Okładka wydania

Scenariusz Chaosu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Piotr Langenfeld
 • Gatunek: Sensacja
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 356
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 142x217 mm
 • ISBN: 9788365904423
 • Wydawca: Warbook
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Ustroń
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Scenariusz Chaosu | Autor: Piotr Langenfeld

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Temat światowego terroryzmu zszedł w ostatnim czasie z czołówek gazet i telewizyjnych programów informacyjnych, ustępując miejsca wielkiej, światowej polityce i coraz częstym kataklizmom klimatycznym. Nie oznacza to bynajmniej, że zagrożenie to znikło z naszego życia, a raczej jedynie przycichło na pewien czas, by zapewne  - prędzej lub później, ponownie uderzyć w któreś z europejskich miast. A o tym, jak realny, przerażający i bliski także nam może być taki bieg wydarzeń, opowiada w fascynujący sposób najnowsza powieść Piotra Lagenfelda pt. "Scenariusz chaosu", która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Warbook!

 

Głównym bohaterem tej opowieści jest znany doskonale z książki "Widowisko" policyjny oficer - Adam Thomal. Po jednej ze spektakularnych akcji na terenie kraju i podjętych ryzykownych działaniach, zostaje wysłany on na przymusowy urlop. Urlop, która za sprawą pewnej czarującej kobiety, decyduje się spędzić on w jednym z egipskich kurortów. Decydując się na ten wyjazd Thomal nie podejrzewa nawet, że już na pokładzie samolotu rozpocznie się największy koszmar jego życia, gdy oto wraz z kilkudziesięcioma innymi pasażerami, stanie się on zakładnikiem islamskich terrorystów... Ich los będzie zależał od sprawnego działania polskich służb i rządu, współpracy z sojusznikami, sprawności działania polskiego wojska, jak i też... od samego Adama Thomali...

 

Piotr Lagendfeld - ceniony i popularny autor powieści wojennych, powraca tą książką do sensacyjno-przygodowej odsłony swojej twórczości, którą zapoczątkował przed dwoma laty wspominaną już powieścią "Widowisko". Powraca do misternego połączenie wielkiej polityki, szemranych interesów w skali międzynarodowej i działania służb polskiego państwa - w tym także wojskowych jednostek specjalnych, których celem jest ochrona jego obywateli. Tym razem autor ten pozwala sobie jednak na znacznie więcej, aniżeli w pierwszej odsłonie cyklu o Adamie Thomali, gdyż umiejscawia akcję książki nie tylko na terenie Polski i sąsiednich krajów, ale też w dalekiej Afryce. 

 

Fabułę powieści cechuje niezwykła dynamika, liczne zwroty akcji, jak i też wielowątkowa narracja, która skupia się zarówno na osobach pasażerów porwanego samolotu, ich oprawcach oraz zleceniodawcach, jak i też tych postaciach, które robią wszystko, by im pomóc. Tym samym też dane jest nam zmieniać tu co chwilę lokację, przenosząc się z warszawskich gabinetów wprost do upalanej Afryki, docierając po drodze także i do naszych zachodnich sąsiadów, czy też nawet i na Bliski Wschód. I każdy z tych wątków przedstawia się tu niezwykle intrygująco, barwnie, a do tego ze wszech miar realistycznie. To także umiejętne prowadzenie wydarzeń, perfekcyjne stopniowanie napięcia oraz emocje, które udzielają się nam tu z wielką siłą...

 

Ciekawie jawią się z pewnością główni bohaterowie tej opowieści, których jest wielu, ale dzięki temu dzieje się tu też i więcej. Najważniejszym z nich wydaje się twardy, odważny, ale też i dość chimeryczny Adam Thomala, któremu towarzyszmy od początku do samego końca tego dramatu, jakiego to stał się on bezpośrednim uczestnikiem. Dalej mamy ministra MSWiA - Nikomskiego, który jest doświadczonym, obeznanym z wielką polityką i racjonalnym człowiekiem, starającym się zapanować nad tą dramatyczną sytuacją w kraju. I wreszcie grupa oficerów i żołnierzy wojskowej jednostki specjalnej, którą poznajemy w osobach kilku operatorów, podziwiając ich w przygotowaniach, jak i samym przebiegu militarnej akcji. Oczywiście, spotkamy tu znacznie więcej ciekawych postaci - tak po stronie dobra, jak i zła, które za każdym razem jawią się intrygująco i skłaniają nas do tego, by im uwierzyć.

 

Omawiając kreację miejsca, a właściwie kilku miejsc akcji tej opowieści, trzeba nawiązać raz jeszcze do realizmu tej książki. Otóż to, w jak przekonujący sposób oddał tu autor obraz i rzeczywistość jednego z afrykańskich państw, zasługuje na ogromne słowa uznania. Mam tu na myśli nie tylko krajobraz i klimat tego miejsca, ale też i mentalność żyjących tam ludzi, czy też chociażby wszechobecną korupcję. To samo możemy odnieść do realiów działania polskiego państwa w sytuacji kryzysowej, jaką to jest terrorystyczne porwanie samolotu z polskimi obywatelami. I wreszcie rzecz chyba najważniejsza, czyli realizm działania żołnierzy jednej z polskich formacji "specjalsów", który objawia się tak w samej walce, emocjach tych ludzi, jak i chociażby specyficznym języku żołnierzy... 

 

Książka ta stanowi sobą opowieść o współczesnym terroryzmie, aczkolwiek podejmującą ów tematykę w bardzo zaskakującej formie. Religijny fanatyzm stanowi bowiem tu jedynie część motywacji porywaczy, gdyż równie dużą, a być może największą rolę, odgrywają tu także inne, można by rzec - globalne, czynniki. To ciekawe, ale naprawdę przekonujące nas sobą do uwierzenia weń spojrzenie, które w jakimś stopniu - choć zdaję sobie sprawę, że to fikcyjna powieść rozrywkowa, to jednak uświadamia nas w tym, że terroryzm może okazać się o wiele realniejszym i bliższym nam - Polakom, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Oby nie...

 

"Scenariusz chaosu", to znakomita, intrygująca, ekscytująca od pierwszej do ostatniej strony opowieść o tym, czego nigdy nie chcielibyśmy przeżyć. To także kolejna udana i mająca nam sobą wiele do zaoferowania odsłona pisarskiej twórczości Piotra Lagenfelda, który na polu wojennej, ale też i jak się okazuje - sensacyjnej literatury, osiągnął absolutne mistrzostwo. Tym samym polecam z jak największym przekonaniem sięgnięcie po tę powieść, która w odróżnieniu od wielu innych książek o terroryzmie, ukazuje jego obraz takim, jakim jest naprawdę. Polecam - naprawdę warto!

Piotr Tomczuk

Dobrze mi znane wydawnictwo Warbook po raz kolejny nie zawodzi. “Scenariusz Chaosu” napisany przez Piotra Langenfelda to kolejna świetna pozycja wydana nakładem tej firmy. Do samego autora także miałem spore oczekiwania, znając już wcześniej jego poprzednie prace. Adam Thomala, główny bohater powieści też jest dość popularny wśród czytelników, więc i jego poczynania oceniałem dość surowo. Jak się okazało, wszystkie moje oczekiwania zostały spełnione w ponad 100 procentach!

 

Zacznijmy od krótkiego nakreślenia, o czym w ogóle jest “Scenariusz Chaosu”. Oficer CBŚP, Adam Thomal, po spektakularnym sukcesie w trudnej akcji zostaje nagrodzony przymusowym urlopem. Bohater najchętniej spędziłby ten czas na błogim lenistwie w domu, jednak jego piękna partnerka w końcu namawia go na wakacje w tak popularnym wśród Polaków Egipcie. Jak się jednak okazuje, policjantowi nie jest pisany odpoczynek na gorącej plaży. Samolot, którym podróżują urlopowicze zostaje porwany przez islamskich terrorystów, a Thomala czekają najgorsze wakacje życia. Uprowadzenie rozpoczyna międzynarodową akcję, w którą będzie zaangażowany rząd, jednostki specjalne i sojusznicy naszego kraju.

 

Ogromną zaletą “Scenariusza Chaosu” jest realizm, którego używa autor. Przejawia się on przede wszystkim w fakcie, że Adam Thomal, poza swoimi niezaprzeczalnymi zaletami, jest wciąż zwykłym człowiekiem. Nie ujrzymy tu scen nieśmiertelności bohatera rodem z filmów o Rambo czy Chucku Norrisie, ale poczynania całkowicie śmiertelnego policjanta, który musi się mierzyć z siłami często przewyższającymi go siłą czy umiejętnościami. Oprócz tego dostajemy świetnie ukazane realia różnych stron świata, w których akurat toczy się akcja książki - Afryka, Bliski Wschód czy nawet rodzime strony oddane są bardzo dobrze. Na uwagę zasługuje też podejście autora do sceny politycznej naszego kraju - Langfeld opisuje działania opozycji, a także rządu, który chce pomóc rodakom w potrzebie, nie narażając jednak przy okazji swoich interesów. Co więcej, pisarz naprawia typowe myślenie przeciętnego odbiorcy, dla którego polskie siły specjalne to jedynie jednostka GROM. W “Scenariuszu Chaosu” na pierwszy plan wysuwa się słynna FORMOZA wspierana przez operatorów AGATu oraz lotnictwo. Szczegółowo opisane działania komandosów i przebieg ich akcji są niezwykle ciekawe, a przy okazji zapoznają odbiorców z bogactwem i różnorodnością Polskich Sił Zbrojnych. Brawa za to dla pana Piotra!

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, jak świetnym warsztatem pisarskim operuje mało znany, na dobrą sprawę, autor. Akcja goni akcję, strzały sypią się gęsto, a zwieńczeniem powieści jest genialnie opisana akcja nurków z FORMOZy. Narracja jest bardzo wielowątkowa, śledzimy losy nie tylko głównego bohatera, ale także wielu postaci pobocznych. Ogromne wrażenie zrobił na mnie fakt, jak bardzo złożoną opowieścią jest “Scenariusz Chaosu”. Działania jednostek specjalnych, wielka polityka, kulisy operacji wywiadu oraz losy zwyczajnych ludzi przenikają się w tej książce na każdej stronie, co czyni zeń dzieło wielowymiarowe. Wydaje mi się, że “Scenariusz Chaosu” byłby, jak mówi już tytuł powieści, wspaniałym materiałem na film lub serial. Krótkie dialogi i niedługie rozdziały czynią z tej historii wręcz gotowe fundamenty na kinowy hit. Być może doczekamy się takiej adaptacji?

 

Przejdźmy jednak do minusów tej świetnej książki - jakieś w końcu musiały się znaleźć! Sam początek powieści może być nieco nużący. Autor musi dopiero wprowadzić czytelników w świat przedstawiony, co wiąże się z dłużyznami i zbyt częstymi przeskokami między postaciami. Zabieg ten ma zapoznać czytającego z pojawiającymi się bohaterami i jest jak najbardziej zrozumiały, ale dalej jest dość ciężko przez niego przebrnąć. Mimo to, polecam gorąco wytrzymać - później jest tylko lepiej! Drugim, i ostatnim, minusem będzie wątek romansowy. Niestety, autor sam przyznał, że nie do końca czuje się dobrze z opisywaniem tego typu relacji, a to widać. Jego wątki miłosne są bardzo banalne, co mocno kontrastuje z głębią i złożonością reszty książki. Cóż, nie można mieć wszystkiego, prawda?

 

“Scenariusz Chaosu” ewidentnie zasłużył sobie na miejsce wśród moich ulubionych książek o tego typu tematyce. Świetne połączenie realiów naszych dzisiejszych, niebezpiecznych czasów połączone z zagrożeniem terrorystycznym, brawurowymi akcjami wojskowymi i kulisami polityki. Mieszanka wybuchowa, którą autor przekazał czytelnikom niemal niezbędnie.

 
 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Komentarze  

0 # Mirosława 2019-08-31 09:29
To na pewno książka pełna dynamicznej akcji :) Zwrócę na nią uwagę :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial