Okładka wydania

Schizofreniczny Obraz Świata

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Schizofreniczny Obraz Świata | Autor: Maksymilian Wójtowicz

Wybierz opinię:

Ruda Recenzuje

“Schizofreniczny obraz świata” to książeczka niewielka rozmiarowo. Nieduża, niedługa, niedroga. Nie można jednak jej lekceważyć, skrywa bowiem niezwykłą zawartość. Jej autor, Maksymilian Wójtowicz, postanowił podzielić się z czytelnikami szczegółami dotyczącymi towarzyszącej mu choroby. Opowiedzieć o życiu, jakiego nie mogą i nie chcą zrozumieć ludzie, którzy nigdy z podobną dolegliwością nie musieli się mierzyć.

 

Każdy rozdział książki wydaje się uświadamiać nas, że nie powinniśmy oceniać, jeśli nie znamy, nie rozumiemy, nie mieliśmy okazji się przekonać. Warto natomiast spróbować postawić się na miejscu osoby chorującej, nieco ją poznać, a ta publikacja ma nam w tym pomóc. Wójtowicz dzieli się z nami obrazem jego świata, sposobem, w jaki go odbiera i postrzega. Otwierając się przedstawia własną perspektywę.
Nie da się ukryć, że to publikacja bardzo osobista i nie każdy na miejscu Wojtowicza gotów byłby się takimi refleksjami podzielić. Gotowość do spisania własnych przemyśleń wiąże się jednak z pewnym wyzwaniem. Śmiało można powiedzieć, że autor oferuje nam coś od siebie i oczekuje od nas czegoś w zamian. Czego? Nieco uwagi, trochę czasu, odrobiny zaangażowania i chęci, by na chwilę postawić się na jego miejscu.

 

„Schizofreniczny obraz świata” to lektura uświadamiająca, skłaniająca do refleksji, dająca do myślenia, trochę motywująca, a trochę będąca przewodnikiem. I w tym miejscu znowu chętnie podkreślę, że to niewielka książeczka, zaledwie 60 stron, a można doszukać się w niej naprawdę wiele. Wszystko jest kwestią naszych chęci. Podobnie, jak to bywa w przypadku poznawania drugiego człowieka.

 

Mamy skłonność do oceny. Pozwalamy sobie na kategoryzowanie. Widzimy to, co chcemy widzieć. Nie zastanawiamy się nad dobrem innych (lub robimy to zbyt rzadko). Postępujemy pochopnie. Nie myślimy, zanim coś powiemy. Dopóki jednak problem ten nie dotknie nas samych, nie wiemy, czym jest wykluczenie i wyobcowanie. Nie mamy pojęcia, jak wiele to kosztuje, jak porusza i jak boli. Nie ma gorszych ludzi. Są tylko inni. Ale oni także zasługują na szansę, prawda?

 

Warto też mieć na uwadze, że schizofrenia bardzo różni się od innych psychicznych dolegliwości. Często odsuwa się ją na boczny tor, marginalizuje jej znaczenie i lekceważy pacjenta. Ta choroba wywołuje szereg negatywnych emocji w dużej mierze spowodowanej niezrozumieniem czy fałszywym osądem. Kolejny raz pojawia się problem ludzkiej nieświadomości i ignorancji. A czy to nie jest temat, który warto nieco poznać i trochę zgłębić? Żeby ułatwić życie- i sobie i innym.

 

Książka nie jest na tyle długa, by mogła dostarczyć odpowiedzi na wszystkie pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Niemniej pozwala pewne rzeczy zrozumieć, rzuca światło na konkretne zagadnienia. Stanowi po części wstęp do tematu, umożliwiając czytelnikowi przyswojenie podstaw, co ważne- są to przecież informacje płynące od strony osoby chorej.

 

Nie da się ukryć, że nie jest to łatwa pozycja. Z jednej strony temat jest nieprzyjemny sam w sobie. Z drugiej zaś, lekturę utrudnia język, jakim została ona spisana. Trochę w niej chaosu, rozbiegania, niezrozumienia, zagmatwania.

 

Niemniej warto na tę książeczkę zwrócić uwagę. Nie wymaga od nas wielogodzinnej lektury, a pozwala dowiedzieć się czegoś nowego. Należy także docenić dobre chęci autora, fakt, że podzielił się z nami własnymi doświadczeniami i otworzył dla nas serce. To zawsze robi duże wrażenie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto