Okładka wydania

Orzełek W Koronie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Orzełek W Koronie | Autor: Andrzej Żak

Wybierz opinię:

Aneta Grabowska

Lubię książki o tematyce patriotycznej, nie tylko te skierowane do dorosłego czytelnika, także publikacje dla dzieci. I chociaż moja dwuletnia córa jest na takie lektury jeszcze zdecydowanie za mała, to z przyjemnością sięgam po takie książki, dokonując później selekcji - jedne, te, które mocniej przypadną do gustu, zachowujemy na bliżej nieokreślone kiedyś, gdy córa podrośnie, a te, które nie zachwycą, oddajemy do biblioteki, być może skradną serce kogoś innego. Z przyjemnością sięgnęłam zatem po książkę "Orzełek w koronie" autorstwa Andrzeja Żaka, którego twórczość znam już z książek o Natce i Koko.

 

Tym razem autor wziął na warsztat czasy walki o niepodległość Polski, a jednym z głównych bohaterów uczynił Józefa Piłsudskiego. Podoba mi się sam pomysł na przedstawienie wydarzeń z przeszłości - dwójka rodzeństwa, będąc u dziadków, znajduje na strychu stary, podniszczony zeszyt, najwyraźniej cudem ocalały od ognia, oraz jakieś odznaczenia. Babcia wyjaśnia wnukom, że to pamiętnik ich pradziadka, który wspólnie z przyjaciółmi pomagał walczyć o odzyskanie niepodległości naszego kraju. Odznaczenia okazują się być krzyżem walecznych oraz virtuti militari. Po odnalezieniu tych skarbów rodzina postanawia pokazać je światu w opowieściach w audycji radiowej, zatytułowanej "Nieśmiertelni". Dzieci zastanawiają się, dlaczego akurat taka nazwa, skoro tamtych ludzi już nie ma na świecie. W końcu dochodzą do wniosku, że nie ma ich, ale została pamięć po nich i ich bohaterskich czynach. Pamięć, którą należy pielęgnować i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Sam dziennik zawiera zapis wydarzeń, w których uczestniczyli młodzi ludzie, często jeszcze dzieci. Podobnie było z bohaterami tej książki - oni także starali się pomóc Polsce, rozbrajając nieprzyjaciela z broni i amunicji. Podobała mi się scena, w której jeden z rozbrajanych Niemców chciał oddać młodym ludziom także teczkę z pieniędzmi, ale nie przyjęli jej, argumentując, że nie są rabusiami i zabierając jedynie broń. To pokazuje, że ówczesna młodzież kierowała się prawdziwymi ideałami, a nie chęcią wykorzystania okazji i łatwego zarobku. Ratowanie ludzi, gdy kule przelatywały tuż nad głowami, poświęcenie, ale też przyjaźń - to była codzienność tamtejszych dzieci, które zamiast uczyć się w szkołach, latały po ulicach Warszawy, walcząc tak, jak potrafili. Ale nie zabrakło tu także miejsca na wątek miłości - tej pierwszej, niespodziewanej i trudnej, bo też w trudnych czasach przyszło jej trwać. Całość fabuły wywiera na czytelniku pozytywne wrażenie, bo choć sam pomysł na akcję nie jest jakiś bardzo oryginalny, to jednak "ugryziony" sensownie, w taki sposób, że historia ciekawi czytelnika, który chce poznać ją do samego końca.

 

Warto dodać, że mimo iż jest to lektura dla starszych dzieci - ponad sto stron tekstu - to pokuszono się tutaj o ilustracje, a te zawsze uważam za dużą wartość dodaną książki, także - a może zwłaszcza - w książkach dla nieco starszych dzieci. W takich publikacjach ilustracje nie zawsze się pojawiają, nie mówiąc już o tych w kolorze - tutaj mamy to wszystko. Może nie są one duże, może nie jest to kreska, która należy do moich ulubionych, niemniej doceniam fakt, że się pojawiły i dobrze korespondują z tekstem.
Książka warta polecenia, jeśli chcemy starszym dzieciom przybliżyć temat walki o niepodległość Polski.

Mamaczyta

Sugerując się tylko tytułem i okładką stawiałabym raczej na to, że to historia związana z Powstaniem Warszawskim. Jest to jednak opowieść o powrocie Piłsudskiego do kraju i o Warszawie świętującej niepodległość.

 

Książka zaczyna się bardzo współcześnie, Tomek i Aga spędzają weekend u Babci w Warszawie. W starej kamienicy strych to kopalnia skarbów. Dzieci pomagając babci rozwieszać pranie zauważają za belkami stropu jakieś zawiniątko. Kobieta nie jest tym zainteresowana, wie że strych sprzątano dokładnie już wiele razy. Zdeterminowane dzieci postanawiają jednak to sprawdzić, ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich członków rodziny odnajdują nadpalony pamiętnik i dwa ordery.  Notes należał do pradziadka Tomka i Agi i był datowany na 1918 rok.

 

Pamiętnik przekazano do radia, a tam podczas specjalnej audycji został odczytany. Gimnazjalista Tomasz w swych wspomnieniach opisał pierwsze dni po zakończeniu wojny - odbieranie broni stacjonującym w Warszawie Niemcom, ostatnie strzelaniny, opatrywanie rannych, harcerskie zbiórki. Akcja jest dynamiczna, wydarzenia szybko następują po sobie. To czego świadkiem jest chłopiec przeplatane jest z fragmentami dotyczącymi Marszałka Piłsudskiego. Komendant wraca do kraju, osiada w Belwederze, wita się z Kasztanką - postać przedstawiona jest w sposób bardzo dla dzieci przyjazny, opisuje jego zasługi (w ogólny sposób) i kreuje go jako dobrego dziadka na koniu i z szablą u boku.

 

Ta książka ukazuje jak wieli wpływ ma polityka i zdarzenia na forum międzynarodowym na dzieci, młodzież i całe rodziny. Strach matki, nadzieja ojca na lepsze jutro, spontaniczne zachowania dzieci - autor ukazał wszystkie te emocje trafiając w ten sposób do młodego czytelnika. Książkę proponuję dla dzieci w wieku 9+ bo jednak wymaga ona przynajmniej delikatnego rozeznania w historii. Język jest przystępny, bohaterowie sympatyczni więc lektura może być niebanalną przygodą dla ciekawych przeszłości swojego kraju dzieci.

 

Czcionka jest odpowiedniej wielkości co również wpływa na dzieci zachęcająco. Tekst przeplatany jest ilustracjami, które wspomagają  wyobraźnię. Jako mama (pasjonatka historii) polecam, temat został ujęty w bardzo fajny sposób, droga do wolności nie była łatwa, tym którzy ją wywalczyli należy się szacunek i pamięć tutaj określana jako nieśmiertelność.

 

Dzieci nie żyją w historycznej bańce uważam że powinny mieć świadomość że to iż teraz możemy żyć w wolnym kraju jest wynikiem wielu poświęceń i okrutnej wojny - dlatego bardzo się cieszę że takie publikacje powstają. Książkę polecam dla dzieci w wieku 9 + młodsze mogą mieć nieco problemu ze zrozumieniem wszystkich wydarzeń opisanych w książce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto