Wilcze Gniazdo

Autor: Jacek Komuda

Okładka wydania

Wilcze Gniazdo


Dodatkowe informacje

 • Autor: Jacek Komuda
 • Gatunek: Powieść Historyczna
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 150x210 mm
 • ISBN: 9788379644209
 • Wydawca: Fabryka Słów
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Lublin
 • Ocena:

  5,5/6

  6/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Intrygująca, klimatyczna, wypełniona wielką przygodą, walką, ludzkimi namiętnościami i pięknem opisów dawnej przeszłości, powieść historyczna - oto i ona! Ona, czyli znana wielu czytelnikom książka Jacka Komudy pt. "Wilcze gniazdo", która to ukazała się właśnie w nowym i niezwykle efektownym wydaniu Wydawnictwa Fabryka Słów! Poznajemy zatem tę książkę, bądź też przypomnijmy sobie o jej wielkości w przypadku innych, jak i też odkryjmy emocje i wrażenie, jakie płyną z jej lektury!

 

Jako słowo się rzekło, akcja powieści przenosi nas sobą do odległej przeszłości naszego kraju, a dokładniej do XVII-wiecznego kraju na rubieżach Rzeczypospolitej Szlacheckiej - Ukrainę. Tam udaje się właśnie główny bohater opowieści - młody i zubożały szlachcic Gedeon Siemieński, który przybywa w te dzikie stepy w celu przejęcia spadku po zmarłym wuju, jakim to jest wieś z przyległymi ziemiami. Zanim jednak tam dotrze, przyjdzie przeżyć mu po drodze wiele niezwykłych przygód, wdać się w bitkę z kozackimi awanturkami, jak i też zakochać w pewnej niewieście. A po dotarciu do celu także nie będzie dane zaznać mu spokoju, gdyż jak się szybko okaże, nazwisko Siemieński nie cieszy się tu wielką sławą...

 

Jacek Komuda oferuje nam tą książką możliwość spotkania z klasyczną, awanturniczą powieścią historyczną, w której to nie ma miejsca na długie dysputy i nużące przemyślenia, gdyż każdą stronę wypełnia walka, przygoda i pędząca do przodu akcja. I tak oto znajdziemy tu wszystko to, co tego typu powieść zawierać powinna, a więc począwszy od intrygującego scenariusza wydarzeń, poprzez bardzo charakternych bohaterów, a skończywszy na wiernym oddaniu realiów tamtych czasów i szczypcie rubasznego humoru, jaki wypełnia strony tej pozycji. Całości pozytywnego efektu dopełnia zaś znakomity warsztat pisarski Jacka Komudy - by wspomnieć choćby o języku książki, który jest w pełni przystępny i zrozumiały, a przy tym oddaje sobą sposób mówienia, ducha i kulturę późnego średniowiecza.

 

Fabularna strona powieści przedstawia się bardzo efektownie, oferując nam w głównej mierze możliwość śledzenia losów głównego bohatera na ukraińskiej ziemi, by bliżej końca skupić się na szerszym oglądzie wydarzeń, czyli m.in. relacji z przebiegu wielkich bitew. Zanim jednak to nastąpi, mamy przyjemność uczestniczyć u boku Gedeona Siemieńskiego w jego wyprawie na wschód, która za sprawą mnogości bijatyk, pościgów, ucieczek i obron najeżdżanego grodu, nie pozwala nam się nudzić choćby przez najkrótszą chwilę. Nie zabraknie tu również polityki, nawiązań do ważnych wydarzeń historycznych oraz gorącego romansu, który rozpala sobą wyobraźnię czytelnika. Dzieje się tu wiele, często jednocześnie, zaś finał nie tylko nas sobą zaskakuje, ale też i pozostawia z niezwykłymi przemyśleniami...

 

Silną stroną książki jest z pewnością jej główny bohater - charakterny, zawadiacki, niezwykle odważny i chyba czasami nazbyt impulsywny Gedeon Siemieński, który mimo młodego wieku doskonale posługuje się szablą, jak i też bez trudu odnajduje w skomplikowanych realiach tej awanturniczej rzeczywistości. Ma on w sobie coś z sienkiewiczowskiego Kmicica, co czyni go niezwykle barwną, ale też i sympatyczną postacią, której to nie sposób tu nie polubić. To twardy facet, który bez kłopotu odnajduje się w każdej sytuacji, wychodzi cało z największych kłopotów, a przy tym potrafi też rozkochać w sobie niewieście serca! 

 

Znakomicie jawi się tu także obraz tego dawnego świata, który zachwyca nas zarówno na polu dbałości o historyczne fakty i szczegóły, jak i też urzeka samym sposobem ukazania piękna, natury i klimatu tej codzienności. Autor oddał tu w doskonały sposób mentalność ówczesnej szlachty, chłopców i żołnierzy, zauroczył nas opisami przepastnych ukraińskich stepów, jak i też wplótł w tę narrację opisy życia tych ludzi, którzy musieli zmagać się nie tylko z naturą, trudami utrzymania rodziny, ale także i jawną niesprawiedliwością. Pewnym jest to, że ta literacka podróż w czasie zabiera nas sobą do niezwykle interesujących miejsc, których poznawanie i podziwiane sprawia nam wielką frajdę, jak i też napawa poczuciem, że to jak najbardziej realistyczna wizja.

 

Lektura "Wilczego gniazda" niesie nam sobą wspaniałą rozrywkę, przednią zabawę, jak i też niezwykłe emocje, które na czas tego spotkania stają się w pewnym sensie także i częścią naszego życia. I chyba nie można byłoby oczekiwać od powieści historycznej czegoś więcej, aniżeli właśnie zafundował nam tutaj w swej książce Jacek Komuda. Otóż tytuł ten łączy w sobie czytelniczą przyjemność z piękną lekcją historii, której to nie sposób jest tutaj nie docenić. Z tego też względu gorąco zachęcam do sięgnięcia po to dzieło, życząc przy jego odkrywaniu tyle samo niezwykłych doznań i przeżyć, jakie to i ja miałam okazje uświadczyć podczas tej lektury. Polecam - naprawdę warto!

Chris

Jacka Komudę z pewnością nie trzeba przedstawiać szerszej publiczności związanej z powieściami historycznymi. Jeżeli jednak części odbiorców nie jest on znany to tym bardziej powinni sięgnąć po „Wilcze gniazdo”, które świetnie obrazuje zarówno jego styl jak i umiejscowienie głównych bohaterów w czasie i ówczesnych wydarzeniach. W tym momencie być może ta pozycja stanie się nieatrakcyjna dla części czytelników, ale zapewniam, że różnorodność wątków oraz uniwersalność nowej powieści Jacka Komudy jest w stanie trafić nawet do najbardziej wybrednych fanów literatury.

 

Gedeon Siemieński postanawia przejąć ziemie należące niegdyś do jego stryja- Janusza. W tym celu rusza na Ukrainę, a konkretnie rzecz biorąc Jedlinę, gdzie ma nadzieję zastać bogate ziemie, które przyniosą mu niebywały majątek. Jak to jednak bywa w takich przypadkach zastaje jedynie ruiny, pozostałości wioski, a na dodatek liczne grono wrogów, którzy nie tylko pamiętają twardą rękę zmarłego stryja, ale również zachowaną urazę przenoszą na młodszego członka rodziny. Sam główny bohater również nie należy do najspokojniejszych gdyż już na samym początku swojego pobytu na Ukrainie zaskarbia sobie nieprzychylność jednego z najpotężniejszych Kozaków z okolicy. W tak miłej atmosferze Gedeon postanawia odnowić ziemie i dwór zmarłego członka rodziny, nie wiedząc jednak, że jest to jedynie początek jego niezbyt przyjemnej przygody ze wschodnimi sąsiadami. Jacek Komuda w powieści „Wilcze gniazdo” kolejny raz potwierdza swój kunszt i ogromną wiedzę na temat ówczesnej szlachty.

 

Nie tylko świetnie zna ich realia, statut i zwyczaje, ale również potrafi ich myśli i zachowania bezpośrednio przelać na kartki papieru pobudzając wyobraźnię czytelnika. Język jakim posługują się główni bohaterzy z pewnością zasługuje na pełne uznanie i świetnie odwzorowuje ówczesną mowę, co może dla części czytelników okazać się pewnego rodzaju barierą. Zapewniam jednak, że każdy sięgający po tę książkę, pomimo początkowego zniechęcenia da się później całkowicie ponieść ówczesnej kulturze, zasadom, życiu codziennemu. Chociaż dla niektórych takowa forma przekazu może okazać się barierą, to zapewniam, że z biegiem czasu (wraz z ilością przeczytanych stron) każda kartka okaże się zbawienna, a nawet zachęcająca do przewrócenia na następną. Jacek Komuda potrafił w świetny sposób stworzyć nastrój oddający szesnastowieczne czasy, a jednocześnie stworzyć historię cały czas trzymającą w napięciu, nie pozwalając czytelnikowi nawet na chwilę odłożyć trzymaną książkę. Gedeon Siemieński jest również bohaterem którego ciężko zapomnieć, a jego charakter i nastawienie do życia staje się pewnego rodzaju wzorem, symbolem odwagi. Z jednej strony jest typowym polskim szlachcicem, który przekonany jest o swojej wielkości i niezłomności, z drugiej jednak strony jest skłonny do ustępstw, do pogodzenia się z wrogami, do wyjaśnienia zaprzeszłych kłótni. Stanowi powiew młodzieńczego wiatru, który łączy tradycje z nowoczesnością, który chce oddzielić przeszłość grubą kreską i samemu tworzyć historię bez wpływu przodków. Pomaga mu w tym niezłomna kompania, która swoimi fortelami dodatkowo zabarwia całą powieść. Oczywiście taka historia nie mogłaby się odbyć bez wątku miłosnego, a co więcej stanowi on główną oś przygód Gedeona. Jest to dla niego wyznacznik kolejnych działań jak również motywacja by walczyć o pokój i swe posiadłości. Warto sięgnąć po tę książkę gdyż po niezbyt zachęcającym początku, historia Siemińskiego staje się przygodą od której nie da rady się oderwać.

 

Jacek Komuda kolejny raz stworzył świetną powieść, która z pewnością trafi w gusta każdego z czytelników. Różnorodność wątków, akcja nieustannie trzymana w napięciu, perfekcyjne wręcz oddanie średniowiecznego ducha- to wszystko sprawia, że jest to obowiązkowa pozycja nie tylko wśród fanów tegoż autora, ale również idealny moment by to grono zdecydowanie rozszerzyć.

Koralina

Któż nie chciałby być szlachcicem. Jeździć na sejmiki, machać szablą kiedy zajdzie taka potrzeba. Być panem na włościach oraz sławnym zabijaką? Któż nie chciałby się cofnąć do czasu, kiedy to wszystko było na porządku dziennym i sprawdzić jak to jest być waszmością. Dzięki "Wilczemu gniazdu" jest to możliwe, a wszystko za sprawą sprawnego pióra autora.

 

Jacek Komuda jest znanym pisarzem polskiej fantastyki. Jego książki opowiadają o czasach szlacheckich, kiedy wysoko urodzonym można było wiele, a dodatkowo bez oporów korzystano z tych przywilejów. Dzięki czemu książki Jacka Komudy to niesamowicie barwne historie, które przedstawiają połączenie historii z ułańską fantazją.

 

"Wilcze gniazdo" opowiada o przygodach Gedeona Sienieńskiego, który wyrusza w podróż na zieloną Ukrainę, chcąc zająć ziemię zostawioną przez stryja. Jednak jak można się tego domyślać, przez swój temperament i szczęście, które w przypadku głównego bohatera lubi wystawiać go na próbę, droga do celu obfituje w wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji. Gedeon już na samym początku, wdaje się w konflikt z innym znaczącym szlachcicem, co skutkuje szeregiem problemów, ponieważ okazuje się, że jest to jego przyszły sąsiad, a to wszystko to dopiero początek tej historii...

 

"Wilcze gniazdo" to książka, która ma w sobie niesamowity urok. Autor doskonale znając szlacheckie lata, bardzo barwnie opisuje losy głównego bohatera. Już od pierwszych stron zagłębiamy się w XVII wieczną Polską. Jacek Komuda nie zapomina o żadnym detalu. Zaczynając od ubioru i broni kończąc na stosunkach między różnymi narodami. Czytając "Wilcze gniazdo" ma się wrażenie, że autor nie tyle opisuje wymyślone wydarzenia, co rzeczywiście w nich uczestniczył. Twórczość Jacka Komudy można porównać do filmu dokumentalnego. Autor tak doskonale, płynnie i spójnie przedstawia wydarzenia, które mogły być prawdziwe, że nasuwa się myśl, że on tylko sfabularyzował dzieje zawarte w jakiejś kronice. Dodatkowo charakter głównego bohatera, wpływa na autentyczność całości. Krnąbrny, dumny i uparty to określenia, które doskonale pasują do Gedeona Sienieńskiego. Szlachcic swoim zachowaniem, choćby robił to zupełnie nieumyślnie lub bezwiednie, sprawia, że jego życie nie jest łatwe, a szabla jest przedłużeniem jego ręki. Jednak dzięki temu akcja "Wilczego gniazda" toczy się bardzo szybko. Główny bohater, który co chwilę popada w jakieś tarapaty, musi być ciągle gotowy na niesprzyjające okoliczności. Sprawia to, że Gedeon Sienieński musi mieć pomysł na rozwiązanie problemu, chociaż nie zawsze jest to standardowe i logiczne wyjście z trudnej sytuacji. Uważam, że kolejne dzieło Jacka Komudy tylko potwierdza fakt, że jest znakomitym polskim twórcą fantastyki przy którym czytelnik nie może się nudzić.

 

"Wilcze gniazdo" to książka obok której nie można przejść obojętnie. Nie tylko wciąga, ale różnież pobudza szlacheckie zapędy. Historia o Gedeonie Sienieńskim to kwintesencja tego, co w polskości z XVII wieku najlepsze. Pełna wszystkich cech, które na pewno posiadał szanujący się szlachcic. Dlatego "Wilcze gniazdo" sprawia, że czytanie tego dzieła Jacka Komudy to czysta przyjemność i świetna zabawa. Jeśli ktokolwiek czuje, że czasy szlacheckie nie są mu obce, a staropolska dusza wyrywa się gdzieś, gdzie ostatnie zdanie zostawia się szablom, to ta książka jest zdecydowanie dla niego i rzecz jasna dla reszty waszmości.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!