Bliźnięta - Pierwszy Rok Życia, Czyli Bobolotem Do Nieba I Z Powrotem

Autor: Joanna Maciejewska

Okładka wydania

Bliźnięta - Pierwszy Rok Życia, Czyli Bobolotem Do Nieba I Z Powrotem


Dodatkowe informacje

 • Autor: Joanna Maciejewska
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 206
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x210 mm
 • ISBN: 9788380955561
 • Wydawca: Impuls
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Pani M

"Bobolotem do nieba i z powrotem to historia jednego roku z życia naszej rodziny. Przełomowego roku. Najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i wyczerpującego, a jednocześnie najpiękniejszego – tego, w którym przyszli na świat nasi synkowie.

 

Jeśli również spodziewacie się bliźniąt, to, po pierwsze, moje gratulacje! Po drugie: polecam tę książkę, gdyż nie mam wątpliwości, że okaże się dla Was wartościową lekturą.

 

Dowiecie się z niej rzeczy, których nie uczą w szkołach rodzenia, przeczytacie rady, których nie udzielą Wam rodzice „pojedynczych” dzieci, zapoznacie się z wykorzystanymi przez nas metodami postępowania, ocenicie, czy warto je zastosować, czy też zdecydujecie się zrobić zupełnie odwrotnie!"

 

Zawsze powtarzałam, że chcę mieć bliźniaki. Płeć jest dla mnie nieważna. Ludzie pukali się w głowę i pytali, czy wiem, na co się piszę. Odpowiadałam, że nie wiem, ale się dowiem. Poza tym, gdyby się okazało, że jestem w bliźniaczej ciąży, to co? Miałabym jedno z dzieci na Allegro wystawić, bo z dwójką będzie mi za ciężko? Po lekturze tej książki wiem, że wszystko da się przeżyć. Owszem, koszty są podwójne, zamiast jednego głodnego/zmęczonego/płaczącego dziecka jest dwójka, ale to nie jest tragedia.

 

Autorka książki, mama Beniamina i Samuela, opowiada o tym, jak zmieniło się ich życie od momentu, gdy dowiedziała się, że jest w bliźniaczej ciąży. Mówi, jak przebiegała, jak wyglądał poród oraz pierwsze chwile chłopców na świecie. Nie była to sielanka, ale trzeba było wziąć na klatę to, co dał los i się z tym zmierzyć. Nie było wyjścia.

 

Czy można wyjechać gdziekolwiek, mając tak małe dzieci? Jak wyglądają święta, wyjścia do lekarza czy spotkania z bliskimi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce.

 

To luźne opowieści mamy, która chciała podzielić się swoimi przeżyciami z pierwszego roku życia swoich dzieci. Nie jest to trzymająca się sztywnych ram powieść. Są tu pewne językowe wpadki, ale wiecie co - zupełnie mi to nie przeszkadza. Dostałam napisaną przez życie historię i w nosie miałam to, czy gdzieś są wyrażenia, których być tu nie powinno. I tak, pisze to osoba, która z wykształcenia i zawodu jest korektorem. Tyle że w tym przypadku takie wygładzenie tekstu odebrałoby mu jego naturalność. Miałabym wrażenie, że coś tu jest nie tak. W takim wydaniu publikacja jak najbardziej do mnie przemówiła.
W środku znajdziecie także zdjęcia chłopców i ich rodziców, które pokazują, jak bardzo zmienili się na przestrzeni opisywanego przez mamę (i czasem też tatę) roku. Nigdy nie przestanę się zachwycać tym, jak szybko dzieciaki "dorastają" - wyrastają z ciuszków, uczą się nowych rzeczy.

 

Myślę, że po tę książkę spokojnie mogą sięgnąć rodzice, którzy spodziewają się bliźniąt. Oczywiście żadnej sytuacji nie można porównać 1:1, ale będą mogli przekonać się, co mniej więcej będzie ich czekać, gdy dzieci pojawią się już na świecie.

 

Obawiałam się nieco tego, że to będzie słodka, ociekająca lukrem historia mamy zakochanej w swoich dzieciach, którą porzucę po przeczytaniu paru stron. Nic bardziej mylnego. Historia Joanny, Jakuba, Samuela i Beniamina pokazuje, jak wiele powinno się w Polsce zmienić, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie związane z porodem. Ta książka uświadamia parę kwestii. Jeśli szukacie "krótkiej instrukcji obsługi bliźniaków", to myślę, że znajdziecie tutaj coś dla siebie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!