Okładka wydania

Najskuteczniejsze Terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 77% - 2 votes
Akcja: 68.5% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 75.33% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Najskuteczniejsze Terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej | Autor: Alicja Kowalska Dorscheid

Wybierz opinię:

Opis Wydawcy

Tradycyjna Medycyna Chińska i jej filozofia
Medycyna chińska nawołuje do życia zgodnego z prawami obowiązującymi w naturze, podąża za rytmem przyrody oraz zachowaniem równowagi (Yin i Yang). Według wyznawanych przez nią zasad duże znaczenie mają pory roku, ponieważ każdej z nich odpowiada inne pożywienie, które jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Kładzie nacisk na balans między aktywnością fizyczną i umysłową a odpoczynkiem. Niezdrowy tryb życia, nadużywanie alkoholu, narkotyków, nadaktywność, stres, oddalanie się od natury i jej lekceważenie – to czynniki powodujące utratę harmonii panującej w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do powstawania niebezpiecznych chorób. W jaki sposób zainicjować zmiany, które wprowadzą równowagę do Twojego życia? Czy Tradycyjna Medycyna Chińska może stanowić remedium na choroby XXI wieku?

 

Wiedza pochodząca od eksperta
Alicja Kowalska Dorscheid specjalistka, wieloletni praktyk i właścicielka prywatnej poradni Tradycyjnej Medycyny Chińskiej przedstawia wiedzę, która do niedawna przekazywana była jedynie nielicznym. Jako absolwentka Instytut für Phytotherapie oraz Heilpraktikerschule w Berlinie jest ekspertem akupunktury (również japońskiej wg Manaka), diety wg Pięciu Przemian, ziołolecznictwa, a także diagnozy z tęczówki oka, homeopatii czy jogi. W tym kompleksowym poradniku, skierowanym zarówno do terapeutów, jak i laików, przedstawia sposoby radzenia sobie z popularnymi współczesnymi dolegliwościami, w stosunku do których nierzadko medycyna zachodu jest bezsilna. Jeśli straciłeś nadzieję na eliminację takich schorzeń jak reumatyzm, alergia czy ból pleców, ta książka pomoże Ci ją przywrócić i ponownie odczuwać radość z życia.

 

Kompleksowy poradnik TMC
Publikacja podzielona została na dwie części – teorię i praktykę. W pierwszej z nich Autorka wprowadzi Cię w świat historii oraz zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Poznasz znaczenie Pięciu Elementów – Drewna, Ognia, Ziemi, Metalu i Wody – systemu wyjaśniającego pierwotną energię zjawisk natury, ich przepływu i oddziaływania. Dowiesz się czym jest zasada Yin Yang, Trzy Skarby (San Bao, Jing, Qi i Shen) oraz centra energii Dantian. Odkryjesz przyczyny chorób według medycyny wschodu i poznasz narzędzia terapii jakimi dysponuje np. akupunktura, bańki, moksa, masaż Tuina, ćwiczenia medytacyjne, ziołolecznictwo i dieta według Pięciu Przemian.

 

Starożytna medycyna a choroby XXI wieku
W drugiej części publikacji Autorka przedstawiła terapie konkretnych schorzeń, które stały się plagą współczesnego społeczeństwa. Znajdziesz tu szczegółowe opracowania chorób i sposobów ich leczenia według medycyny akademickiej oraz ich obraz w medycynie chińskiej. Odkryjesz najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z takimi dolegliwościami jak:
– alergie (astma, katar sienny, atopowe zapalenie skóry),
– choroby autoimmunologiczne,
– nietolerancje i nadwrażliwości pokarmowe (gluten, laktozę, fruktozę),
– reumatyzm (RZS),
– bóle pleców,
– cukrzyca typu 1 i 2,
– nadciśnienie tętnicze.

 

Tradycyjna Medycyna Chińska dla każdego
Dzięki specjalistycznym poradom Autorki poznasz również:
– przyczyny powstawania chorób w organizmie,
– produkty spożywcze jakich należy unikać oraz takie, które pomogą w walce z konkretnym schorzeniem,
– zioła i receptury, które przywrócą równowagę przy konkretnym osłabieniu np. zioła wzmacniające Qi i Yang płuc (w przypadku alergii).
– terapie manualne dostosowane do choroby np. masaż Gua Sha, ćwiczenia oddechowe, akupunkturę czy terapię moksą.

