Książka O Wodzie

Autor: Aleksandra Kardaś

Okładka wydania

Książka O Wodzie


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Joasiaaa

Ostatnie informacje podawane do informacji publicznej nie są bynajmniej optymistyczne – Ziemia – wspólne dobro wszystkich istot żywych - nadmiernie eksploatowana przez człowieka, może nie przetrwać przyszłych pokoleń. Alarmujące i zatrważające dane informują jasno, iż od początku ery przemysłowej do 2017 roku poziom dwutlenku węgla w atmosferze wzrósł o 46%, metanu zaś o 147%. Jak widać, mamy do czynienia z zauważalnym ociepleniem klimatu, który ma niebagatelny wpływ na nasze życie. Wczytując się w te pesymistyczne informacje, często możemy się natknąć na stricte naukowe, trudne pojęcia, z którymi mogliśmy mieć do czynienia wiele lat temu, podczas zajęć w szkole. Niekoniecznie więc jesteśmy w stanie zlokalizować w naszej pamięci pewnych wyuczonych niegdyś informacji. Idealnym uzupełnieniem naszej wiedzy okazać się może „Książka o wodzie”, swoista baza aktualnych wiadomości, która w przystępny sposób opisuje najważniejsze zjawiska ziemskie, ze szczególnym uwzględnieniem życiodajnej roli wody.

 

Autorką książki jest Aleksandra Kardaś, doktor nauk fizycznych specjalizująca się w fizyce atmosfery, wieloletnia popularyzatorka nauki, twórczyni wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Pani Aleksandra w swojej publikacji podejmuje się roli istotnej i wymagającej, bowiem przekazać chce w przystępny i czytelny, obrazowy dla przeciętnego czytelnika sposób, wiedzę, dotyczącą niezwykłości wody i jej ogromnego wpływu na życie na Ziemi. Autorka rozpoczyna swoją naukową opowieść od wytłumaczenia, jak właściwie zbudowana jest woda. Przypomina o istotnych z punktu widzenia chemii wiązaniach i reakcjach, które w finalnie mają istotny wpływ na specyficzne właściwości wody.

 

Po przekazaniu odbiorcy podstawowych informacji, pani Aleksandra prowadzi czytelnika do następnych rozdziałów, w których autorka podejmuje próbę odpowiedzi na kolejne istotne pytania. „Książka o wodzie” podzielona jest na kilka rozdziałów, które dotyczą konkretnego działu nauki. I tak odbiorca wędruje między następującą tematyką: woda i życie, ocean, atmosfera, lód morski, lodowce i lądolody, woda na lądzie i w końcu woda i technika, gdzie autorka skupia się na wykorzystaniu wody w różnych gałęziach przemysłu przez człowieka zarówno w czasach historycznych, jak i w świecie współczesnym.

 

Książka, choć zawiera cały szereg istotnych z punktu widzenia nauki informacji, nie jest nudną encyklopedią, prezentującą suche dane. Pani Aleksandra, jako prawdziwa pasjonatka nauki, przedstawia wszystkie informacje w sposób przystępny i niesamowicie obrazowy. Całości publikacji uroku dodają proste, acz wymowne ilustracje, które dodatkowo przełamują dydaktyczny charakter książki. Autorka, jak sama informuje we wstępie książki, nie jest też w stanie przekazać w całości rozległego jak ocean tematu wody i jej niebagatelnej roli na naszej planecie.

 

Książka zestawia więc subiektywny przegląd najważniejszych, z punku widzenia pani Aleksandry, informacji, które w jej mniemaniu od pierwszej strony zaintrygują czytelnika.. Warto zwrócić również uwagę na bardzo staranne wydanie książki. W mojej opinii wydawnictwo MG jest pionierem w kwestii najbardziej dopracowanych estetycznie opraw graficznych publikowanych książek. „Książka o wodzie” zachwyca starannością wykonania. Twarda, mocna okładka z minimalistyczną ilustracją na froncie, gruby papier oraz czytelny duży format tekstu z szerokim charakterystycznym marginesem, finalnie wpływa na estetyczne doznania czytelnik. A te przecież mają ogromny wpływ na całościowy odbiór powieści.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!