Kuferek Adama Mickiewicza

Autor: Jarosław Mikołajewski

Okładka wydania

Kuferek Adama Mickiewicza


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Nvilia

Adama Mickiewicza nie trzeba przedstawiać nikomu. Jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów. Właśnie - “jest”, a nie “był”, co dobitnie podkreśla Jarosław Mikołajewski, autor książki “Kuferek Adama Mickiewicza”. Swoją twórczością wspomniany wieszcz narodowy zapewnił sobie nieśmiertelność niekoniecznie w sensie dosłownym, ale tym metaforycznym – zostanie zapamiętany na wieki w pamięci Polaków oraz na kartach historii. Czy jednak na pewno znają go wszyscy? Książka Mikołajewskiego, skierowana raczej do młodszej młodzieży, w sposób przystępny i prosty przybliża sylwetkę poety tym, którzy nie mieli z nim jeszcze styczności.

 

Zacznijmy jednak od początku. Książeczka – wyraz ten adekwatnie oddaje rzeczywistość pięćdziesięciostronicowej lektury – nie próbuje przytłoczyć czytelnika informacjami czy też wbić mu ich do głowy. Autor zwyczajnie snuje opowieść biograficzną, w której porusza najważniejsze kwestie z życiorysu Mickiewicza, nie zagłębiając się jednak zbytnio w szczegóły. Poza prezentowaniem faktów zwraca on również uwagę na to, jak inni postrzegali poetę. Dodatkowo urozmaica opowieść cytatami z największych dzieł wieszcza; we fragmentach występuje tu m.in. „Pan Tadeusz”, „Świteź” oraz wiersz „Romantyczność”. Przed czytelnikiem zostanie odkryta również tajemnica, kiedy pozna odpowiedź na pytanie „co poeta ukrywał w swoim kuferku?”. Książeczkę zwieńcza kalendarium, w którym Mikołajewski wypunktował najważniejsze daty z życia Mickiewicza, co pozwala łatwo odnaleźć interesujące nas informacje ułożone w kolejności chronologicznej. Oprawa graficzna „Kuferka Adama Mickiewicza” nie przytłacza treści, jest wręcz przeciwnie, ilustracje podkreślają swobodny, lekki charakter opowieści – są proste, zachowane w odcieniach szarości, czerni i bieli, współgrają z tekstem i zdecydowanie mają pozytywny wpływ na dziecięcą wyobraźnię.

 

Biografii znanych (i mniej znanych) artystów powstało już wiele, ale z pewnym przekonaniem mogę stwierdzić, że ta należy do najlepszych w swojej kategorii, biorąc pod uwagę jej docelowych odbiorców. Choć wyraźnie podkreśliłam, że lekturę polecam raczej młodszym czytelnikom, muszę też wspomnieć, że niejeden licealista może poszerzyć swoją wiedzę właśnie dzięki tej książce. Jarosław Mikołajewski podejmuje skuteczne próby, mające na celu skłonienie do bliższego zapoznania się z poezją Adama Mickiewicza oraz samodzielnego osądu na temat jego utworów. Autor mówi o poecie: „Wiecie, dlaczego kocham go tak bardzo? Bo co dzień rozumiem go trochę albo całkiem inaczej”.

 

Czytanie książki bardziej przypomina rozmowę ze znajomym, który opowiada o swojej pasji, niż publikację, jakby nie było, biograficzną. Dzięki temu postać tak odległa oraz, wydawać się mogło, nieosiągalna, jak sam Adam Mickiewicz, staje się znacznie bliższa, nabiera zwyczajnych, współczesnych cech i prezentuje się w naszych oczach jak zupełnie zwykły, a jednocześnie całkowicie nadzwyczajny człowiek.

 

Luźny styl, jakim posługuje się Mikołajewski, jest zdecydowanie przystępny dla dzieci, ma dobry wpływ na odbiór treści i potęguje pozytywne wrażenie, które wywarła na mnie lektura „Kuferka Adama Mickiewicza”. Choć książka nie została stworzona dla dorosłych czytelników, jej język absolutnie nie jest infantylny. Wiedza, którą mimochodem przyswoimy, z powodzeniem może być wykorzystana nie tylko w szkole i na pewno poszerzy spojrzenie, jakim spoglądamy na dawne dzieje naszego dziedzictwa kulturowego.

 

Przeczytanie książki „Kuferek Adama Mickiewicza” zajmuje jedynie trzydzieści minut, podczas których poznajemy życiorys jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej poezji i kultury. Ta lektura gwarantuje nie tylko poszerzenie wiedzy czy utrwalenie wizerunku Mickiewicza, ale również przyjemnie spędzony czas. Uważam, że jest to największa zaleta książki Mikołajewskiego, ponieważ - mimochodem - uczy, bawiąc, oraz bawi, ucząc.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!