Okładka wydania

Opowieści Nadzwyczajne 2

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Opowieści Nadzwyczajne 2 | Autor: Edgar Allan Poe

Wybierz opinię:

Morrigan

Edgar Allan Poe to nie tylko "Zagłada domu Usherów", choć gdyby spytać przypadkowych przechodniów o najbardziej znane dzieło tego XIX-wiecznego amerykańskiego pisarza, prawdopodobnie większość z nich wskazałaby wyżej wymieniony tytuł. Sama pewnie też bym tak zrobiła. Wiadomo jednak, że Poe ma dość bogaty literacki dorobek, a jego największą część stanowią nowele. Dziesięć z nich znajdziemy w zbiorze zatytułowanym "Opowieści nadzwyczajne 2", który ukazał się nakładem Wydawnictwa CM.

 

Czego możemy spodziewać się po tych krótkich utworach? Na pewno ciekawych historii, choć pojawiające się w nich motywy, z punktu widzenia czytelnika choć trochę obeznanego z literaturą fantastyczną, właściwie niczym nie zaskakują. Niektóre nowele są bardziej interesujące niż reszta - "Maska śmierci szkarłatnej" i "Czarny kot" wyróżniają się szczególnie mrocznym klimatem, który mocno oddziałuje na wyobraźnię. Z kolei "William Wilson" wydaje mi się najsłabszym utworem w książce i raczej nie zagrzeje miejsca w mojej pamięci jako tekst zdecydowanie zbyt długi i zupełnie pozbawiony dynamiki.
Okładka może nie rzuca się w oczy, ale dobrze pasuje do tego zbioru. Widzimy na niej kobietę - z cienia wyłania się fragment sylwetki, przyodzianej w długą suknię. Postać jest odwrócona tyłem do czytelników, a przodem do okna, za którym widać cienkie, nagie gałęzie, oświetlone zapewne blaskiem księżyca. Na jej głowie i ubraniu widać strugi krwi. Kim jest? Co ją spotkało? Co zamierza? Tego typu pytania same cisną się do głowy. Okładka od razu wprowadza nas w klimat, powoduje niepokój i budzi ciekawość - można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest bardziej przerażająca niż sama zawartość książki.

 

Edgar Allan Poe był na pewno ciekawym pisarzem o żywej wyobraźni, w dodatku świetnie władającym piórem, ale dziś jego utwory wydają się nieco anachroniczne. Ktoś, kto sięgnąłby po ten zbiór, licząc na gęsią skórkę, prawdopodobnie srodze by się zawiódł, chyba że jego mięśnie zareagowałyby w ten sposób na piękny, plastyczny styl autora (nie zapominajmy przy tym o udziale tłumacza - Bolesław Leśmian miał trudne zadanie, ale wykonał je znakomicie). Można odnieść wrażenie, że Poe w swoich nowelach za mocno koncentruje się na budowaniu otoczki dla głównego, nadprzyrodzonego wątku, dlatego tak dużą część jego utworów stanowią opisy - sugestywne i bez wątpienia znamionujące talent, ale i znacznie spowalniające akcję. W związku z tym trudno liczyć na zastrzyk adrenaliny, choć w tekstach da się wyczuć atmosferę grozy. W lekturę trzeba jednak włożyć sporo wysiłku - wielokrotnie złożone zdania o charakterystycznej składni potrafią sprawić czytelnikowi nie lada kłopot. Jednocześnie ten niemodny, ale wspaniały język to jeden z głównych atutów Poego - to chyba dzięki niemu opowieści snute przez tego autora są czytane do dziś.

 

Chciałabym też poświęcić kilka słów biografii Poego, zamieszczonej na ostatnich stronach książki. Tekst ten zawiera mnóstwo ciekawych szczegółów dotyczących pisarza - tak jego twórczości, jak i obfitującego w problemy życia prywatnego - ale niestety jest dość chaotyczny. Aż się prosi o ponowne zredagowanie - usunięcie powtórzeń, skrócenie bądź poprawienie niektórych zdań.
"Opowieści nadzwyczajne 2" to książka warta przeczytania, jednak sięgając po nią, lepiej nie nastawiać się na utwory mrożące krew w żyłach, a jedynie na obcowanie z pięknym językiem i charakterystycznym, gotyckim klimatem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial