Okładka wydania

Dary Bogów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dary Bogów | Autor: Witold Jabłoński

Wybierz opinię:

Pani M

"Posłuchajcie opowieści starego bajarza… Czternastu opowieści o pradawnych czasach, gdy światy bogów i ludzi stanowiły jedność. Kiedy bogowie ciskali pioruny, rusałki tańczyły w księżycowym blasku, a krwiożercze zmory i wilkołaki pustoszyły ludzkie siedliska. Żaden śmiertelnik nie mógł być świadkiem tych zdarzeń. Nieśmiertelni przekazali opowieści o tych dniach najstarszym ludziom, a dziadowie i ojcowie swoim synom i wnukom. Powtarzane z ust do ust, z pokolenia na pokolenie, przetrwały do dziś.

 

Wybierzcie się z nami na błogie łąki Wyraju oraz na jałowe pustkowia groźnej Krainy Zmarłych, by poznawać ich odwieczne tajemnice. Otwórzcie serca, odkryjcie własne korzenie, wsłuchajcie się w głosy przodków".

 

Jaką wiedzę wynosimy ze szkoły na temat mitologii słowiańskiej? Niewielką, jeśli nie żadną. Nikt nie zwraca uwagi na to, byśmy znali naszą mitologię. Grecka, rzymska i egipska są ważne. Cały świat ją zna. A co z nami? 

 

Dawno, dawno temu Mieszko I przyjął chrzest. Od tego czasu dawne wierzenia przestały mieć jakiekolwiek znaczenie. Nie wolno było wierzyć w innych bogów. Puf - wszystko to, w co wierzyli Słowianie, przestało istnieć. Zapomnieliśmy o naszej mitologii. Witold Jabłoński tłumaczy, jak do tego doszło. Tłumaczy, dlaczego pomija się mitologię słowiańską.

 

Moja wiedza o tej mitologii ograniczała się do tego, że obiły mi się o uszy imiona: Perun, Światowid i Swarożyc. I w sumie tyle. Mniej więcej kojarzyłam, czym się zajmowali - zwłaszcza Perun i Światowid. Miałam jeszcze jakieś mętne pojęcie o rusałkach. Studiowałam co prawda filologię polską, ale nie powiem, żebym z niej wyniosła jakąś szerszą wiedzę na temat mitologii słowiańskiej. Postanowiłam nadrobić zaległości, bo nie wypada, żebym nie znała wiary moich wiele razy praprzodków, skoro całkiem nieźle orientuję się w mitologii greckiej i egipskiej.

 

Książkę czyta się jednym tchem. To 14 opowieści, które pokazują nam między innymi to, w jaki sposób doszło do stworzenia świata. Znalazły się tutaj opowieści o postaciach, które możecie kojarzyć z różnych dzieł kultury. Może nie do końca takie wersje, ale coś pewnie będziecie kojarzyć. Podejrzewam, że sam sposób prowadzenia opowieści też nie będzie Wam całkiem nieznany.

 

Autor tworzył te opowieści, opierając się na źródłach, ale także dodając coś od siebie. Nie martwcie się, w trakcie czytania będziecie wiedzieć, gdzie zaczyna, a gdzie kończy się fantazja Witolda Jabłońskiego.

 

Całość uzupełniają genialne ilustracje. Dopowiadają to, czego słowa nie są w stanie opisać (choć autor ze słowem pisanym radzi sobie bardzo dobrze), sprawiają, że opisywane postacie nabierają kształtu. Każdy z rysunków ma w sobie coś niezwykłego. Są w stanie wzbudzić niepokój, ale są przede wszystkim dopracowane w każdym, najmniejszym nawet szczególe.

 

Całość wywarła na mnie ogromne wrażenie. Cały zespół, który pracował nad wydaniem tej książki, dołożył wszelkich starań, by ta pozycja była wartościowa. Zarówno jej treść, jak i szata graficzna są dopracowane. Mogę polecić tę książkę z całego serca. Jeśli szukacie kopalni wiedzy na temat naszych rodzinnych mitów, bardzo dobrze trafiliście. Byłabym za tym, żeby fragmenty tej książki były czytane w szkole na lekcjach historii albo języka polskiego. To kawał dobrej lektury. Gawędy, które powinni znać wszyscy. Skoro orientujemy się w tym, który bóg co robił na Olimpie, dobrze byłoby, gdybyśmy wiedzieli, jakim zasobem bogów kiedyś dysponowaliśmy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto