielne - nawet na podstawie informacji zawartych w takiej publikacji - działania mogą się okazać szkodliwe czy wręcz niebezpieczne. Potrzeba w końcu zarówno odpowiednich badań, jak i szczegółowego wywiadu lekarskiego, by wiedzieć, co konkretnemu człowiekowi potrzeba.

 

Na końcu książki znajdziemy także obszerny słowniczek, który wyjaśni nam co trudniejsze pojęcia, które przewinęły się przez książkę. Dla mnie to trochę taki dodatek dla osób mocno zainteresowanych tematem, sama raczej nie będę do niego wracać bez potrzeby.

 

Czy zatem publikacja ta mi się podobała? I tak, i nie. Z jednej strony dostałam garść przydatnych informacji, które sobie spośród tej skomplikowanej treści wyselekcjonowałam, z drugiej - ja po prostu wolę książki napisane przystępniejszym językiem, bo nie czuję się ekspertem w tej dziedzinie. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że na rynku muszą znaleźć się książki nie tylko dla laików, ale też dla osób już siedzących w temacie. To zapewne jedna z nich.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto