Okładka wydania

Mędrcy Do Dzieci

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Sophie Boizard
 • Tytuł Oryginału: Les Grands sages parlent aux petits sages
 • Gatunek: Dziecięce I Młodzieżowe
 • Język Oryginału: Francuski
 • Przekład: Tymek Skowroński
 • Liczba Stron: 120
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 130x180 mm
 • ISBN: 9788365650269
 • Wydawca: Muchomor
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Mędrcy Do Dzieci | Autor: Sophie Boizard

Wybierz opinię:

Tam, Gdzie Matka Mówi Dobranoc

Myśleć jak prawdziwy mędrzec

Czy filozofia jest potrzebna w życiu człowieka??? Jeśli ma ona uczyć samodzielnego myślenia to uważam, że jak najbardziej! Umiłowanie mądrości można rozumieć na wiele sposobów. Jednak jeśli tę miłość do mądrości pielęgnuje się u dziecka już od najmłodszych lat, wtedy pytania pojawiają się w jego życiu spontanicznie. A kiedy pojawiają się pytania, dziecko będzie szukać również odpowiedzi! Każda zachęta związana z próbą tłumaczenia świata i praw w nim rządzących przyniesie efekty w postaci uruchomienia myślenia! Młody człowiek, który stara się korzystać  (czasem może jeszcze nieświadomie) z narzędzi jakie otrzymuje przy okazji filozoficznych dyskusji, dużo łatwiej poradzi sobie w dorosłym życiu.

 

"Mędrcy do dzieci"

Aby jednak posiąść tę umiejętność w podejmowaniu mądrych decyzji, trzeba pewne tematy oswoić. Ważne jest jednak, aby w ogóle je poruszać i poszukiwać odpowiedzi na nurtujące pytania. Pojawiają się one często, jak wiadomo, bardzo naturalnie już u najmłodszych a przyczynkiem do nich jest ZDZIWIENIE. By łatwiej wprowadzić młodego człowieka w świat myśli warto oprzeć się na dostępnej na rynku wydawniczym literaturze.

 

"Mędrcy do dzieci" autorstwa Sophie Boizard z ilustracjami Agnieszki Malmon, to oryginalna propozycja od Wydawnictwa Muchomor. Do tej pory Wydawnictwo zaproponowało już serię zatytułowaną "Bajki filozoficzne", w której ukazało się już 7 pozycji. Tym razem przyszedł czas na tytuł "Mędrcy do dzieci". Trzonem książki są ważne cytaty, które wypowiedziane zostały przez różnych, bardziej czy mniej, znanych myślicieli, na przestrzeni wieków! Nie jest to jednak tylko książka z sentencjami i cytatami, ponieważ tym, co sprawia, że dla wielu może okazać się wyjątkową propozycją, jest samo opracowanie cytatów! Każda bowiem myśl mędrca, która znalazła się w publikacji, zostaje omówiona za pomocą scenki rodzajowej. Dzięki niej młody odbiorca będzie mógł nie tylko zrozumieć ale również przemyśleć  istotne kwestie!

 

Ważne kwestie

Sentencje myślicieli zebrane zostały tu w sposób bardzo przemyślany, tak aby prezentowały pewne ważne pojęcia z zakresu filozofii, etyki czy też dotyczyły ważnych w życiu każdego człowieka kwestii. Mowa więc jest tu o: Przyjaźni i braterstwie, Życiu w pokoju, Poznawaniu siebie i świata, Cnocie i szczęściu oraz Przyrodzie. Tak też nazwane zostały rozdziały, w których znalazło się po kilka (a razem 40)  myśli mędrców. Ich autorami są m.in. Seneka Młodszy, Homer, Marcel Proust, Dalajlama, Jezus czy Michel de Montaigne. Tym jednak co wyróżnia tę propozycję od innych tego typu publikacji, jest właśnie odniesienie się autorki do wspomnianych myśli mędrców. Zostały one bowiem tak omówione, aby młody człowiek mógł w pełni je przemyśleć i zgłębić. Nie daje ona prostych rozwiązań, ale właśnie zachęca do głębszej refleksji, co we współczesnym świecie, w którym króluje głównie obraz, jest niezwykle istotne.

 

Być szczęśliwym

Książka może zostać wykorzystana nie tylko przez młodego czytelnika, ale także przez nauczycieli zarówno filozofii, etyki czy innych przedmiotów w szkole. Może zainspirować, podpowiedzieć, zachęcić do poprowadzenia pewnych zajęć, które będą podejmować ważne tematy, być może w sposób nieco odmienny niż dotychczas. Jako że publikacja skierowana jest do młodego czytelnika (według mnie wiek 10 lat +), to również i wymaga od niego chęci do podejmowania poważniejszych tematów!

 

Nie jest bowiem łatwa w odbiorze, jest zdecydowanie wymagająca! Warto jednak myśleć samodzielnie, szukać odpowiedzi i wciąż zadawać pytania zwłaszcza, że świadomość zarówno siebie jak i świata potrzebna jest w życiu każdego, by być szczęśliwym!


Polecam

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Literanka

Popularna definicja filozofii określa tę dziedzinę jako umiłowanie mądrości, a więc naukę zajmującą się rozważaniami na temat najbardziej podstawowych zagadnień, takich jak człowieczeństwo, boskość, szczęście, pokój, które mają doprowadzić do całościowego zrozumienia świata i roli człowieka w nim. Już od czasów starożytnych możemy wymienić wielu wybitnych myślicieli, którzy analizowali, jak należy żyć, czym się kierować, jaka jest natura człowieka, boga, jak należy postrzegać porządek świata. Czy w ogóle możemy mówić o jakimkolwiek porządku. Są to niezwykle ważne, trudne pytania i wydaje się, że stawianie ich dzieciom pod rozwagę nie może się udać. Jak się jednak okazuje Sophie Boizard w swoim zbiorze „Mędrcy do dzieci” zdołała przedstawić główne myśli największych filozofów wszechczasów w taki sposób, że z pewnością trafią i będą zrozumiałe dla przeciętnych dziesięciolatków, do których kierowana jest książka.

 

Książka została podzielona na pięć części, a każda z nich dotyczy różnych dziedzin życia społecznego: przyjaźni, międzynarodowego pokoju, poznawania siebie i świata, cnoty i szczęścia oraz przyrody. Na rozważania o tych dziedzinach składają się krótkie, jednostronicowe opowiadania, bardziej scenki bliskie każdemu dziecku, dotyczące codziennego życia, zwykłych sytuacji, w której można się znaleźć każdego dnia. Ich celem jest jednak przybliżenie najważniejszych słów wybitnych filozofów i mędrców i ukazanie, że nie są one oderwane od rzeczywistości lub aktualne tylko w danej chwili, a maja bardziej ogólny wydźwięk i można się nimi kierować w każdej sytuacji.

 

Dzięki temu młodzi czytelnicy mogą się dowiedzieć, że mimo iż różnimy się od siebie pochodzeniem, kolorem skóry, wyznawaną religią czy pozycja społeczną to w gruncie rzeczy jesteśmy tacy sami. Każde dziecko jest dzieckiem i chce być szczęśliwe, bawić się i być kochanym, każda matka jest matką i troszczy się o swoje dzieci, każdy wierzący chce wyznawać swoją wiarę i żyć zgodnie z jej zasadami. Tylko spotkania z innymi ludźmi definiują nas i jesteśmy zobowiązani do pomocy wszystkim potrzebującym. Po drugie, pokój na świecie jest największą wartością, dzięki której możemy się realizować na każdym polu. Brak agresji i wrogości byłby niekwestionowaną wartością dla każdego człowieka, a jego podłożem jest nasz osobisty stosunek do innych, taki niepozorny szacunek w naszym otoczeniu jest w stanie stworzyć ogólnoświatową przyjaźń.

 

Filozofowie na przestrzeni wieków uznali, że człowiek poznaje siebie nie poprzez medytację, ale działanie, ludźmi dopiero się stajemy w toku życia, zdobywając doświadczenie i mądrość, którą będziemy mogli przekazywać swoim następcom. Potrzebujemy do szczęścia uczciwości, moralności, dokonań. Musimy też dbać o daną nam przyrodę, bo może ona zaspokoić nasze potrzeby, ale nie chciwość. Trzeba podchodzić odpowiedzialnie do eksploatacji darów natury, aby okazać szacunek tym, którzy będą mieszkać na Ziemi po nas.

 

Te oraz mnóstwo innych zagadnień filozoficznych zostało przedstawionych w krótkich scenkach z życia młodych nastolatków, na przykład Kacpra, który po dłuższej nieobecności w szkole ma wiele zaległości, a dyrektor szkoły porównuje jego życie do lasu, po którym chłopiec spaceruje, wybierając różne ścieżki. Można wybrać łatwą ścieżkę i iść po niej pewnie lub trudną, ale się na niej potykać. Trzeba się tylko zastanowić, która z tych ścieżek jest dobra. To jeden z przykładów, w jaki sposób prowadzone są rozważania o problemach filozoficznych w książce „Mędrcy do dzieci”. Historyjki te są zwyczajne, przystępne, a jednak dotykają bardzo poważnych dziedzin i nie brak im tego refleksyjnego klimatu, jaki towarzyszy wszelkim tak ogólnym pytaniom. Stanowią dobry materiał do przemyśleń, budowania własnego systemu wartości, na których następnie będzie się opierało nasze życie. To ogromnie istotna lektura dla młodzieży i życzyłabym sobie, aby każde dziecko miało okazję i chęć się z nią zapoznać. Zdecydowanie warto.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto