Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Architektura Racjonalnej Europy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Architektura Racjonalnej Europy | Autor: Łukasz Wojciechowski

Wybierz opinię:

Lukardis

Podejrzewam, że niewielu spośród nieinteresujących się architekturą ludzi jest w stanie spojrzeć na stare blokowiska, Gdański falowiec czy inne budynki pragmatycznie unikające przesytu formy i dostrzec w nich ideę modernistyczną, a już tym bardziej docenić ich ówczesną nowatorskość i wielkość. Raczej inne style przyjęło się powszechnie uznawać za „wielką” architekturę, tymczasem Łukasz Wojciechowski w eseju „Architektura racjonalnej Europy” stara się spojrzeć na te budynki przede wszystkim jak na świadectwo pewnej epoki, przemian społecznych i ludzkiej myśli.

 

Na pierwszy plan wysuwa się jednak nie idea autora, a niedostatki jego warsztatu w roli eseisty. „Architektura racjonalnej Europy” skomponowana jest na myśl kompletnego przewodnika po modernizmie, obejmując po kolei wszystkie dziedziny architektury użytkowej, a także przedstawiając przekształcenia i ostateczny zanik samej idei. Niemniej jednak, połączenie tego typu budowy utworu z formą eseju nie jest zbyt udane – brakuje tak miejsca na dogłębne stadium, jak i pewnej spójności pozwalającej na zobaczenie szerszej perspektywy, czy zwrócenie uwagi na powiązania.

 

Ponadto, sposób w jaki Łukasz Wojciechowski podchodzi do opisu modernizmu jako epoki sprawia, że ciężko jest zauważyć zarówno jej niuanse, jak i podbudowę ideologiczną. Poświęca co prawda odrobinę miejsca na przyjrzenie się sylwetkom modernistów, a także myśli stojącej za poszczególnymi dziełami, jednak znacznie więcej czasu „traci” na opisywanie po kolei najważniejszych budynków danej funkcji; w rezultacie ciężko spostrzec cokolwiek poza czysto architektoniczną warstwą modernizmu, a sam esej traci na płynności czytania.

 

Trzeba jednak oddać autorowi honor, że swoimi opisami potrafi pokazać, o co chodzi w tym stylu. W teoretycznie mało imponujących bryłach dostrzega zamysł architektoniczny, przygląda się również mniej udanym budynkom, ogólnie rzecz biorąc – poprzez swoje słowa daje zestaw narzędzi, który w przyszłości może pomóc w dostrzeżeniu i zrozumieniu wartości modernizmu. Ponadto, trzeba przyznać, że chociaż nie udało się autorowi ukazać przemian architektonicznych na tle idei danej epoki, ze zdecydowanie większym sukcesem ukazuje początki modernizmu, ściśle powiązane ze zmianami w społeczeństwie, oddając koloryt tamtych czasów. Podkreślanie tempa transformacji, zdjęcia, wykorzystane fragmenty tekstów piosenek – to wszystko sprawia, że modernizm ożywa przed oczyma.

 

Głównym problemem „Architektury racjonalnej Europy” jest to, że ciężko stwierdzić, dla kogo to książka. Laikom co prawda przybliży tę architekturę, ale jednocześnie to tekst niewystarczająco przemyślany i szeroki pod względem kontekstowym, aby pozwolił solidnie zapoznać się z modernizmem. Z kolei osoby już zaznajomione z architekturą zapewne odnajdą parę ciekawych smaczków w analizach poszczególnych budynków, lecz esej w żaden sposób raczej nie poszerzy ich rozumienia.

 

Mimo tego, osobie postanawiającej się zapoznać z „architerkturą racjonalnej Europy” tekst przedstawi kilka swoich zalet, a jedną z nich jest dość przyjemny styl Wojciechowskiego, który potrafi zwięźle dotrzeć do istoty rzeczy (tym bardziej szkoda, że kompozycyjnie niedomaga) oraz wykorzystanie tekstów z epoki (artykuły, literatura, fragmenty esejów architektonicznych), nawet jeśli w sposób wręcz proszący się o rozbudowanie. Najprościej rzecz ujmując, „Architektura racjonalnej Europy” nie jest złym esejem, a ambicje tego tekstu są godne podziwu, niemniej jednak niedomaga w zbyt wielu aspektach, aby można było mówić o solidnym przewodniku po modernizmie. To pozycja całkiem wartościowa, której czytanie sprawia przyjemność, lecz na rynku można znaleźć inne pozycje o zbliżonej tematyce, lecz bardziej wartościowe.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial