Jano I Wito W Domu

Autor: Wiola Wołoszyn

Okładka wydania

Jano I Wito W Domu


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Aneta Grabowska

Kiedy moja córa była trochę młodsza, usłyszałyśmy o serii o Jano i Wito. A że były to same pochlebne opinie, uwzględniające także - a dla nas przede wszystkim - elementy sensoryczne w publikacjach, z dużą dozą ciekawości kupiłyśmy część o wycieczce z babcią do lasu w poszukiwaniu grzybów. Mnie się nawet podobało, córce - jeszcze bardziej. Super, że pojawiły się wyrazy dźwiękonaśladowcze, jakie wydają zwierzęta - to zawsze będzie dla malucha ciekawe. Chropowate w dotyku grzyby także mi się podobały - ten element był absolutnym hitem u mojego dziecka - ale nie pogardziłabym ich większą ilością. Sensoryka to w naszych domowych zabawach bardzo istotna i eksploatowana na różne sposoby dziedzina, więc i takie książki cieszą się u nas dużym zainteresowaniem. Liczyłam na to, że kolejna część przygód tego sympatycznego rodzeństwa i ich bliskich będzie równie ciekawa, może nawet bardziej. Po skończonej lekturze mam jednak mieszane uczucia. No ale po kolei.

 

"Jano i Wito w domu" - ten tytuł zapowiadał się ciekawie, bo dom i jego "zawartość" w postaci przeróżnych sprzętów wydających przeróżne odgłosy to najbliższe otoczenie dziecka. Można zatem po czytaniu łatwo wszystko odnieść do rzeczywistości, prezentując realne odgłosy sprzętów, o których się czytało. Super, prawda? Bardzo mi się ten pomysł podobał, a i dobór odgłosów jest reprezentatywny. Pod tym względem jest naprawdę okej i nie mogę się do niczego przyczepić. Ciekawym pomysłem jest także to, że to mama jest w ich domu złotą rączką, narzędzia nosi na pasku przy biodrach, a i wiertarkę potrafi obsłużyć. To tata jest tym, który pracuje poza domem. Mama z kolei między gotowaniem, wierceniem czy sprzątaniem znajduje także czas na zabawę z Janem i Witem. Tak więc sam pomysł na opowiedzianą historię bardzo przypadł mi do gustu.

 

Jest jednak coś, co w moim odczuciu można było zrobić lepiej. W przypadku tej części są to elementy sensoryczne, które ograniczają się do tego, że klucze są pokryte srebrną, połyskującą folią. Bo to właśnie kluczy szukają bracia, chcąc otworzyć drzwi moknącemu w deszczu tacie - swoją drogą zwykle drzwi zamyka się kluczem od zewnątrz, a środku jest zamek, ale nie czepiam się, może po prostu w ich domu jest inaczej. W części o lesie były sensoryczne elementy dotykowe, a same grzyby były dość duże. A klucze? Cóż, może i mamy tu do czynienia ze stymulacją zmysłu wzroku, może dotyku także, bo folia jest zapewne śliska, ale niestety klucze to tak mały przedmiot, że trudno to stwierdzić z całkowitą pewnością. No i pojawiają się w książce rzadko. Nie zdradzę wam, gdzie się znajdą, ale tajemnicą nie jest, że to w końcu się stanie.

 

Podsumowując - historia sama w sobie jest przyjemna, ciekawa, sprzęty do dźwiękonaśladownictwa reprezentatywne i atrakcyjne dla malucha. Fajny jest też podział ról i pracy w domu, ciekawość świata i otoczenia, jaką wykazują się Jano i Wito. Najsłabszym elementem tej części serii jest według mnie sensoryka, która powinna być punktem mocnym, bo to właśnie te detale odróżniają tę serię od innych stawiających na naśladowanie dźwięków. Fakt, że moja Zosia jest już większa i czytamy już dłuższe lektury, niemniej lubi czasem wracać do książek, które uwielbiała, gdy była młodsza. Do części o lesie także, tutaj to zainteresowanie jest mniejsze, więc chyba podziela moje zdanie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!