Okładka wydania

Celiakia – Autodiagnoza I Samodzielne Leczenie. Najnowsze Badania I Najskuteczniejsze Terapie Na Nietolerancję Glutenu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Celiakia – Autodiagnoza I Samodzielne Leczenie. Najnowsze Badania I Najskuteczniejsze Terapie Na Nietolerancję Glutenu | Autor: Peter H. R. GreenRory Jones

Wybierz opinię:

Opis Wydawcy

Czy te objawy dotknęły również Ciebie?
Czy cierpisz na dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zmęczenie, bóle głowy, bóle stawów, anemię i/lub swędzenie skóry? Czy zdiagnozowałeś u siebie alergię pokarmową? A może konsultowałeś się z licznymi lekarzami, którzy przepisywali Ci leki i zalecali diety, ale one tylko chwilowo złagodziły niektóre objawy? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z powyższych pytań, możesz mieć celiakię, dziedziczną chorobę autoimmunologiczną wywoływaną przez gluten, białko występujące w pszenicy, życie i jęczmieniu.

 

Dlaczego gluten szkodzi?
Gluten uszkadza wyściółkę jelita cienkiego, przez co nie może ono prawidłowo wchłaniać pokarmu. Bez niezbędnych składników odżywczych cały organizm cierpi. Choroba dotyka prawie jedną na sto osób, a 85% z nich pozostaje niezdiagnozowanych i nieleczonych. Powikłania celiakii obejmują niepłodność, choroby wątroby, depresję, inne choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu 1 i choroby tarczycy, a nawet nowotwory.

 

Jedna książka na wiele dolegliwości!
Lek na Twoje problemy ze zdrowiem może znajdować się w tej książce. Dr Peter H. R. Green, dyrektor Centrum ds. Celiakii przy Uniwersytecie Columbia i światowej sławy ekspert w dziedzinie celiakii, wraz z Rory Jones, uznaną autorką książek z zakresu medycyny, u której zdiagnozowano celiakię w 1998 roku, napisali wyjątkowy przewodnik dotyczący tej choroby: jej prawidłowego diagnozowania, leczenia i życia z nią.

 

Czas, byś odkrył:
• najnowsze badania medyczne dotyczące celiakii, nietolerancji glutenu i wrażliwości na gluten,
• porady dotyczące radzenia sobie z psychologicznymi aspektami życia z przewlekłą chorobą i na diecie bezglutenowej,
• nowe wytyczne dotyczące eliminowania objawów celiakii,
• pełne spektrum bezpiecznych składników i zbóż, listę bezglutenowych produktów oraz krajowych i międzynarodowych grup wsparcia.

 

Autorytety nie mogą się mylić!
Obowiązkowa pozycja dla każdego chorego na celiakię lub kogoś, kto zaobserwuje u siebie podobne objawy (problemy z układem trawiennym, anemia, zmęczenie, bóle głowy i stawów itd.) Jeśli możesz kupić tylko jedną książkę o celiakii, wybierz tę.
— Living Without

 

Oto książka, której potrzebują wszyscy chorzy na celiakię.
— Gluten Intolerance Group

 

Kompleksowa i zwięzła książka, łatwa do zrozumienia. To pozycja, którą należy mieć.
— Elaine Monarch, dyrektor Fundacji Walki z Celiakią

 

Łatwa do przeczytania… Pełna zdroworozsądkowych porad i sugestii, które trafiają w sedno problemów związanych z celiakią.
— Gluten-Free Living

 

Wyjątkowo kompletny, ale łatwy do przeczytania przewodnik dotyczący celiakii i strategii, aby dobrze z nią żyć… Gorąco polecamy.
— ChildrenWithDiabetes.com

 

Użyteczne, pogłębione informacje dla chorych… Ważna książka w księgarniach zajmujących się zdrowiem i księgozbiorach dotyczących zdrowia w publicznych bibliotekach.
— Library Journal

 

Jako dyrektor Centrum ds. Celiakii przy Uniwersytecie Kolumbii, Green jest najwyższej klasy ekspertem w zakresie jednej z najbardziej bagatelizowanych chorób w Ameryce.
— New York Post

 

Najlepsze źródło wiedzy dla każdego chorującego na celiakię, także dla osób, których jeszcze nie zdiagnozowano oraz dla ich rodzin.
– Fundacja Walki z Celiakią

 

Pokonaj celiakię już dziś!

 

Dr Peter H. R. Green – lekarz medycyny będący dyrektorem Centrum ds. Celiakii na Uniwersytecie Columbia. Jest profesorem medycyny Ivan and Phyllis Seidenberg w College of Physicians and Surgeons na Uniwersytecie Columbia, a także pracuje jako lekarz w Columbia University Medical Center (New York-Presbyterian Hospital). Od 25 lat poświęca się badaniom nad celiakią, na równi z opieką nad pacjentami. Jest także współautorem książkowych bestsellerów.

 

Rory Jones jest autorką książek z zakresu medycyny i adiunktem w Narrative Medicine w Barnard College przy Uniwersytecie Columbia. Prowadziła szeroko zakrojone badania w zakresie zdrowia i medycyny, w tym programy edukacyjne dla dorosłych i dzieci. Specjalizuje się w „tłumaczeniu” danych naukowych na język zwykłych odbiorców. W 1998 roku zdiagnozowano u niej celiakię, której to chorobie i diecie bezglutenowej poświęciła kilka artykułów w czasopismach medycznych i niespecjalistycznych. Jest współautorką książkowych bestsellerów.

TomG

Przyznam szczerze, że dopóki nie wziąłem do ręki poradnika Celiakia – autodiagnoza i samodzielne leczenie. Najnowsze badania i najskuteczniejsze terapie na nietolerancję glutenu napisanego przez dr Petera Greena i Rory Jones, nie wiedziałem nawet, czym celiakia jest. Może dlatego, że nie jestem cukrzykiem, nigdy nie musiałem się martwić ani o poziom cukru we krwi, ani o gluten, ani o żadne inne tego rodzaju rzeczy właściwie, więc nic dziwnego, że tolerancja czy nietolerancja glutenu nie miała dla mnie żadnego znaczenia i w zasadzie w ogóle nie słuchałem o tego rodzaju aspektach zdrowotnych. Cóż, teraz już wiem, że celiakia jest chorobą wieloukładową, która uszkadza głównie jelito cienkie, że powoduje ją gluten, czyli główne białko magazynujące znajdujące się w niektórych zbożach. Co więcej, niemożność wchłaniania przez jelito cienkie – uszkodzone przez gluten – składników odżywczych, może prowadzić do coraz bardziej złożonych i zróżnicowanych objawów chorobowych. Wyraźnie więc z powyższego widać, że celiakia jest czymś, co warto sobie uświadomić.

 

Jak podaje wydawca, 85% ludzi cierpiących na celiakię nigdy nie została prawidłowo zdiagnozowana, o samym leczeniu już nie wspominając. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zmęczenie, bóle głowy, anemia bądź alergia pokarmowa – to wszystko mogą być stany chorobowe wywołane właśnie poprzez uszkodzenie wyściółki jelita cienkiego. Zróżnicowanie objawów jest bardzo duże, wyjątkowo więc ciężko zdiagnozować celiakię.

 

W poradniku dr Petera H.R. Greena i współautorki Rory Jones przeczytamy nie tylko o objawach i symptomach, ale również o zapobieganiu stanom chorobowym. Jak przystało na współczesny, dobrze opracowany poradnik, Celiakia – autodiagnoza i samodzielne leczenie jest książką, która prowadzi czytelnika dosłownie za rękę drogą logiczną i odpowiednio przygotowaną. Począwszy od fundamentalnych zagadnień i wyjaśnień dotyczących aspektów związanych z celiakią, dietą i przewodem pokarmowym, autor wprowadza czytelnika coraz głębiej w badania, jakie prowadził i w efekcie opisał. Dowiemy się więc, jak wpływa na nas celiakia, jaka jest jej atypowa postać, a jaka utajniona, poznamy objawy nieprawidłowego wchłaniania i układowe reakcje zapalne. Co ciekawe, autor również uczy czytelnika, w jaki sposób może dowiedzieć się, czy choruje, opisuje prowadzenie różnego rodzaju badań, w tym krwi, śliny czy oddechu. Dla tych bardziej wymagających czytelników posuwa się krok dalej, pisząc o przeciwciałach śródmięśniowych, selektywnym niedoborze IgA czy peptydach gliadyny. Oczywiście pomimo tych skomplikowanych nazw dr Peter H. R. Green przekazuje czytelnikowi informacje w sposób jak najbardziej przyjazny i łatwy do przyswojenia, nie ma więc obawy, że podczas lektury utkniemy z uczuciem, że nie wiemy, o czym właściwie czytamy.

 

Jak pisze autor, może stać się tak, że będziemy uważać, iż jesteśmy chorzy, ale nasz lekarz nie będzie podzielał naszych obaw. W takiej sytuacji może przydać się wiedza, którą autor zawarł w swoim poradniku, tym bardziej, że z celiakią spawy mają się stosunkowo niebezpiecznie, gdyż mamy do czynienia tutaj z chorobą najprawdopodobniej niezdiagnozowaną. Po lekturze poradnika Celiakia – autodiagnoza i samodzielne leczenie zdaję sobie sprawę, że nawet jeśli komuś wydaje się, że jest zdrowy, w rzeczywistości może wcale tak nie być. Tym bardziej, że w tym przypadku występuje bardzo wiele niewiadomych.

 

W dalszych częściach książki czytelnik przeczyta o współwystępujących chorobach i powikłaniach, o tym, jak zrozumieć i leczyć celiakię, jaka jest odpowiednia dieta – zwłaszcza w przypadku życia bez glutenu – a także jak żyć z celiakią. Informacji podawanych przez dr Petera H.R. Greena znajduje się w poradniku całe mnóstwo, nie sposób opisać ich wszystkich w recenzji, należy jednak dodać, iż książka ta stanowi niezastąpione źródło informacji na temat celiakii. Gdybyście więc byli zainteresowani tą tematyką, bez obaw sięgnijcie do poradnika Celiakia – autodiagnoza i samodzielne leczenie, gdyż ciężko o podobnego rodzaju kompendium tej osobliwej wiedzy.

Aneta Grabowska

Gluten - coś, na co kiedyś raczej nie zwracało się uwagi, bo w sumie dla wielu brzmiało dość enigmatycznie, a o czym teraz wiedza staje się coraz powszechniejsza. Bo coraz powszechniejsze stają się niestety także różnego rodzaju nietolerancje lub alergie pokarmowe. A gluten - czyli po prostu białko występujące w pszenicy, życie i jęczmieniu -jest ich częstym powodem.

 

Większość osób, które znają celiakię jedynie pobieżnie, nie zagłębiając się zbytnio w tę tematykę, wie, że ta autoimmunologiczna choroba może być odpowiedzialna za nasze dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Ale już nie każdy wie, że schorzenie to może także powodować na przykład anemię, bóle głowy czy stawów, a nawet swędzenie skóry. Ta książka pomaga w autodiagnozie, by potwierdzić swoje przypuszczenia lub rozwiać wątpliwości odnośnie do tego, czy choroba ta stała się naszym udziałem. Choć przyznaję, że ja akurat autodiagnozę potraktowałabym jako punkt wyjścia do tego, czy warto poddać się diagnostyce laboratoryjnej. Wolałabym mieć pewność, że całkowite wykluczenie z diety glutenu ma sens, bo próbowałam i - wierzcie mi - nie jest to ani proste, ani przyjemne, ani tanie. Na szczęście u mnie najprawdopodobniej obejdzie się bez tego.

 

Co zatem znajdziemy w tej publikacji? Naprawdę sporo informacji odnośnie do celiakii. Dowiemy się, jakie są objawy tej choroby, a mogą być naprawdę rozmaite, niektóre zupełnie niezwiązane z dolegliwościami o charakterze jelitowym - na przykład permanentne zmęczenie, którego powodu nie możemy znaleźć. Jest tu także dużo o chorobach współwystępujących, także tych związanych z tarczycą, co mnie interesowało najbardziej. Autorzy przedstawiają ten temat naprawdę szczegółowo, odpowiadając na chyba większość pytań, które nasuwają się osobom, które chorują lub podejrzewają u siebie celiakię. Od tego, dlaczego tak wiele osób wciąż pozostaje niezdiagnozowanych, przez to, czym jest gluten i dlaczego ludzie chorują na celiakię, aż po cały szereg objawów i współwystępujących chorób. Co ciekawe - dość obszernie potraktowano tutaj te wszystkie schorzenia, które często pojawiają się u człowieka razem z celiakią, zajmują one ponad sto stron w książce! Dla mnie to duży plus, bo można dokształcić się trochę także w innych "dziedzinach". Z kolei na końcu publikacji znajduje się słowniczek pojęć, który pomoże zrozumieć wszystko, co jest związane z tą chorobą, nie tylko bezpośrednio. Cała książka liczy sobie niemal pięćset stron, więc już same gabaryty mówią co nieco o tym, że znajdziemy tutaj całą masę informacji.

 

Książek o celiakii znalazłam w sieci kilka, niemniej zdecydowałam się właśnie na tę z bardzo prostego względu - dość dobrze znam już wydawnictwo Vital, na bieżąco zapoznaję się z jego ofertą wydawniczą i bardzo rzadko zdarza się, bym nie była zadowolona z ich publikacji. Zwykle są one wydawane naprawdę porządnie pod względem merytorycznym, przejrzyście, jeśli chodzi o układ treści i łatwość poruszania się po wybranych tematach, do których chcemy wrócić, oraz przyjemnie dla oka - bez nadmiaru graficznych ozdobników, ale z uwzględnieniem tego, że przy tekście ciągłym oko się męczy. Tutaj jest podobnie - podrozdziały są krótkie, a tekst ubrany w różne wypunktowania i tym podobne.

 

Gwoli podsumowania - jeśli podejrzewacie u siebie celiakię, warto sięgnąć. Książka - żadna - nie zastąpi badań i konsultacji z lekarzem, niemniej będziecie wiedzieć, czy jest sens iść w tym kierunku w waszym przypadku.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto