Everless

Autor: Sara Holland

Okładka wydania

Everless


Dodatkowe informacje

 • Autor: Sara Holland
 • Tytuł Oryginału: Everless
 • Gatunek: Fantasy & SF
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Ewa Bobocińska
 • Liczba Stron: 352
 • Rok Wydania: 2019
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x215 mm
 • ISBN: 9788376867892
 • Wydawca: Jaguar
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Morrigan

Literatura fantastyczna nigdy nie należała do moich ulubionych - z wszystkich dotychczas przeczytanych przeze mnie reprezentantek tego gatunku najbardziej podobała mi się seria o przygodach Harry'ego Pottera. Od dawna szukałam powieści, która zrobi na mnie podobne wrażenie - zagwarantuje mi doskonale spędzony czas, całkowicie oderwie od rzeczywistości i przeniesie do świata, którego nie będę chciała opuścić, przedstawi bohaterów, z którymi trudno mi będzie się rozstać. I wreszcie znalazłam - odkryłam wspaniałą historię, zamkniętą w książce o przykuwającej oko oprawie. Chodzi o "Everless", czyli wyjątkowo udany literacki debiut amerykańskiej pisarki Sary Holland.

 

W krainie o nazwie Sempera, którą od setek lat rządzi ta sama królowa, powiedzenie "czas to pieniądz" należy rozumieć dosłownie. Monety godzinne, tygodniowe czy roczne bite są z alchemicznej mieszanki, której podstawę stanowi ludzka krew. To oznacza, że bogaci mogą żyć nawet trzysta lat, korzystać z dodatkowego czasu, uzyskanego kosztem biednych, którzy wykrwawiają się za porcję jedzenia dla swoich dzieci.

 

W tej ponurej rzeczywistości żyje siedemnastoletnia Jules. Kiedyś, w o wiele szczęśliwszych czasach, wraz z ojcem, kowalem, zamieszkiwała zamek Everless, ale oboje musieli stamtąd uciekać i od tamtej pory się ukrywają. Żyją w ubóstwie, ledwo wiążą koniec z końcem. Jules desperacko potrzebuje czasu, nie może pozwolić, by ojciec poświęcił dla niej ostatnie krople krwi. Postanawia więc wrócić do Everless, nie przyznając się nikomu do swojej prawdziwej tożsamości, i podjąć służbę u dawnych pracodawców jej ojca - arystokratycznej rodziny Gerlingów.

 

Często mówi się, że jakaś powieść jest wciągająca, ale w przypadku "Everless" byłoby to spore niedopowiedzenie. Gdy tylko czytelnik "postawi stopę" w okrutnym, ale niezmiernie ciekawym królestwie Sempery, poczuje, że nie może spokojnie się z niego wycofać, nie może odejść, dopóki razem z główną bohaterką nie pozna wszystkich sekretów, nie rozwiąże zagadek, nie przekona się, komu naprawdę warto zaufać, a na kogo lepiej uważać. Świat wymyślony przez autorkę to miejsce, w którym żaden człowiek nie chciałby żyć, ale odbywanie po nim całkowicie bezpiecznej, a jednocześnie niezmiernie emocjonującej podróży to już zupełnie inna sprawa - pokusa, której trudno się oprzeć.

 

Jules to niebanalna postać, którą chciałoby się mieć po swojej stronie. Jest bystra, odważna, lojalna, zrobi wszystko, by pomóc tym, na których jej zależy. Los poddaje ją ciężkim próbom, ale nie może jej złamać. O takich bohaterkach chciałabym czytać jak najczęściej - zawsze im kibicuję, uwielbiam, kiedy pokazują, na co je stać.

 

Muszę przyznać, że ostatnio mam szczęście do dobrych książek, ale tak znakomitej powieści jak "Everless" dawno nie miałam w rękach. Co za historia! Co za postaci! Ile niespodzianek! O tym tytule powinno być głośno. Może kiedyś zostanie przeniesiony na ekran? Pół gwiazdki odejmuję jedynie za wątek miłosny, który rozwijał się w nie do końca wiarygodny dla mnie sposób. Ale to drobiazg, małe niedociągnięcie, które nie psuje ogólnego wrażenia.

 

Z wielkim żalem opuściłam wspaniały, choć przerażający świat, stworzony przez Sarę Holland. Pocieszenie znajduję w myśli, że druga część tej historii, zatytułowana "Evermore", ukaże się już w październiku. Przyznaję, że nie mogę się już doczekać. Sięgnijcie po "Everless", a gwarantuję, że razem ze mną będziecie odliczać dni.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!