Okładka wydania

Tsatsiki I Wojna Oliwkowa

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tsatsiki I Wojna Oliwkowa | Autor: Moni Nilsson

Wybierz opinię:

Sosnowa Igiełka

Tsatsiki ma zamiar korzystać z wakacji u ojca w Grecji i robić to, co robi się latem: pływać, opalać się, łowić morskie stworzenia i bawić w najlepsze. Jednak coś tu jest nie tak i to nie daje mu spokoju. Wokół jest jakoś dziwnie: wszystko pozamykane, brak ruchu i smutne nastroje panujące wśród mieszańców Agios Ammos. Ojciec gdzieś przepadł, zostawiając syna pod opieką babci, która nie mówi nawet w tym samym języku, a jedyną osobą do towarzystwa jest jakaś dziwaczna dziewczyna. Chłopak przeczuwa, że dzieje się coś złego, czego nie rozumie i choć wszyscy oprócz niego wiedzą co, to wciąż brakuje chętnych do wyjaśnień. To nie będą zwyczajne wakacje. Tsatsiki musi zmierzyć się z trudną decyzją ojca, który postanawia sprzedać nie tylko swój biznes, ale i wiekowy gaj oliwny sadzony przez przodków. Książka „Tsatsiki i wojna oliwkowa” Moni Nilsson to doskonała lektura dla tych, którzy nie poddają się nawet w najtrudniejszych momentach, wierząc, że wszystko da się jeszcze naprawić.

 

Siódma już przygoda Tsatsikiego pokazuje nie tylko losy chłopca i jego rodziny, ale również kwestię kryzysu ekonomicznego. Nastolatek dowiaduje się jakie są przeżycia ludzi, którzy z powodu trudności finansowych muszą poradzić sobie ze stratą wszystkiego, co posiadają, a tym samym oddać część własnej tożsamości. Tsatsiki przekonuje się o tym, że dorastanie oraz bycie dorosłym wcale nie jest łatwe, podobnie, jak bycie rodzicem. On sam raz jest dumnym dzieckiem Poławiacza Ośmiornic, żeby chwilę później wstydzić się za rodzicielskie decyzje i czuć ogromne rozczarowanie. Jednak ten bohater książki nie ma sobie równych. To, na co się decyduje, dowodzi odwagi, na jaką nie stać wielu dorosłych. Pomaga mu w tym Alva, która mieszka wraz z matką w hotelu Yanisa. Tsatsiki zmienia się zarówno pod wpływem koleżanki (która jest bardziej niż lekko zwariowana, ciągle pakuje się w kłopoty, a znajomość z nią przeradza się z dnia na dzień w prawdziwą przyjaźń), jak i zastanej we wsi sytuacji. Robi rzeczy, których wcale nie chce, a także takie, na które nigdy wcześniej nie odnalazł odwagi. Sam jest zaskoczony efektami, a te z kolei zdumiewają wszystkich wokół. Tsatsiki nie może patrzeć na niszczycielskie dzieło ojca i ma zamiar uratować swój drugi dom, ale przecież jest tylko dzieckiem, więc nie bardzo wie, jak zabrać się za misję ratunkową. Stanie na głowie nie przynosi mu żadnych sensowych rozwiązań, więc włącza do pomocy przyjaciół.

 

Jak to w szwedzkiej literaturze dla dzieci bywa, problemy dorosłych nie są jakimś oddzielnym elementem, ale pozostają we wzajemnej relacji z problemami dzieci. Proste, ale jakże bogate w treść zdania ukazują myśli i emocje Tsatsikiego. Jak to jest żyć raz z mamą, a raz z tatą i to w zupełnie innych krajach? Czy rodzice mogą być ślepi na prawdę? Czy można mieć więcej, niż jednego najlepszego przyjaciela? Czy można być kochanym, nie pochodząc z pełnej rodziny? Moni Nilsson skłania młodego czytelnika do refleksji, jednocześnie dając mu moc wrażeń i przygód idealnych na lato. Warto dodać, że książka „Tsatsiki i wojna oliwkowa” posiada cechy dobrze wydanej książki, dostosowanej do młodego odbiorcy. Świadczy o tym: duża czcionka, wyraźna interlinia, krótkie rozdziały, twarda oprawa i szyte strony. Każdy rozdział to nowa przygoda Tsatsikiego- wprost nie można się nudzić!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto