Bez Przesady

Autor: Urszula Trzeciak

Okładka wydania

Bez Przesady


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Są w biblioteczkach przeróżne zbiory wierszy dla dzieci. Jedne bawią do łez, inne odświeżają popularną od lat klasykę, jeszcze inne skłaniają małego czytelnika do refleksji lub ćwiczeń umysłu. Wiersze Urszuli Trzeciak zawarte w książce „Bez przesady” prezentują się na tym tle bardzo wyjątkowo. Autorka pokazuje życie rodzinne, dziecięce sny i marzenia, małe i wielkie rzeczy oraz to, co sprawia, że bycie dzieckiem jest takie, a nie inne. Jeśli ktoś szuka utworów o pozytywnym przekazie, rozbudzających dziecięcą wyobraźnię, to wiersze z „Bez przesady” nadają się do tego doskonale.

 

W zbiorze wydanym przez wydawnictwo Polinejka znalazło się ponad dwadzieścia utworów. Daleko im do prostych rymowanek o zwierzątkach, literkach lub zabawkach, jakimi nasycony jest współczesny rynek wydawniczy. Tu mamy do czynienia z utworami refleksyjnymi, metaforycznymi, o pogłębionej treści. Ukazują one rodziców i dzieci ( i jak sugeruje wydawca, oni są właśnie odbiorcami tej książki) w ich codzienności, ale ta codzienność wcale nie jest szara i nudna, ale wypełniona po brzegi dziecięcą fantazją. Czytając, ma się wrażenie, że płynie się po jakimś sennym, bajkowym morzu. Tam, na pograniczu jawy i snu stać się może dosłownie wszystko. Fantazja wypełniająca dziecięcą głowę nie ma żadnych granic. To ona zamienia wannę w morze, a kąpiel w prawdziwy sztorm oraz nadaje magiczne właściwości poduszkom. Tu wszystko jest zwyczajnie niezwyczajne.

 

Autorka raz rozśmiesza, drugi raz wyzwala marzenia, inspiruje i zachęca do zmiany perspektywy patrzenia na świat, żeby za chwilę oddawać się wraz z czytelnikami swobodnemu gdybaniu. Co by było, gdyby rodzicom zabrakło kawy? Czy można mieć swój własny język? Jakie są sposoby na nieproszone sny? Są tu utwory o nudzie, oczekiwaniu na rodzeństwo, przedmiotach codziennego użytku, przyzwyczajeniach do używanych rzeczy, zabawach w dziecięcym pokoju i relacjach międzyludzkich. Ta różnorodność dotyczy także świata emocji. W utworach pojawiają się i dziecięce radości, i rozterki, chwilowe zachcianki i marzenia, a nawet specyficzny dla młodego wieku nieuzasadniony upór. Nie zabrakło również zwierząt, bez których nie może się obejść chyba żaden tytuł z dziecięcej biblioteczki.

 

To, co warte podkreślenia, to, że ze wszystkich wierszy bije ciepło rodzinnego domu, spokój i jakaś nieopisana harmonia. Książka „Bez przesady” jest nośnikiem wielu pozytywnych wartości. Wspólne zabawy z rodzeństwem, silne więzi między dziećmi i rodzicami, spędzanie wolnego czasu z najbliższymi, wspólne posiłki. Nie ma ani komputera, ani telewizora, które po cichu zjadają rodzinom cenny czas. Zamiast zachwycania się techniką, można pomarzyć, potańczyć, upiec coś, pozwiedzać nieznane miejsca lub zamienić się w postacie rodem z baśni. Godna podziwu i naśladowania alternatywa dla wszechobecnych gier i telefonów. Większość utworów posiada rymy, jednak często niestandardowe, nieregularne, co wymaga skupienia podczas samodzielnej lektury i głośnego czytania. Długość utworów do wyboru: od krótkich, składających się z kilku wersów, po dłuższe poematy. Zachwycające i jednocześnie ujmujące jest samo wykonanie książki. Niestandardowy format, twarda oprawa, szyte strony, przyjemny w dotyku papier i, co najważniejsze, wprost bajeczna, poruszająca grafika. Ilustracje w wykonaniu Anny Greloff mocno działają na wyobraźnię. To niezwykle udany debiut. Bez tak wspaniale stworzonych obrazów, doskonale dopasowanych do treści i cudownie bajkowych, odbiór wierszy nie był by tak niezapomniany. Jest tu namalowany świat pełen tajemnic, sekretów i magicznych miejsc. Przygaszone, spokojne barwy sprawiają, że oglądanie wycisza i relaksuje- idealna lektura do czytania przed snem. Ze względu na poruszaną tematykę oraz sposób wypowiedzi głównymi odbiorcami książki będą raczej starsze dzieci, na pograniczu przedszkola i szkoły podstawowej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!