Chłopiec, Dziewczynka I Mur

Autor: Ulf StarkAnna Höglund

Okładka wydania

Chłopiec, Dziewczynka I Mur


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Z podróży można przywieźć kruche muszelki, kolorowe pocztówki, album pełen zdjęć, opaleniznę albo niezapomniane wrażenia. Ale nie tylko. Jak się okazuje, daleka wyprawa może stać się również inspiracją do napisania opowieści dla dzieci, jak miało to miejsce w przypadku dwójki szwedzkich twórców: Ulfa Starka i Anny Höglund. Tak powstała książka „Chłopiec, dziewczynka i mur” opowiadająca o pewnym wspaniałym rodzeństwie, które chociaż nie ma bajkowego życia, znajduje w swoich sercach miejsce na niezwykłe marzenia. Jest to historia o niezrozumiałych zakazach, nie tylko fizycznej niepełnosprawności, wielkiej miłości, niewielkich potrzebach, pięknych talentach i poezji, która potrafi natchnąć do niesamowitych rzeczy.

 

Adham i jego niepełnosprawna siostra Sulafa żyją za przeszkodą nie do przebycia- wielkim i potwornie przygnębiającym murem, który oddziela ich od miejsca, w którym kiedyś byli szczęśliwi. Towarzyszy im pies o imieniu Kysz, który też został wygnany. Wszyscy muszą odnaleźć się w trudnej sytuacji i z daleka od domu. Prostota ilustracji doskonale pokazuje świat bohaterów. Ubóstwo, szarość, smutek. Delikatna kreska i przygaszone barwy. Adham i Sulafa żyją z dnia na dzień, bawią się, śpią, jedzą, rozmawiają, ale nie ma w nich ani odrobiny radości. Czy można w ogóle śmiać się, kiedy jest tak źle? Jak przedostać się na drugą stronę muru, by spełnić życzenie siostry- myśli Adham. Kiedy jeden plan legnie w gruzach, chłopak udaje się w śmiertelnie niebezpieczną podróż. Towarzyszy mu myśl o delikatnej i wrażliwej Sulafie. Dzięki niej znajduje w sobie niezmierzoną siłę i odwagę.

 

Książka „Chłopiec, dziewczynka i mur” pokazuje małemu czytelnikowi, że nie wszystkie dzieci na świecie mogą żyć w pokoju, nie każdy może mieszkać tam, gdzie jest jego rodzinny dom i korzystać z dobrodziejstw natury czy dziedzictwa pradziadków. Czasem historia toczy się tak, że wygania cię poza miejsce urodzenia, ucinając korzenie i jednocześnie podcinając skrzydła. Konflikty dorosłych zawsze dotkają dzieci, zsyłają cierpienie na niewinnych ludzi, są pełne absurdów, pozbawione sprawiedliwości i nacechowane okrucieństwem. Tak jest i w tej historii. Mur stworzony w celu oddzielenia strefy izraelskiej od palestyńskiej, który miał służyć celom ochronnym, stał się powodem do ogólnoświatowej dyskusji na tematy polityczne, społeczne, kulturowe i religijne. Jego budowa zamiast pomóc, podzieliła ludzi na lepszych i gorszych. Historia Adhama i Sulafy nie jest łatwa. Wyciska łzy, zarówno te ze smutku nad niedolą rodzeństwa, jak i łzy wzruszenia z powodu bohaterskiego zachowania Adhama. Czytelnik zostaje wprowadzony do świata dwójki młodych bohaterów, których łączy niezwykła więź. Posiadają też oni wyjątkowe talenty. Sulafa potrafi rozumieć wiersze, a Adham jest najlepszym bratem. Jak każde dzieci, niezależnie od tego, w jakim mieszkają kraju, jaka panuje aktualnie sytuacja polityczna, ekonomiczna i rodzinna, mają marzenia. Dlatego oboje zaczynają treningi, które mają pozwolić im je spełnić.

 

Ulf Stark i Anna Höglund sięgają po metaforę jako niebanalny środek wyrazu. W tej opowieści każda rzecz ma znaczenie: pies, pomarańcza, mur, poezja, a nawet lustro dziadka. Wszystko jest smakiem lub wspomnieniem, odzwierciedleniem pragnienia lub przeszkodą. Zdania, chociaż mamy do czynienia z prozą, często układają się w czystą poezję. Większość z przepięknych wersów to dzieło książkowej Sulafy. Ona wymyśla też wiersz, który podsumowuje całą historię. Chociaż to niezwykle smutna opowieść, niesie w sobie ogromną dawkę nadziei. Czy kiedykolwiek coś się zmieni? Czy jest coś, co zburzy tę betonową ścianę?

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!