Akcja "Wisła" Kres Krwawych Walk Z OUN-UPA

Autor: Marek A. Koprowski

Okładka wydania

Akcja "Wisła" Kres Krwawych Walk Z OUN-UPA


Dodatkowe informacje

 • Autor: Marek A. Koprowski
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 558
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 170x235 mm
 • ISBN: 9788366217447
 • Wydawca: Replika
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Zakrzewo
 • Ocena:

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Jarosław Drożdżewski

Akcja „Wisła” to jeden z najbardziej kontrowersyjnych momentów w historii Polski. Do dziś trwają spory o to, czy była to niezbędna i pozbawiona znamion zemsty akcja mająca na celu likwidację zbrodniczej organizacji, jaką bez wątpienia było UPA, czy może ludobójstwo. Dziś, gdy tak wielu obywateli Ukrainy przybywa do Polski i gdy coraz chętniej eksponowana jest „upowska” symbolika, problem ten po raz kolejny nabiera ogromnego znaczenia.

 

Celem tego tekstu nie jest oczywiście ocena samej akcji ani przybliżanie jej wydarzeń, bo czytelnik sięgający po recenzowaną pozycję zapewne ma tego świadomość. Chciałbym jedynie polecić osobom, które zainteresowane są tematem zbrodni na Wołyniu (która była jednym z najważniejszych powodów nie tylko „Wisły”, ale też niechęci czy mówiąc wprost nienawiści, którą Polacy pałali do Ukraińców) komiks autorstwa łodzianina Zygmunta Similaka i scenarzysty Roberta Zaręby – Smert Lachom – który ukazał się kilka lat temu na rynku. Okrutne i niemalże dokumentalne wydawnictwo z ponad setką przypisów, nakreśli to, z czym Polacy musieli się mierzyć.

 

Wracając jednak do meritum – „Akcja Wisła. Ostateczna rozprawa z Oun-Upa” Marka Koprowskiego to opasła, licząca ponad 500 stron, publikacja opisująca tę kartę polskiej historii. Nie jest to zresztą jedyna książka tego autora o tej tematyce, gdyż ma on na swoim koncie również publikację o zbrodni wołyńskiej. Koprowski jest historykiem, który dość często w swoich publikacjach odnosi się do historii Polaków zamieszkujących wschodnie strony.

 

W „Akcji Wisła” podjął się on wyjaśnienia, wytłumaczenia i ukazania, że była ona niezbędna do tego, aby pokonać UPA i, że w żadnym wypadku nie może być ona traktowana jak ludobójstwo, gdyż Polacy – w przeciwieństwie do Ukraińców – posługiwali się zupełnie innymi narzędziami, nie byli tak brutalni, a ich zadaniem nie była fizyczna eliminacja Ukraińców, a jedynie ich przesiedlenie. W podzielonej na pięć części publikacji przedstawia on wydarzenia związane z samą akcją, ukazuje, jak wyglądało przesiedlenie, ale też wraca do jej genezy, do zbrodni na Wołyniu. Koprowski bardzo często podpiera się cytatami samych zainteresowanych, czyli członków band UPA, czy też zeznaniami polskich żołnierzy i partyzantów. Książka obfituje więc w relacje bezpośrednich świadków ówczesnych wydarzeń, co z pewnością jest jej cenną zaletą. Warte podkreślenia jest jednak również to, że mimo faktu, iż autor umiejscawia opisywane zdarzenia w kontekście panującej wówczas sytuacji politycznej w kraju, to w żaden sposób jej nie ocenia, nie staje ani po stronie komunistycznego reżimu, ani walczącymi z nich partyzantów. Oczywiście da się odczuć, po której stronie barykady stoi, natomiast nie jest to w żaden sposób publikacja propagandowa. Tego typu odczucie można jedynie mieć, jeśli chodzi o sam główny wątek. Czytając tę publikację, nie jest trudno odnieść wrażenie, że Koprowski stara się na siłę przekonać wszystkich, że Polacy są niewinni. I w sumie jest to założenie słuszne, natomiast część czytelników może odnieść wrażenie, że jest to czynione nieco nachalnie.

 

Docenić natomiast należy ogromną pracę, jaką włożył autor w przygotowanie tej książki. Jej bogatą zawartość i ogromną wartość merytoryczną. Mimo dość naukowego języka, który z beletrystyką ma niewiele wspólnego, to publikacja ta jest łatwo przyswajalna. Wykorzystanie dużej dozy cytatów to jedno, ale to, że Koprowski potrafi oddać atmosferę panującą w Polsce i potrafi argumentować swoje opinie to drugie. To, co natomiast najbardziej kłuje w oczy i niekiedy przeszkadza to fakt, że autor tej książki wielokrotnie się… powtarza. Cytaty, wątki, opisy zdarzeń – nazbyt często zdarza się, że praktycznie te same stwierdzenia znajdziemy w bardzo różnych miejscach tej publikacji, co sprawia wrażenie, że książka nie do końca była przemyślana i panuje w niej pewien chaos. Tych powtórzeń naprawdę można było uniknąć. Minus też za korektę tej publikacji, gdyż błędów i literówek znajdziemy w niej naprawdę sporo i choć nie mają one wpływu na samą lekturę książki, to jednak w tego typu publikacji nie powinny się raczej znaleźć.

 

Poza tymi dwoma elementami naprawdę jest to wartościowa i ważna na rynku pozycja. Czytelnik po jej lekturze pozna nie tylko przyczyny i przebieg samej akcji, ale też odnajdzie odpowiedzi na takie pytania, jak podejście ludności cywilnej do akcji, dowie się, jak wyglądały warunki w obozach przesiedleńczych i dlaczego nie ma pozwolenia na ich porównywanie z obozami prowadzonymi przez nazistów bądź komunistów, ale tez pozna uzasadnienia sądowe wyroków skazanych upowców. To, co mnie osobiście też zachwyciło to fakt, że Koprowski dość dogłębnie przedstawił same bojówki ukraińskie i oddał głos jej przedstawicielom. Często są to z ich strony propagandowe i kłamliwe brednie, ale zarówno autor, jak i czytelnik w łatwy sposób odfiltruje te kwestie, zostawiając to, co najważniejsze. W mojej opinii jest to publikacja warta poznania i te ponad 500 stron da czytelnikowi dogłębne spojrzenie na zakończenie konfliktu polsko-ukraińskiego.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!