Jedni Za Drugich

Autor: Donata Julii

Okładka wydania

Jedni Za Drugich


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Puchata Sówka

„Jedni za drugich” Donaty Julii to pozycja niezwykle tajemnicza. Opis niewiele tak naprawdę mówi, a rozmiary są doprawdy niewielkie. Czym zatem jest ta książka? Ja odpowiedziałabym, że nie jest to jednoznaczna pozycja, ale jednocześnie bardzo refleksyjna.

 

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi mi na myśl, gdy mowa o „Jednych za drugich” to pozycje Reginy Brett. Ta zagraniczna autorka, która odniosła międzynarodowy sukces, w swoich książkach zmusza do refleksji czytelnika, pociesza, daje wskazówki. To samo mogę powiedzieć o pozycji Donaty Julii.

 

Autorka, podobnie do Reginy Brett, w swoich zatytułowanych „lekcjach” odnosi się do wiary chrześcijańskiej, wiary, choć robi to bardziej jawnie i częściej niż Brett. Zatem osobom innego wyznania bądź ateistom może się ta pozycja nie spodobać w pierwszym odbiorze. Choć tak naprawdę wiara bardzo często staje się jedynie odniesieniem do tego, co dotyczy każdego człowieka. Uczuć, umiejętności zachowania w różnych sytuacjach i wielu innych. Donata Julii przemawia jako człowiek i kieruje swoje słowa do innego człowieka, dając wskazówki, pokazując pewne sytuacje z innej perspektywy.
W moim odczuciu „Jednych za drugich” nie można czytać za jednym posiedzeniem, choć objętość tej pozycji jednoznacznie na to wskazuje. Każdy z króciutkich rozdziałów, inaczej nazwanych przeze mnie lekcjami, jest przepełniony tak wieloma sentencjami, stwierdzeniami, które wręcz zmuszają do refleksji, że nie sposób przeczytać książki Donaty Julii powierzchownie. Ta cecha tej pozycji za to bardzo kojarzyła mi się z pozycjami napisanymi przez Wiesława Myśliwskiego. Czytelnik powinien delektować się każdym słowem, zagłębiając się w nie, snując refleksje i odnosząc je do swojego życia.

 

Kolejną z cech „Jednych za drugich”, która jednocześnie staje się zaletą, jest możliwość wielokrotnego czytania tej pozycji. Mogłoby się to zdawać dziwne, bo każdą książkę teoretycznie można przeczytać dwa, trzy i więcej razy. Jednakże w przypadku pozycji autorstwa Donaty Julii za każdym razem można odkryć jeszcze jedną warstwę, jeszcze jedno znaczenie, jeszcze coś więcej. Czytelnik wówczas staje się pewnego rodzaju poszukiwaczem, jeśli można tak powiedzieć.

 

„Jedni za drugich” spodobają się także fanom poezji. Jest to bowiem swego rodzaju poezja, tyle że prozą. Można to dostrzec zwłaszcza w warstwie językowej. Styl Donaty Julii jest niezwykle podniosły, patetyczny i choć niektórzy mogliby uznać to za przerost formy nad treścią, to jednak ja widzę pewną zgodność w tym. Uczucia, o których mówi autorka, sytuacje, które opisuje, wbrew pozorom wymagają patetyzmu.

 

Książkę tę uważam za wyjątkową i wartą uwagi jeszcze z jednego dosyć istotnego powodu. Nie została ona napisana pod publikę, nie została skierowana do masowego czytelnika, a celem autorki nie było zbicie fortuny na tej pozycji. Widać to biorąc pod uwagę treść oraz styl. To, co Donata Julii przelała na papier, to były jej prawdziwe – a przynajmniej takie odnoszę wrażenie - myśli, poglądy, którymi chciała podzielić się z gronem odbiorców, niezależnie od tego, ilu by ich było.

 

Jednym minusem dla wielu osób prawdopodobnie będzie zaś cena. Jest nieco wysoka, jeśli wziąć pod uwagę naprawdę niewielką objętość. Być może większość osób z tego właśnie powodu już na tym etapie odrzuci tę pozycję, choć niesłusznie.

 

Czy polecam „Jednych za drugich”? Zdecydowanie tak. Mimo niepozornych rozmiarów, niejasnemu opisowi i niezbyt zachęcającej okładki skrywa w sobie znacznie więcej. To jedna tych pozycji, której nie należy oceniać po okładce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!