Plastik Fantastik?

Autor: Eun Ju Kim

Okładka wydania

Plastik Fantastik?


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Opis Wydawcy

Czy potraficie wyobrazić sobie nasze życie bez plastiku? Ludzie na Ziemi zużywają go ponad 300 milionów ton rocznie i liczba ta stale rośnie!

 

Ale czy właściwie wiemy z czego powstaje plastik, kiedy go wynaleziono i dlaczego?

 

Czy jest szkodliwy, czy też pożyteczny?

 

W tej książce znajdziecie nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też porady, jak korzystać z plastiku rozsądnie i jak radzić sobie z nadmiarem plastikowych śmieci. Przekonacie się też, że trzeba codziennie troszczyć się o środowisko naturalne i naszą piękną Ziemię.

Aneta Grabowska

Kontrowersyjny tytuł książki to czasem już połowa sukcesu - przyciągnie wzrok, wzbudzi emocje, a gdy zajrzymy do środka, okazuje się, że otrzymujemy treść wręcz odwrotną do tej, którą sugeruje pierwszy rzut oka na okładkę. W przypadku tej publikacji dodatkową wskazówką jest znak zapytania, którym opatrzono tytuł. Bo że plastik wcale nie jest takie fantastyczny, wie w obecnych czasach coraz więcej ludzi. W naszym domu ograniczyliśmy do minimum plastikowe zabawki - stawiamy na nie jedynie wtedy, gdy córze wyjątkowo mocno na czymś zależy. Od jakiegoś czasu preferujemy drewno ze względu na jego walory estetyczne, trwałość, a gdy zabawka jest mądrze wybrana - także wartość edukacyjną. Na zakupy jeździmy wózkiem, pakując wszystko pod spód i unikając jednorazowych reklamówek. Może to niewiele, ale od takich drobnych rzeczy się zaczyna.

 

"Plastik fantastik?" to książka dość nietypowa. Bo skoro nie jest w niej o plastiku pozytywnie, to pierwsze, co przychodzi na myśl, to to, że będzie on demonizowany. Nic z tych rzeczy. Ta publikacja jest podzielona pod względem treści jakby na dwie części. W pierwszej jest pokazane, jak wiele rzeczy jest obecnie wykonanych z tego tworzywa oraz... jak bardzo potrafią one ułatwić życie. Bo tak jest, nie ukrywajmy. Dopiero druga część książki wskazuje na fakt, że tylko niewielka część plastikowych rzeczy trafia do recyclingu, nie wszystko się zresztą do niego nadaje. Poznajemy także tajniki samego procesu ponownego przetwarzania odpadów. Dowiadujemy się, jak wiele plastikowych odpadków trafia do środowiska i jak bardzo jest to szkodliwe dla naszej planety, a więc i dla nas samych. Ta dość ciekawa koncepcja książki kończy się także ciekawym przesłaniem - ograniczmy plastikowe rzeczy w naszym posiadaniu tylko do tych, które są nam naprawdę potrzebne. I to tak w moim odczuciu trafi do większej ilości czytelników niż idealistyczne hasło - plastik jest zły. W dzisiejszych czasach całkowita rezygnacja z tego tworzywa byłaby bardzo trudna i - nie ukrywajmy - kosztowna, ale już ograniczenie plastiku do minimum brzmi całkiem okej i jest bardziej prawdopodobne w realizacji, a o to przecież chodzi - o działanie, a nie górnolotne hasła.

 

Książka ma dość spory format i grubą oprawę. Treść jest wartościowa, przedstawia ona złożoność problemu i zachęca do działania. W dodatku końcówka pozostawia nas z pytaniem, co my możemy zrobić, aby ograniczyć używanie plastiku w codziennym życiu. Z kolei to, co do mnie nie przemawia, to ilustracje. Zupełnie nie moja kreska, nie taka, jaką lubię, ale wiem, że znajdą się zwolennicy takiego typu obrazu - prostego, czasem geometrycznego. Zresztą, ilustracje w tej książce nie są najważniejsze, tutaj treść pełni zdecydowanie najistotniejszą rolę. I tego się trzymam.

 

Myślę, że to książka przeznaczona dla nieco starszych pociech - z przedszkolakiem można już przeczytać, ale maluszek raczej średnio będzie zainteresowany. Dla starszego dziecka też z powodzeniem się nada.

 

Gwoli podsumowania - "Plastik fantastik?" to książka o dość oryginalnym układzie treści, nie demonizująca plastiku, bo autor wskazuje także zalety tego tworzywa, ale także ujawniająca jego szkodliwy wpływ na środowisko, wyjaśniająca bardzo istotne w obecnych czasach zjawisko, które często młodzi ludzie znają jedynie hasłowo - recycling. Warto sięgnąć, a później przenieść choć część refleksji na własną codzienność.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!