 

Chiński sposób na zdrowie!

 

Alicja Kowalska Dorscheid – specjalistka i praktyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Ukończyła Instytut für Phytotherapie oraz Heilpraktikerschule w Berlinie, gdzie zdobyła kompleksową wiedzę na temat ziołolecznictwa, diagnozy z tęczówki oka, homeopatii, jogi czy technik odprężających. Jej największe zainteresowanie wzbudziła Tradycyjna Medycyna Chińska wraz z głoszoną przez nią filozofią oraz technikami terapeutycznymi, takimi jak akupunktura (również japońska Manaka), zasady odżywiania wg Pięciu Elementów, praca z zachodnimi ziołami zgodnie z zasadami i kryteriami TMC. Od 2005 roku prowadzi prywatną praktykę, gdzie pomaga ludziom z całego świata. Jej wielką pomocą i mentorką jest przyjaciółka Hazel Hoo Herzog. Wiele zawdzięcza również swojemu Mistrzowi Yu Jae Sheen i jego koreańskim ćwiczeniom Sundao.

Mirosława

„Lekarz pomaga, Natura uzdrawia,
ale każdy jest sam odpowiedzialny
za swój związek z Naturą i z samym sobą.“

 

Jedno ze znanych powiedzeń mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i doskonale pasuje do filozofii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Najczęściej idziemy do lekarza, gdy źle się czujemy, gdy coś nam dolega i wówczas poddajemy się leczeniu proponowanemu przez medycynę konwencjonalną. Wciąż pojawiają się nowe specyfiki farmaceutyczne jednak mają one na celu uśmierzenie bólu, usunięcia dolegliwości ale często nie do końca radzą sobie z przyczynami chorób. Zupełne odmienne podejście odnajdujemy w terapiach alternatywnych i filozofiach Dalekiego Wschodu o czym możemy przekonać się dzięki książce pt.: „Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej“.

 

Alicja Kowalska Dorscheid – specjalistka i praktyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Ukończyła Instytut für Phytotherapie oraz Heilpraktikerschule w Berlinie, gdzie zdobyła kompleksową wiedzę na temat ziołolecznictwa, diagnozy z tęczówki oka, homeopatii, jogi czy technik odprężających. Jej największe zainteresowanie wzbudziła Tradycyjna Medycyna Chińska wraz z głoszoną przez nią filozofią oraz technikami terapeutycznymi, takimi jak akupunktura (również japońska Manaka), zasady odżywiania wg Pięciu Elementów, praca z zachodnimi ziołami zgodnie z zasadami i kryteriami TMC. Od 2005 roku prowadzi prywatną praktykę, gdzie pomaga ludziom z całego świata. Jej wielką pomocą i mentorką jest przyjaciółka Hazel Hoo Herzog. Wiele zawdzięcza również swojemu Mistrzowi Yu Jae Sheen i jego koreańskim ćwiczeniom Sundao.

 

Zainteresowanie Tradycyjną Medycyną Chińską przyszło do niej wraz z chorobą. Chciała dowiedzieć się, co się z nią dzieje i poznać przyczyny dolegliwości. Szukała pomocy w konwencjonalnym leczeniu ale niestety z mizernym skutkiem. Mieszkała wówczas w Berlinie, gdzie mogła poznać zasady medycyny naturalnej i wówczas zaczęła się jej przygoda z TMC.

 

Tradycyjna Medycyna Chińska wywodzi się z powstałej w Chinach filozofii Taoizmu sięgającej aż wiele tysięcy lat wstecz. Jej zasady, nauki i praktyki były przekazywane ustnie i tylko wybrane osoby mogły ją zgłębiać. Pierwsze teksty taoistyczne pochodzą aż z ok. VI wieku p.n.e. Wówczas żył wielki chiński myśliciel i filozof Laozi, który stworzył traktat filozoficzny będący do dziś podstawą Taoizmu. Dawniej medycy chińscy raczej zapobiegali występowaniu chorobom, robiąc wszystko, by utrzymać zdrowie, gdyż uważali, że „Jeżeli ktoś kopie studnię w momencie, gdy ma pragnienie, albo kuje broń, w chwili gdy bitwa już się toczy, to tylko można go zapytać czy te przedsięwzięcia nie przychodzą za późno.“ Podobnie podchodzili do zdrowia, by nie było za późno na leczenie.

 

Medycyna Chińska wychodzi z założenia, że każdy z nas jest inny a więc do każdego trzeba podejść indywidualnie, by dobrać właściwą terapię. Podchodzi do pacjenta zupełnie odmiennie niż medycyna, zachodnia, gdyż bierze pod uwagę złożoność istoty ludzkiej i jego połączenie z Naturą i Wszechświatem. Jedną z zasad jest przekonanie, że wszystko jest jednością a choroba jest efektem odejścia od Natury i zaburzenia przepływu energii zwanej Qi.

 

Pani Alicja Kowalska Dorscheid odsłania nam sekrety tej fascynującej kultury i pokazuje inne spojrzenie na nasz organizm i zdrowie. Uzupełnieniem są cytaty z różnych starodawnych pism, które dla chińskich uzdrowicieli stanowią ważne drogowskazy do dziś oraz współczesnych publikacji na temat medycyny chińskiej. Dodatkowo w załączniku znajdziemy indeks ziół, wraz z ich walorami smakowymi, leczniczymi i receptami ich zastosowania. Na uwagę zasługuje jakość wydania, gdyż publikacja została oprawiona w twardą oprawę ze zszywanymi brzegami.

 

Wiedza została podzielona na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich przybliża reguły, filozofię i historię Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, stosowane przez nią terapie, podejście do zdrowia i źródła chorób. Poznajemy zasadę Yin i Yang, Trzy Skarby, które są podstawą wszelkich energetycznych przemian w ciele człowieka, trzy centra energii zwane Dantian, pięć Elementów, ich wzajemne zależności i cykle. To ostatnie zagadnienie zostało dokładniej opisane w osobnych rozdziałach, w których autorka przybliża każdy z elementów czyli żywioł Drewna, Ognia, Ziemi, Metalu i Wody. Poznajemy ich znaczenie symboliczne, charakterystykę, rolę dla naszego zdrowia, wpływ na osobowość, skutki ich niedoboru oraz nadmiaru w organizmie, przypisane do nich konkretne narządy i wiele innych

 

Część druga przedstawia choroby zwane cywilizacyjnymi takie jak nietolerancje pokarmowe, alergie, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie, schorzenia skóry, cukrzyca, RZS czy choroby układu ruchowego. To dowód na to, że cywilizacja, która jest ułatwieniem dla nas pod względem technologicznym, nie służy naszemu zdrowiu. Mimo rozwoju medycyny, nowych odkryć i badań, cały czas nie może ona poradzić sobie z wieloma schorzeniami.

 

Ciekawostką jest to, że autorka przedstawia poszczególne choroby z dwóch punktów widzenia: medycyny zachodniej i chińskiej oraz stosowane w nich terapie, co unaocznia jak bardzo różnią się one między sobą. Pokazuje, że mimo znaczących różnic między medycyną zachodnią i chińską, obie mają ze sobą także wiele elementów wspólnych. Przede wszystkim dążą do pozbycia się choroby ale podchodzą do tego odmiennie. Opisuje różnice jak i podobieństwa w podejściu do pacjenta, choroby, diagnozy i metod. Medycyna zachodnia przede wszystkim stosuje leczenie farmakologiczne, natomiast w medycynie chińskiej zaleca się zmianę przyzwyczajeń, odpowiednią dietę i zioła wzmacniające poszczególne narządy.

 

To bardzo wartościowa publikacja dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o swoim organizmie, przyczynach chorób i ich zapobieganiu. Medycyna chińska zwraca uwagę na styl życia pacjenta i podpowiada w jaki sposób może ona zapobiec chorobom. Z tego względu polecam książkę każdemu, gdyż zawarta w niej wiedza dotyczy szerokiego grona odbiorców. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby cierpiące jak i zdrowe a nawet zajmujące się leczeniem, gdyż warto byłoby wprowadzić zasady TCM do zachodniego leczenia.

Bnioff

„Moja przygoda z medycyną naturalną rozpoczęła się w momencie, kiedy sama zachorowałam” – tak zaczyna się książka o najskuteczniejszych terapiach chińskiej medycyny i trzeba przyznać, że zaczyna się znakomicie, trudno bowiem nie sięgnąć z zainteresowaniem po pracę osoby, która materię, o której zamierza pisać, przerobiła na swoim organizmie, która zamiast utyskiwać na swój los i niemożność tradycyjnej medycyny, zaczęła szukać pomocy na własną rękę. Zaczęła, jako możemy dowiedzieć się ze wstepu, od gruntownych studiów nad tak zwaną medycyną zachodnią, by zachwycić się tym, co oferuje dalekowschodnia, a czego brakuje w tamtej akademickiej czyli holistycznym podejściem do człowieka.

 

Oczywiście nie jest niczym odkrywczym twierdzenie, że Tradycyjna Medycyna Chińska nawołuje do życia zgodnego z prawami obowiązującymi w naturze, podąża za rytmem przyrody oraz zachowaniem równowagi, sławetnych Yin i Yang. Kowalska Dorscheid nie tylko powołuje się na ten pogląd, ale metodycznie i szalenie przy tym przystępnie udowadnia, że tak jest w istocie i że faktycznie terapia poprzez tą medycynę jest najskuteczniejsza, jak sugeruje w tytule. Trudno, by nie była skuteczna, skoro odwołuje się i zmierza do harmonii. Od tej, która panuje w otaczającym nas świecie, do tej, która organizuje funkcjonowanie naszych organizmów wprowadzając w nim równowagę czyli stan braku choroby.

 

Dlaczego ta książka jest ważna i dobrze, że ukazuje się właśnie teraz? Przyspieszenie jakiego nabrał rozwój nauki i nowoczesnych technologii u progu XXI może oszałamiać i powinien doprowadzić do stanu powszechnej szczęśliwości. A jednak wciąż najpopularniejszymi życzeniami przy okazji różnych świąt i jubileuszy są życzenie zdrowia. Wygląda wiec na to, że wciąż istniej sfera życia, która wciąż pozostawia wiele do życzenia, a mianowicie choroby. Co uporamy się z jednymi, pojawiają się kolejne, mnożąc się jak wirusy, a rozwój współczesnej medycyny, mimo niewyobrażalnego jeszcze przed paroma laty tempa, zdaje się dreptać w miejscu. Stąd być może tęsknota za tym, co tracimy wraz z rozwojem technologii, czyli za bliskim kontaktem z przyrodą i naturą. a czyż jest bardziej zbliżona do nich medycyna niż ta, która pochodzi z dalekiego wschodu, medycyna chińska?

 

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza, to ogólna teoria TMC czyli Tradycyjnej Medycyny Chińskiej opowiedziana pięknym poetyckim niemal językiem z całym mnóstwem odwołań do kultury nie tylko dalekiego wschodu. Autorka bowiem nie wypiera się ani swojego wychowania w świece zachodnich pojęć i wartości, jest też gorliwą Chrześcijanką i skutecznie udowadnia, że ekumenizm jest czymś wspaniałym i dobrym dla człowieka, jeśli będzie chciał i potrafił czerpać z mądrości bez uprzedzeń.

 

Cześć druga to właściwie część najważniejsza, nie tylko dlatego, że mnóstwo w niej praktycznych porad, dla przedstawienie których powstała przecież ta publikacja. To co najważniejsze, to zestawienie w ekumenicznym niemal duchu, medycyny chińskiej z tą tradycyjną, akademicką. Jak zostało wspomniane na wstępie Autorka rzetelnie podeszła do tematu i solidnie przygotowała się do pracy poprzez pogłębione studia. Owo zestawienie nie ma na celu stawiania wyższości metod niekonwencjonalnych i nie próbuje przeciwstawiać przemysłu farmaceutycznego ziołolecznictwu. poszukuje raczej punktów wspólnych, a znajduje je wszędzie tam, gdzie człowiek postrzegany jest holistycznie, jako kompletny organizm funkcjonujący w zgodzie z otaczającym go światem.

 

Część trzecia, to ponad sto stron będących leksykonem ziół, które autorka opisuje szczegółowo pod kątem gotowych recept, odnosząc się tym samym do dwóch poprzednich części, zwłaszcza drugiej.

 

Lektura tej pracy sprawia wyjątkową przyjemność, jest bowiem napisana wyjątkowo ciekawym językiem, co nie jest częste przy tego typu poradnikach, a że mam niestety nieprzyjemność być nieuleczalnym alergikiem, zamierzam także sprawdzić nie tylko urodę, ale też skuteczność zawartych w niej porad w praktyce, a już sam fakt, że poczułem chęć by spróbować, jest chyba wystarczając rekomendacją.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Komentarze  

0 # Mirosława Dudko 2020-01-28 17:07
Czytałam i uważam, że to bardzo wartościowa książka, którą warto poznać.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto