Okładka wydania

Tappi I Kocyk Mocyk

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tappi I Kocyk Mocyk | Autor: Marcin Mortka

Wybierz opinię:

Sylfana

Marcin Mortka kolejny raz pokazuje, że jest genialnym twórcą literatury dziecięcej. Dzięki współpracy z Martą Kurczewską, ilustratorką, tworzy malutkie, piękne dzieło, które bawi, uczy, pokazuje, jak skonstruowany jest świat uczuć i emocji. Wiem, że ta książka jest świetna, bo zaczerpnęłam opinii najbardziej wiarygodnego recenzenta, mojego czteroletniego syna, który przygodami Tappiego jest zafascynowany i do granic możliwości zaciekawiony. Autor wspomnianej książki tworzy baśniową historię różnych nietypowych bohaterów, z których najbardziej charakterystyczny wydaje się być właśnie Tappi, wiking o niezwykle dobrym i uczciwym sercu. Tym razem dowiadujemy się, że główny bohater poszukuje właściciela czarodziejskiego kocyka, a w tym samym czasie inne postaci pragną przejąć wspomniany kocyk, aby wykorzystywać go w swoich prywatnych celach. Finał historii jest szczęśliwy i satysfakcjonujący, zarówno dla bohaterów, jak i małych czytelników lub słuchaczy, którym nie schodzi uśmiech z buzi.

 

Wydaje mi się, że cykl opowieści o Tappim przeznaczony jest dla dzieci 3 – 5 letnich, ze względu na prostą, łagodną fabułę oraz małą ilość tekstu. Dziecko nie jest w stanie się zmęczyć opowieścią, jest zaangażowane w opowiadane przygody, często dopytuje, prosi o powtórzenie jakiejś partii tekstu. Co do języka, jest on dostosowany do przysposobionego słownika maluchów we wspomnianym wieku, może także ta pozycja służyć jako pomoc dydaktyczna przy nauce czytania oraz pisania.

 

Oprócz tego niezmiernie urzeka szata graficzna. Stworzone przez Martę Kurczewską ilustracje są po prostu urocze, przepiękne, oddające klimat Szepczącego Lasu. Bardzo podoba mi się ta kompatybilność treści z obrazem – widoczna jest ona między innymi w sposobie przedstawienia zbliżającej się, chłodnej jesieni. Wspomniana ilustratorka tak wdzięcznie oddała klimat „prawdziwiej polskiej jesieni”, nie szczędziła barw złota, żółci i brązu, pięknie odwzorowała cykl życia przyrody. Narysowane postaci są za to rozkoszne, jednym słowem urocze, choć kreacje negatywne odwzorowane są wizualnie na podstawie swojego charakteru. Dziecko przyglądając się grafikom jest w stanie zobaczyć, jakie emocje targają bohaterami, jakie uczucia im towarzyszą. Ten zabieg wydaje mi się bardzo trafny, jeżeli chodzi o literaturę dziecięcą. Dziecko, obserwując zmieniające się graficzne pejzaże, jest w stanie dogłębnie zrozumieć tekst.

 

Cykl ultra krótkich powieści o Tappim jest po prostu zjawiskowy, zarówno wizualnie, jak i fabularnie. Widać, że Marcin Mortka ma dar przekazywania emocji, doskonale rozumie psychikę dziecka, wie, że młody człowiek powinien w trakcie czytania chłonąć treści każdym dostępnym zmysłem. Dzięki dbałości o szczegóły, książka ta jest nie tylko przyjemnością czytelniczą, ale także osobliwą ozdobą w pokoju dziecięcym.

 

Dosyć ciekawym zabiegiem jest również nadawanie bohaterom imion obrazujących ich wewnętrzne usposobienie oraz wygląd. Mamy między innymi Renifera Chichotka, Jesienny Wicher, Małą Myszkę. Może jest to odrobinę tendencyjne i oczywiste, ale dzięki temu młody człowiek uczy cię dopasowywania określeń do odpowiednich osób i przedmiotów. Dlatego też cały cykl historii o Tappim nie jest jednie rozrywką, ale także podmiotem edukacyjnym, mogącym tłumaczyć skomplikowany świat i zachowania ludzkie. Dlatego też, jestem przekonana, że Marcin Mortka jest intuicyjnym terapeutą dziecięcym, człowiekiem, który potrafi wniknąć w umysł dziecka i jego wewnętrzne potrzeby rozwojowe oraz poznawcze. Czego praktycznie można chcieć więcej od powieści dziecięcej? Wydaje mi się, że bardziej doskonałego przykładu nie będziemy mogli znaleźć na polskim rynku wydawniczym. Jak się okazuje, polscy twórcy potrafią stanąć na wysokości zadania.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial