Okładka wydania

Magiczna Harfa: Legandy Irlandzkie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Magiczna Harfa: Legandy Irlandzkie | Autor: Jakub KrajewskiAlicja Kocurek

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Można by rzec, że o legendach Irlandii krąży niemało legend, ale tak naprawdę mało kto ma sprecyzowaną wiedzę na ich temat. Coś tam chyba było o krasnoludkach, a może skrzatach, jakaś zielona koniczyna i druidzi. Teraz nie trzeba już martwić się o niedosyt wiadomości, tylko sięgnąć po „Magiczną harfę. Legendy irlandzkie” Jakuba Krajewskiego. To niesamowita pozycja, w której autor na nowo odkrywa magiczny świat legend, czyniąc je przystępnymi dla uszu współczesnego czytelnika.

 

Naprawdę niewiarygodne jest, jak bogatą historię mają irlandzkie legendy. Co ciekawe, wiele z nich nadal żywo funkcjonuje w tradycji i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Publikacja wydana przez Wydawnictwo OVO jest efektem ciężkiej pracy autora, który celem przygotowania książki, poszukiwał zarówno informacji na temat powstania legend, jak zapoznał się z dziesiątkami ich wersji. Opowieści stworzone przez Jakuba Krajewskiego są napisane w przystępny i ciekawy sposób. Nie są to rozbudowane treści, raczej interesująca esencja, dzięki której czytelnik nie zdąży się znudzić. Mają idealną długość na chociażby wieczorne czytanie przed snem. Autorowi udało się osiągnąć ciekawy efekt: w prostych słowach przekazuje sedno podań, jednocześnie dając czytelnikowi wrażenie przebywania w klimacie czegoś bardzo, bardzo starego.

 

Zbiór zawiera kilkanaście legend o różnej tematyce. Jedne bawią, drugie uczą, kolejne wzruszają. Jakub Krajewski wraz z Alicją Kocurek, która zadbała o szatę graficzną książki, wprowadzają czytelnika w magiczny świat, w którym wszystko jest możliwe. Znajdzie się w nim liczne stwory, nieziemskie istoty i przedmioty o cudownych właściwościach m.in. magiczną harfę, leprikony strzegące garnców złota, olbrzymy i (najbardziej chyba znane) skrzaty. Jest tu nawet legenda o świętym Patryku i jego burzliwych losach, kiedy to próbował nawracać pogan na nową wiarę. W opowieściach mamy do czynienia z dziwnymi, niepojętymi wręcz, prastarymi tradycjami i zasadami, których bohaterowie usilnie przestrzegają by nie naruszyć trwającego od wieków porządku rzeczy. Opisywane postacie stają się przykładem odwagi, męstwa, sprytu, niezrównanej siły i wielkiej mądrości, często służąc dzisiejszym odbiorcom nieukrywanym przykładem. Pojawiają się i czarne charaktery, świadczące o tym, co prowadzi do zguby. Chciwe, zazdrosne lub używające magii w niewłaściwy sposób. Wiele z nich dostaje cenną nauczkę, którą można odczytywać jak wyraźną przestrogę. Wszystko jest wielkie, potężne, nieśmiertelne i zapierające dech w piersiach, jak chociażby krajobrazy Irlandii i kraina wiecznej młodości. W legendach można dostrzec liczne nawiązania do tradycji i kultury. Mamy tu dociekania dotyczące m.in. tego, skąd wzięła się harfa w godle Irlandii oraz święto Świętego Patryka. Mówi się o tym, że każda legenda ma w sobie okruchy prawdy. Książka „Magiczna harfa. Legendy irlandzkie” doskonale to hasło potwierdza. Pewne rzeczy są dziś takie, a nie inne ze względu na przypuszczalne wydarzenia sprzed wielu, wielu lat. Któż nie chciałby, żeby te snute historie nie okazały się prawdziwe? Po lekturze na pewno pojawi się sporo refleksji, przemyśleń i ciekawych wniosków do odkrycia.

 

Książka została ciekawie zaprojektowana i wypełniona stylizowanymi ilustracjami. To naprawdę piękne i z dbałością wykonane wydanie. Grafika utrzymana w baśniowym klimacie przywodzi na myśl obrazy z dawnych zbiorów legend baśni m.in. baśni braci Grimm. Wspaniałym pomysłem jest zastosowanie ozdobnego wzornictwa liter rozpoczynających poszczególne rozdziały, co nadaje książce stylowy, odrobinę średniowieczny wygląd. Doskonała lektura dla wszystkich, którzy lubią odkrywać niezwykły świat przeszłości i tajemniczych legend.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial